Megalankozaur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Megalancosaurus (z gr. "długoręki jaszczur") jest nazwą rodzajową diapsyda, żyjącego w górnym triasie na terenie obecnych północnych Włoch.

Drepanosauridae – rodzina zauropsydów z grupy diapsydów; żyły w okresie późnego triasu na terenach dzisiejszej Europy, Ameryki Północnej i Azji (Kyrgyzsaurus). Zdaniem większości naukowców zwierzęta z tej rodziny prowadziły nadrzewny tryb życia, prawdopodobnie zajmując nisze ekologiczne dzisiejszych kameleonów; rodzaj Hypuronector, zdaniem autorów jego opisu, mógł jednak prowadzić ziemnowodny tryb życia. Posiadały przeciwstawne palce obydwu par kończyn (nie wszystkie rodzaje, nie miał ich np. Vallesaurus), a niektóre miały "pazur" na końcu ogona przydatny przy wspinaczce. Wymarły pod koniec triasu.Diapsydy (Diapsida, z gr. di – dwa + apsis – łuk) – grupa owodniowców z gromady zauropsydów (Sauropsida), w których czaszce rozwinęły się dwie pary otworów skroniowych (po dwa – górny i dolny – za każdym okiem), przez które przewleczone są silne mięśnie szczęk. Dzięki temu czaszka stała się lżejsza a szczęki bardziej ruchliwe. Choć część diapsydów wtórnie straciła jedną lub obie pary otworów skroniowych (m.in. węże), są nadal zaliczane do tej grupy, gdyż ich przodkowie mieli diapsydalną budowę czaszki.

Było to zwierzę wiodące nadrzewny tryb życia. Znajduje to swój wyraz w niezwykłym wyglądzie megalankozaura:

 • Długość jego ciała wynosiła 25 cm.
 • Osadzona na elastycznej szyi czaszka miała w rzucie bocznym trójkątny kształt i przypominała czaszki wykształconych później ptaków, a także pterozaurów.
 • Tułów tworzył uwypuklenie, którego istnienie związane było z występowaniem u zwierzęcia potężnych mięśni biegnących wzdłuż grzbietu, które być może pozwalały megalankozaurowi na błyskawiczne chwytanie owadów.
 • Kończyny zaopatrzone były w po pięć chwytnych palców, ustawionych przeciwstawnie (w kończynach przednich był to schemat 3+2, a w tylnych: 4+1).
 • Pozycja systematyczna: Patrz Drepanosauridae.

  Pterozaury, gady latające (Pterosauria, z gr. pteron – skrzydło + sauros – jaszczur) – rząd latających archozauromorfów, prawdopodobnie archozaurów (gadów naczelnych), żyjących od późnego triasu do końca kredy (230 do 65,5 mln lat temu). Najczęściej klasyfikowane jako archozaury z kladu Avemetatarsalia (obejmującego ptaki i archozaury bliżej spokrewnione z nimi niż z krokodylami) blisko spokrewnione z dinozauromorfami; z niektórych analiz kladystycznych wynika jednak, że mogły być przedstawicielami kladu Archosauriformes nienależącymi do archozaurów lub nawet archozauromorfami nienależącymi do Archosauriformes.Owady, insekty (Insecta) – gromada stawonogów. Najliczniejsza grupa zwierząt. Są to zwierzęta wszystkich środowisk lądowych, wtórnie przystosowały się też do środowiska wodnego. Były pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego lotu. Rozmiary ciała owadów wahają się od 0,25 mm do ponad 350 mm. W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Owady mają olbrzymie znaczenie w przyrodzie, są wśród nich owady zarówno pożyteczne, jak i szkodniki, komensale i pasożyty. Nauka zajmująca się owadami to entomologia.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • http://dml.cmnh.org/2000Oct/msg00024.html
 • http://www.hmnh.org/archives/2005/10/03/monkey-lizard-update-the-skull-of-megalancosaurus/
 • https://web.archive.org/web/20111124224609/http://www.hmnh.org/galleries/monkeylizards/
 • http://dipbsf.uninsubria.it/paleo/megalancosaurus1.htm
 • Reklama