Melodifestivalen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Melodifestivalen (dosł. festiwal melodii, znany również jako Melfest albo Mello) – coroczny konkurs muzyczny organizowany od 1959 przez szwedzkich nadawców publicznych – Sveriges Television (SVT) i Sveriges Radio (SR), a jednocześnie krajowe eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji. Od 2000 najbardziej popularny w Szwecji program telewizyjny, nadawany zarówno w telewizji, radiu jak i internecie. Sześciu zwycięzców festiwalu wygrywało jednocześnie Konkurs Piosenki Eurowizji, a osiemnastu kolejnych uplasowało się w najlepszej piątce. Same zawody mają również wpływ na szwedzki rynek muzyczny, w tym listy przebojów.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Glam rock (także glitter rock) – styl w muzyce rockowej. Nazwa stylu wywodzi się z angielskiego glamour (urok, atrakcyjność). Styl ten powstał w Wielkiej Brytanii na początku lat 70. Wykonujący w tym stylu muzycy przykładali dużo wagi do własnego wizerunku. wywołując często kontrowersje. Wykonawcy glamrockowi ubierali się w barwne uniformy, zakładali wysokie buty, nakładali ostry makijaż. Muzycy glam rockowi grali zazwyczaj piosenki łagodne, trafiające do większego grona odbiorców. Często refreny piosenek miały zawarte w sobie podteksty seksualne.

Od powstania konkursu, zwycięzca wybierany był przez zespół jurorów. Zmiany nastąpiły dopiero w 1999, kiedy to wybór reprezentanta Szwecji podzielono równo pomiędzy jury a publiczne głosowanie telefoniczne. Od 2002 rozgrywane są cztery półfinały, dzięki czemu liczba uczestników zwiększyła się z 12 do 32.

Od 2002 organizowany jest dziecięcy odpowiednik konkursu, Lilla Melodifestivalen, w którym wyłaniany jest reprezentant Szwecji w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci.

Szwecja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 5 razy. Początkowo stacją w Szwecji była SVT. Jednak w 2006 roku po złych startach w Konkursie oddała ten status Szwedzkiej TV4. Szwedzka TV4 oficjalnie podała, że rezygnuje z udziału Konkursie w 2008 roku .Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

Lekko zaaranżowane piosenki pop, typowe dla tego festiwalu, są określane w Szwecji mianem szlagierów. Dlatego też, również sam konkurs często nazywany jest przez szwedzkie media Schlagerfestivalen – festiwalem szlagierów. Nie oznacza to jednak, że inne style muzyczne jak rap, reggae czy glam rock nie pojawiają się na festiwalu.

Charlotte Perrelli, wcześniej Charlotte Nilsson (właściwie Anna Jenny Charlotte Perrelli z domu Nilsson, ur. 7 października 1974 w Hovmantorp koło Växjö) – szwedzka piosenkarka, zwyciężczyni 45. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanym w Jerozolimie w 1999 roku z piosenką „Take Me to Your Heaven”.Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.

W 2012 półfinały przyciągnęły średnio 3,3 mln widzów, a ponad 4 mln Szwedów obserwowało finał konkursu. Finał Melodifestivalen przyciąga również corocznie do stolicy kraju – Sztokholmu znaczną liczbę turystów.

Uczestnictwo[ | edytuj kod]

Charlotte Perrelli, zwyciężczyni Melodifestivalen w 1999 i 2008 roku, występująca na 53. Konkursie Piosenki Eurowizji w Belgradzie (2008)

Od powstania Melodifestivalen do konkursu zgłosiły się setki piosenek i wykonawców. Chociaż autorzy piosenek mieszkający poza Szwecją kiedyś nie mogli wziąć udziału w Melodifestivalen, konkurs w 2012 był pierwszym, w którym zagraniczni autorzy piosenek mogli przesyłać zgłoszenia, pod warunkiem, że współpracowali ze szwedzkim autorem piosenek. Aby się zakwalifikować, autorzy piosenek i wykonawcy muszą mieć co najmniej szesnaście lat w dniu pierwszego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji tego roku.

Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.Remiks – utwór muzyczny, który powstał dzięki zmianie innego. W odróżnieniu od covera, remiks jest opracowaniem utworu z wykorzystaniem tzw. śladów oryginału udostępnionych przez pierwotnego autora.

Do 2001 roku udział w festiwalu był ograniczony do jednego konkursu. Liczba uczestników wahała się od pięciu do dwunastu. System dwóch rund był używany sporadycznie w latach 1981-1998, w którym wszyscy oprócz pięciu zawodników zostali wyeliminowani w pierwszej turze głosowania. Brak kwalifikacji do drugiej rundy w tym systemie był postrzegany jako poważna porażka wybitnego artysty; kiedy Elisabeth Andreassen nie zakwalifikowała się w 1984 roku, prawie zakończyła jej karierę.

Sveriges Television AB (SVT) - to publiczna telewizja w Szwecji. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Nadaje SVT1, SVT2, SVT24, SVTB, SVTK, SVT1 HD, SVT2 HD, SVT Play, SVT World, SVT UR i dwanaście kanałów regionalnych. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Wprowadzenie półfinałów w 2002 roku zwiększyło liczbę zawodników do trzydziestu dwóch. Co najmniej dziesięciu zawodników musi występować po szwedzku.

Melodifestivalen był punktem startowym sukcesu popularnych lokalnych wykonawców, takich jak ABBA, Tommy Körberg i Lisa Nilsson. W konkursie gościli wykonawcy spoza Szwecji, w tym Baccara, Alannah Myles, Katrina Leskanich, Cornelis Vreeswijk i Margaret. Uczestnicy Melodifestivalen reprezentowali także wcześniej inne kraje na Eurowizji.

Umeå to miasto w północnej Szwecji, ośrodek administracyjny regionu (län) Västerbotten, port nad rzeką Ume, w pobliżu jej ujścia do Zatoki Botnickiej.Lista przebojów, synonim: top (ang. charts) – pojęcie związane z tzw. popkulturą to zestawienie najbardziej popularnych spraw, rzeczy, utworów w danym okresie.

Podczas gdy lokalne sukcesy zwycięzców Melodifestivalen są powszechne, większość uczestników jest po konkursie zapomnianych, a niewielu odnosi znaczące międzynarodowe sukcesy. Wpływ, jaki konkurs wywiera na szwedzkich listach przebojów, oznacza, że artysta nie musi wygrywać konkursu, aby zarobić znaczną sprzedaż płyt w kraju. Tydzień po finale w 2008 roku piosenki z festiwalu znalazły się w pierwszej piętnastce krajowej listy singli.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Selekcja utworów[ | edytuj kod]

Proces eliminacji tysiąca potencjalnych utworów do dwudziestu ośmiu trwa ponad siedem miesięcy. SVT bezpośrednio wybiera czternaście zgłoszeń, a trzynaście dodatkowych utworów pochodzi ze specjalnych zaproszeń wystosowanych przez SVT lub innych utworów wybranych przez SVT spośród nadesłanych zgłoszeń. W latach 2012–2022 dwudziesty ósmy utwór był wybierany w konkursie „P4 Nästa”. Co najmniej 10% z ostatnich dwudziestu ośmiu piosenek jest śpiewanych po szwedzku. Cały proces zaczyna się w maju ubiegłego roku, a zakończony jest w styczniu.

Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.Malta, Republika Malty (Repubblika ta’ Malta, Republic of Malta) – państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii.

Utwory[ | edytuj kod]

Termin nadsyłania utworów upływa we wrześniu, a piosenki mogą być w dowolnym języku. W preselekcji długość utworu jest ograniczona do trzech minut i dwudziestu sekund; piosenki muszą zostać skrócone do trzech minut, jeśli zakwalifikują się do stawki Melodifestivalen, a kwalifikujące się utwory mogą być również zremiksowane.

Margaret, właściwie Małgorzata Jamroży (ur. 30 czerwca 1991 w Stargardzie Szczecińskim) – polska piosenkarka i blogerka modowa. Popularność zyskała dzięki piosence „Thank You Very Much”.Szwecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1958 roku i do tej pory wzięła w nim udział 52 razy. Od 1959 do 1979 roku konkursem w Szwecji zajmował się nadawca Sveriges Radio, natomiast obecnie tę funkcję pełni Sveriges Television. Od 1959 roku szwedzki reprezentant wybierany jest w trakcie corocznego konkursu telewizyjnego, znanego od 1967 roku jako Melodifestival, a od 1998 roku (ze względu na kilka koncertów eliminacyjnych) jako Melodifestivalen. Wyjątek stanowił pierwszy start kraju, kiedy to reprezentanta wybrała specjalna komisja złożona z pracowników Sveriges Television i przedstawicieli SKAP (Svenska Kompositörer Av Populärmusik; pol. Stowarzyszenie Szwedzkich Kompozytorów).

Nad procesem nadsyłania czuwają członkowie Szwedzkiego Stowarzyszenia Wydawców Muzycznych (SMFF), którego zadaniem jest zmniejszenie liczby utworów, których liczba rocznie przekracza od 3000; do około 1200. 3440 zgłoszeń otrzymanych w preselekcji na Melodifestivalen 2009 to największa ilość w historii konkursu.

Zgłoszenia wybrane przez SMFF są następnie przekazywane szesnastoosobowemu jury złożonemu z profesjonalnych muzyków, pracowników SVT i innych członków społeczeństwa – od nastolatków po osoby starsze. Zakwalifikowane piosenki wraz z ich kompozytorami i autorami tekstów zostaną ogłoszone pod koniec września – nie ogłasza się artysty, przez co często pojawiają się spekulacje na temat tego, kto wykona te piosenki. Zakwalifikowani autorzy piosenek muszą udzielać wywiadów dla SVT, uczestniczyć w konferencji prasowej przed konkursem i pozostawać otwarci na występy promocyjne, jeśli ich piosenka dotrze do finału.

Rap lub rapowanie (melorecytacja) – rodzaj ekspresji wokalnej polegający na rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu do zapętlonego podkładu instrumentalnego. Element kultury hip-hopowej. Rap często zamiennie z wyrażeniem hip-hop określany jest jako odrębny gatunek muzyczny powstały we wczesnych latach 70 XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki wśród czarnych mieszkańców. Chociaż rap powszechnie uważany jest za muzykę, to wielu naukowców wskazuje na jego bliskie pokrewieństwo z poezją.Baccara - hiszpański żeński duet wokalny z lat 70. XX wieku. Zespół ten zaliczany był do wykonawców disco/folk/dance. Oryginalny skład tworzyły: María Mendiola i Mayte Mateos. Zazwyczaj jedna z wokalistek ubrana była na czarno, a druga na biało. Producentem i autorem większości melodii zespołu był Rolf Soya. W 1978 Baccara wystartowała na międzynarodowym konkursie piosenki Eurowizji z piosenką Parlez-vouz francais? Największymi przebojami zespołu są piosenki:

Artyści[ | edytuj kod]

Piosenki są przyznawane artystom przez SVT. Artyści, którzy wykonują demo utworu automatycznie biorą udział w konkursie; muszą wykonać swoje piosenki, jeśli nie można znaleźć odpowiednich alternatywnych wykonawców. Zawodnicy którzy wykonają utwory z preselekcji zostaną ogłoszeni pod koniec listopada.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2008 – 53. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana przez serbskiego nadawcę Radio-Televizija Srbija (RTS) w Serbii, dzięki zwycięstwu Mariji Šerifović w 2007 roku. Hasłem przewodnim tej edycji konkursu zostało „Confluence of Sound”.Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

Dzikie karty[ | edytuj kod]

System tzw. „dzikich kart” (joker) został wprowadzony w 2004 roku w celu zróżnicowania prezentowanej muzyki. Czterech artystów, po jednym w każdym półfinale, zostało zaproszonych przez SVT do zgłoszenia wybranej przez siebie piosenki do konkursu, pod warunkiem, że nie narusza ona zasad. Piosenki i artyści, którzy otrzymali dziką kartę zostali ogłoszeni w styczniu. Od czasu wprowadzenia systemu w konkursie wygrały trzy osoby, które otrzymały dziką kartę. System został wycofany w 2013 roku.

Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.Przebój, szlagier lub hit (to ostatnie określenie pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza to samo i dosłownie tłumaczy się jako uderzenie) – popularny w określonym czasie utwór muzyczny lub piosenka. Określenie zazwyczaj odnosi się do muzyki rozrywkowej lecz często znaczenie jego rozciąga się na muzykę poważną oraz na inne dziedziny sztuki mówiąc na przykład o "przeboju filmowym" lub "kinowym". Przebój muzyczny zwykle charakteryzuje się łatwo wpadającą w ucho melodią i jest wielokrotnie emitowany przez stacje radiowe, oraz osiąga wysoką sprzedaż. Choć istnieją ponadczasowe przeboje, których popularność zdaje się nie przemijać, to zasadniczo mamy tu do czynienia ze zjawiskiem okresowym.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.
Lisa Nilsson, właśc. My Lisa Karolina Nilsson (ur. 13 sierpnia 1970 roku w Tyresö koło Sztokholmu) – szwedzka piosenkarka, autorka tekstów, producentka muzyczna. W latach 1998-2002 była żoną muzyka Henrika Jansona.
Program telewizyjny – telewizyjna produkcja audiowizualna, podstawowa jednostka ramówek stacji telewizyjnych, która charakteryzuje się określonym gatunkiem telewizyjnym.
LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
Sveriges Radio AB (w skrócie SR) – szwedzki publiczny nadawca radiowy, utworzony 21 marca 1924 roku pod nazwą AB Radiotjänst.
Reggae – styl we współczesnej muzyce rozrywkowej, powstały pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku w Kingston na Jamajce.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama