Megadeth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logotyp zespołu

Megadethamerykańska grupa muzyczna założona w kwietniu 1983 roku w Los Angeles w Kalifornii. Powstała z inicjatywy Dave’a Mustaine’a i Dave’a Ellefsona. Nazwa zespołu to fonetyczne brzmienie angielskiego (megadeath) określenia hipotetycznej jednostki miar, oznaczającej liczbę miliona osób, które zginęłyby w wyniku eksplozji nuklearnej. Formacja reprezentuje takie style muzyczne jak thrash metal, speed metal, heavy metal i metal progresywny.

EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Dystopia – piętnasty album studyjny amerykańskiego zespołu muzycznego Megadeth. Wydawnictwo ukazało się 22 stycznia 2016 roku nakładem wytwórni muzycznej Tradecraft/Universal. Był to pierwszy album formacji zarejestrowany z udziałem brazylijskiego gitarzysty Kiko Loureiro oraz jedyny z perkusistą Chrisem Adlerem. Gościnnie w nagraniach wzięła udział jordańska wokalistka Farah Siraj, która zaśpiewała w utworach "The Threat Is Real" i "Poisonous Shadows".

Nakład ze sprzedaży wszystkich płyt grupy wynosi ponad 38 milionów egzemplarzy na całym świecie. Zespół zdobył sześć platynowych płyt i siedem nominacji do nagród Grammy. Należy do Wielkiej Czwórki Thrash Metalu, razem z zespołami Metallica, Slayer i Anthrax. Otrzymali nagrodę Grammy w kategorii Best Metal Performance w 2017 roku.

James LoMenzo, pseud. JLo (ur. 13 stycznia 1959 w Nowym Jorku) – amerykański basista, muzyk, kompozytor i instrumentalista. Występował w takich grupach muzycznych jak: Slash’s Snakepit, Black Label Society, Megadeth, Ozzy Osbourne. Nancy Sandra Sinatra (ur. 8 czerwca 1940 w Jersey City) – amerykańska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu, rocka i country, a także aktorka.

Muzyka Megadeth charakteryzuje się dynamicznymi kompozycjami z bardzo szybko i agresywnie granymi riffami gitar. Łatwo rozpoznawalny jest również śpiew Dave’a Mustaine’a.

Historia[ | edytuj kod]

Megadeth podczas Metalmanii w 2008 roku

Początki (1983-1984)[ | edytuj kod]

Wiosną 1983 roku z zespołu Metallica został wyrzucony Dave Mustaine. Przepełniony złością muzyk postanowił założyć własny zespół. Wkrótce Mustaine poznał przypadkiem basistę Davida Ellefsona, gitarzystę Grega Handevidta i perkusistę Dijona Carruthersa. Muzycy założyli w Los Angeles Megadeth. Pod koniec roku Carruthersa zastąpił Lee Rausch. Po półrocznych poszukiwaniach wokalisty, Dave zdecydował się stanąć za mikrofonem. W 1984 roku zespół wyruszył w pierwszą trasę koncertową, podczas której na gitarze grał Kerry King ze Slayera. Jakiś czas później Lee Rausch został zastąpiony przez Gara Samuelsona, do Megadeth dołączył też gitarzysta Chris Poland. W tym składzie Megadeth nagrał demo Last Rites. Zespół podpisał kontrakt na trzy albumy z wytwórnią Combat Records.

Al Pitrelli (ur. 29 września 1962 w Nowy Jork) – amerykański muzyk, kompozytor i instrumentalista, gitarzysta. Pitrelli znany jest z występów w takich grupach muzycznych jak Trans-Siberian Orchestra, Megadeth, Savatage, Blue Öyster Cult oraz O2L.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

Killing Is My Business... and Business Is Good! (1985)[ | edytuj kod]

We wczesnych miesiącach 1985 roku zespół otrzymał 8000 dolarów od wytwórni Combat Records na nagranie i wyprodukowanie debiutanckiego albumu. Jednak po wydaniu połowy budżetu na narkotyki i alkohol zespół był zmuszony do zwolnienia producenta i nagrania albumu samodzielnie. Mimo niskiej jakości dźwięku, Killing Is My Business... and Business Is Good! został wydany w maju 1985 roku. Album został dobrze przyjęty i określony jako mieszanka elementów charakterystycznych dla thrash metalu i speed metalu.

Last Rites – siódmy album studyjny doom metalowego zespołu Pentagram wydany 12 kwietnia 2011 roku przez wytwórnię Metal Blade Records. Guitar Hero II – muzyczna gra komputerowa opracowana przez Harmonix Music Systems i wydana przez RedOctane. Gra jest drugą częścią serii Guitar Hero i została wydana na konsoli PlayStation 2 w listopadzie 2006 roku, a następnie na konsoli Xbox 360 w kwietniu 2007.

Album zawiera cover utworu „These Boots Are Made for Walking” Nancy Sinatra z tekstem zmienionym przez Mustaine'a. Utwór wywołał niemałe kontrowersje w późniejszych latach, kiedy oryginalny autor, Lee Hazlewood, mniemał, że Mustaine zmienił tekst utworu na „vile and offensive” i zażądał, by piosenka została usunięta z albumu. Pod groźbą pozwu utwór został usunięty ze wszystkich wydawnictw sprzed 1995 roku. W 2002 jednak ukazała się reedycja albumu z częścią piosenki, chociaż z przerobionym tekstem, ocenzurowanym przez dźwięk „beep”. We wkładce tejże wersji albumu Killing Is My Business... and Business Is Good!, Mustaine mocno skrytykował Hazlewooda i zauważył, że otrzymał on zapłatę 10 lat przed jego sprzeciwem wobec alternatywnej wersji.

Angra to brazylijska grupa muzyczna tworząca progresywny power metal. Została założona w 1991 roku przez Rafaela Bittencourta i Marco Antunesa.Slayer (IPA [ˈsleɪə]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal, powstała w 1981 roku w Huntington Park (przedmieścia Los Angeles), rozwiązana w 2019 roku. Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Kerry’ego Kinga, który do współpracy zaprosił gitarzystę Jeffa Hannemana, pochodzącego z Kuby perkusistę Dave’a Lombardo oraz basistę i wokalistę Chilijczyka - Toma Arayę. Już w początkowym okresie działalności muzycy rozwinęli własny styl oparty na intensywnych partiach gitar z partiami solowymi wykonywanymi przy użyciu tremola oraz charakterystycznym śpiewie wokalisty zespołu.

Latem 1985 roku grupa odbyła pierwsze tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, promując swój debiutancki album i będąc supportem przed Exciter. Tuż przed rozpoczęciem tournée Chris Poland opuścił niespodziewanie zespół. Został szybko zastąpiony przez gitarzystę, dołączonego do zespołu jedynie na trasę koncertową, Mike’a Alberta. Poland powrócił do Megadeth w październiku 1985, na krótko przed tym, jak muzycy rozpoczęli pracę nad ich drugim albumem dla Combat Records.

Shawn Drover (ur. 5 maja 1966 roku w Montrealu), to kanadyjski muzyk i instrumentalista, perkusista. Drover znany jest z występów w grupach muzycznych Eidolon oraz Megadeth.Alice in Chains – amerykańska grupa muzyczna utworzona w 1987 roku z inicjatywy wokalisty Layne’a Staleya oraz gitarzysty Jerry’ego Cantrella. Jest kolejnym zespołem wywodzącym się z Seattle, który osiągnął sukces komercyjny. Grupa bardzo często zaliczana jest do tzw. „Wielkiej Czwórki z Seattle”, wraz z takimi wykonawcami jak Pearl Jam oraz Soundgarden. Muzyka stworzona przez zespół jest mroczna i ciężka, lecz bardzo melodyjna. Odznacza się różnorodnością brzmienia, sprawiającą że zespół trudno jest przypisać do konkretnego gatunku. Grupa powszechnie identyfikowana jest z nurtem grunge, lecz czerpiąca inspirację z szeroko pojętej muzyki metalowej lat 70. Zawiera w sobie elementy ciężkich metalowych riffów spod znaku Black Sabbath oraz melodyjnego hard rocka spod znaku Led Zeppelin, przeplatanego łagodniejszymi i utrzymanymi w stylistyce muzyki akustycznej kompozycjami. Charakterystyczną cechą zespołu są rozbudowane aranżacyjnie utwory, oraz odrębny styl wokalny, który często zawiera zharmonizowane linie wokalne.

Peace Sells... but Who's Buying? (1986)[ | edytuj kod]

Ukończony w marcu 1986 roku drugi album był źle zmiksowany i miał niską jakość. Sfrustrowani muzycy podpisali kontrakt z wytwórnią Capitol Records, która wykupiła od Combat Records prawa do Peace Sells... But Who's Buying? oraz do następnego albumu grupy. Zremiksowany album ukazał się ostatecznie w listopadzie 1986 roku. W roku następnym osiągnął status platynowej płyty. Był ogromnym sukcesem komercyjnym, zyskał przychylność krytyków, a w samych Stanach sprzedał się w ponad milionie kopii. Album był kamieniem milowym w muzyce thrashmetalowej, został określony jako: „jedno z wydawnictw o największym wpływie na muzykę metalową w tej dekadzie, i z pewnością jeden z kilku albumów rzeczywiście i definitywnie thrashmetalowych”.

Get a Grip – jedenasty album studyjny zespołu Aerosmith. Wydany w kwietniu 1993 roku, wydany nakładem wytwórni Geffen Records. Był to ostatni album studyjny tego zespołu wydany przez tę wytwórnię.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

Tytułowy utwór został wybrany do pierwszego w historii Megadeth teledysku. Był on często pokazywany w Headbangers Ball na MTV. „Peace Sells” został sklasyfikowany na 11. miejscu w rankingu „40 Greatest Metal Songs” prowadzonym przez amerykańską stację muzyczną VH1. Intro tej piosenki przez lata było używane jako „theme” w „MTV News”.

Anthrax (ang. i łac.: dosł. wąglik) – amerykański zespół założony w Nowym Jorku w 1981 roku. Zaliczany obok zespołów Metallica, Slayer i Megadeth do wielkiej czwórki thrash metalu.David Scott Mustaine (ur, 13 września 1961 w miejscowości La Mesa, w Kalifornii w USA) – amerykański muzyk thrashmetalowy, multiinstrumentalista.

Album ten był też pierwszym, którego okładkę zaprojektował Ed Repka. Zaprojektował on maskotkę zespołu (Vic Rattlehead) i stworzył większość „artworków” zespołu w następnych latach. Peace Sells... but Who's Buying?! był sukcesem, dzięki któremu zespół został zaliczony do tzw. Wielkiej Czwórki Thrash Metalu.

DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Fox William Mulder, pseud. Spooky (pol. Nawiedzony) (ur. 13 października 1961 w Chilmark w stanie Massachusetts) – postać fikcyjna z serialu telewizyjnego Z Archiwum X, którą zagrał David Duchovny .

W 1987 roku Megadeth wyruszył w pierwszą trasę koncertową poza Stanami Zjednoczonymi. W lutym Megadeth supportował Alice Coopera w trakcie trasy koncertowej Constrictor. Cooper, zaalarmowany narkotykowym uzależnieniem członków Megadeth, zwołał ich w swoim autobusie pewnej nocy i przestrzegł przed stałym zażywaniem drogich narkotyków.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Duke Nukem – gra komputerowa stworzona i wydana przez Apogee Software (obecnie 3D Realms), rozpoczynająca przygody Duke Nukema.

W marcu Megadeth rozpoczął swoją pierwszą światową trasę koncertową. Początek miał miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie jako support wystąpiły grupy Overkill i Necros. W trakcie trasy koncertowej Gar Samuelson nie panował nad uzależnieniem od alkoholu, zachodziła obawa, że nie dotrwa do końca tournée. Został więc zastąpiony przez swojego technicznego, Chucka Behlera, a po finałowym występie trasy koncertowej (czerwiec 1987) został wyrzucony z zespołu. Z Megadeth usunięty został też Chris Poland, który sprzedał instrumenty zespołu, a zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczył na używki (utwór „Liar” opowiada właśnie o uzależnieniu Polanda). Na jego miejsce przyszedł Jay Reynolds, który jednak tuż przed rozpoczęciem sesji nagraniowej trzeciego albumu został zastąpiony przez swego nauczyciela gry na gitarze, Jeffa Younga, który dołączył do Megadeth na sześć tygodni, w czasie nagrywania ich trzeciego albumu. W tym składzie muzycy zaczęli nagrywać materiał na nowy album.

Christopher "Chris" Broderick (ur. 6 marca 1970 w Lakewood w stanie Kolorado) – amerykański muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista. Chris Broderick znany przede wszystkim z występów w grupie muzycznej Jag Panzer, której był członkiem w latach 1997–2008. W latach 2001–2003 i 2006–2007 jako muzyk koncertowy współpracował z zespołem Nevermore. W 2008 roku dołączył do zespołu Megadeth. Absolwent University of Denver i Lamont School of Music w klasie gitary klasycznej.Late Show with David Letterman – amerykański talk-show nadawany w stacji CBS. Premiera odbyła się 30 sierpnia 1993 roku, a program jest kontynuacją Late Night with David Letterman. Twórcą i prowadzącym jest David Letterman, a występowi towarzyszy orkiestra stacji CBS (CBS Orchestra) pod dyrekcją Paula Shaffera. Talk-show jest nagrywany w studio stacji CBS Ed Sullivan Theater na Broadwayu.

So Far, So Good... So What! (1987-1989)[ | edytuj kod]

Z budżetem na miarę niezależnej wytwórni muzycznej i producentem Paulem Lanim, Megadeth przystąpił do nagrywania trzeciego albumu studyjnego, So Far, So Good... So What!. Nagrania trwały pięć miesięcy, były przerywane przez narkotykowe problemy Mustaine'a. Lider powiedział później: „Produkcja So Far, So Good... So What! była okropna, najczęściej odpowiednio do substancji lub priorytetów, które posiadaliśmy, lub których nie posiadaliśmy w danym momencie.” Mustaine kłócił się też z producentem Paulem Lanim. Konflikt rozpoczął się od decyzji Laniego, by perkusja i talerze zostały nagrane oddzielnie (niesłyszalny proces dla perkusisty rockowego). W trakcie miksowania albumu Mustaine odsunął Laniego od produkcji i zastąpił go producentem Michealem Wagenerem.

TH1RT3EN – trzynasty studyjny album thrashmetalowej grupy Megadeth. Ukazał się w listopadzie 2011 roku, nakładem Roadrunner Records. To pierwszy album od czasu wydanego w 2001 roku The World Needs a Hero w tworzeniu którego udział wziął Dave Ellefson.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

So Far, So Good... So What! ukazał się w lutym 1988 roku, zdobył status platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych. Został źle przyjęty przez krytyków: według Allmusic w albumie „brakowało koncepcyjnej jedności i muzycznego kąsania”, płyta „miała brzmieć groźnie, a głównie brzmi jak zderzenie się ze sobą wymuszonego i „małoletniego” stylu.”

Dream Theater – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny, założona w roku 1985 przez Johna Petrucciego (gitara), Johna Myunga (gitara basowa) i Mike’a Portnoya (perkusja). Po dołączeniu Kevina Moore’a (instrumenty klawiszowe) zespół obrał nazwę Majesty, którą zmienił na Dream Theater dopiero w roku 1987. Muzyka tej grupy to fuzja popularnych wówczas hard rocka i heavy metalu z jednej strony oraz rocka progresywnego z drugiej. Inspiracją dla Dream Theater była twórczość takich zespołów jak Kansas, Rush, Queensrÿche, Yes, Iron Maiden. Muzyka Dream Theater cechuje się ciężkim heavymetalowym brzmieniem, skomplikowaną formą typową dla rocka progresywnego (zmieniające się w czasie schematy rytmiczne i harmoniczne) oraz wykonawczą wirtuozerią. Zespół jest uważany za jeden z najważniejszych w historii metalu progresywnego. Do września 2010 roku działał w składzie James LaBrie, John Myung, John Petrucci, Mike Portnoy, Jordan Rudess. Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

Album zawiera singel „In My Darkest Hour”, dedykowany zmarłemu basiście Metalliki, Cliffowi Burtonowi. Napisany przez Mustaine'a singel stał się ulubionym utworem fanów Megadeth, odtąd grany był na prawie każdym koncercie grupy. So Far, So Good... So What! zawiera też cover utworu Sex Pistols, „Anarchy in the U.K.”, z alternatywnym tekstem Mustaine'a (który później przyznał się, że usłyszał go źle).

The Drew Carey Show – amerykański sitcom. Fabuła przedstawia losy grupy przyjaciół: Drew, Lewisa, Oswalda i Kate. Akcja toczy się w Cleveland w stanie Ohio.Dio – amerykańska grupa heavymetalowa, założona i kierowana przez wokalistę Ronniego Jamesa Dio. Zespół powstał w 1982 roku, tuż po odejściu wokalisty z Black Sabbath. W wywiadzie dostępnym na specjalnej reedycji albumu Holy Diver Dio przyznał, że nigdy nie chciał rozpocząć solowej kariery. Jego intencją było założenie zespołu wraz z byłym perkusistą Black Sabbath, Vinnym Appicem. Nazwanie grupy "Dio" było tylko komercyjnym chwytem, gdyż nazwisko Jamesa było już dobrze znane. Słowo "Dio" w języku włoskim i średniowiecznej łacinie oznacza "Bóg".

W tym samym czasie Dave Mustaine pomagał nagrać i produkuje debiutancki album Sanctuary – Refuge Denied.

W czerwcu 1988 roku Megadeth wystąpił w filmie dokumentalnym Penelope Spheeris The Decline of Western Civilization II: The Metal Years. Opowiada o dziejach metalowej sceny w Los Angeles, w późnych latach 80., skupiając się głównie na glam metalu. Na nagraniu do Rusted Pieces Dave Mustaine nazwał tę produkcję wielkim rozczarowaniem, które pokazywało zespół razem z „a bunch of shit bands”. Penelope Spheeris nagrywa także teledyski do „In My Darkest Hour”, „Wake Up Dead” i „Anarchy in the UK”.

Dethklok – wirtualny zespół melodic deathmetalowy stworzony przez Brendona Smalla i Tommy’ego Blachę na potrzeby animowanego serialu Metalocalypse, opowiadającego o członkach rzeczonego zespołu.Clash of the Titans – trasa koncertowa zorganizowana na przełomie 1990 i 1991 roku, skupiająca najbardziej znane wówczas thrashmetalowe zespoły (poza grupą Metallica). W roli głównych gwiazd wystąpiły grupy Megadeth, Slayer, Anthrax oraz Testament. Jako support wystąpiły grupy Suicidal Tendencies oraz Alice in Chains.

W lutym 1988 roku Megadeth rozpoczął światowe tournée promujące So Far, So Good... So What!, grał jako support dla Dio na koncercie w Europie. Następnie grupa przyłączyła się do letniej trasy koncertowej Iron Maiden, promującej album Seventh Son of a Seventh Son na terenie Stanów Zjednoczonych. Zauważając problemy z perkusistą, Mustaine zatrudnił Nicka Menzę jako jego technicznego. W czasie trasy był on gotowy zastąpić Behlera w razie gdyby nie był on w stanie dotrwać do jej końca.

Alexander Ross „Alex” Winter (ur. 17 lipca 1965 w Londynie) – brytyjsko-amerykański aktor, reżyser i scenarzysta, najlepiej znany z roli Billa S. Prestona w komedii Stephena Hereka Wspaniała przygoda Billa i Teda (1989). "In My Darkest Hour" to utwór amerykańskiego Thrash Metalowego zespołu Megadeth. Był to drugi singiel z trzeciej płyty Megadeth, o nazwie So Far, So Good... So What! (1988). Lider zespołu (Dave Mustaine) napisał "In My Darkest Hour" w jednym z posiedzeń po śmierci kumpla z Metalliki, basisty Cliffa Burtona we wrześniu 1986 Mustaine był cytowany w różnych czasopism i Megadeth Behind the Music jako mówiąc iż piosenka była zainspirowana życiem Burtona. Teledysk do "In My Darkest Hour" posiada klip zespołu wykonującegy utwór zarówno na żywo jak i w studiu. MTV odmówiło wyemitowanie teledysku do piosenki, wierząc, że słowa odnoszą się do samobójstwa. Wideo pojawia się jednak w filmie The Decline of Western Civilization II: The Metal Years i od tego czasu na antenie kanałów muzycznych.

W sierpniu 1988 roku Megadeth pojawił się na festiwalu Monsters of Rock w Castle Donnington, w Wielkiej Brytanii, w otoczeniu takich grup jak KISS, Iron Maiden, Helloween czy Guns N’ Roses. Grupa występowała przed publiką liczącą ponad 100 000 osób. Zespół został wkrótce dodany do europejskiej trasy Monsters of Rock, ale opuścił ją przed pierwszym występem na skutek powrotu Davida Ellefsona do Stanów Zjednoczonych w celu podjęcia leczenia odwykowego. Wkrótce po tym Mustaine zwolnił perkusistę Chucka Behlera i gitarzystę Jeffa Younga, anulował też plany związane z australijską trasą koncertową w 1988 roku. „On the road, things escalated from a small border skirmish into a full-on raging war”. Później wycofał to zdanie na rzecz nowej opinii – „I think a lot of us were inconsistent (on the 1988 tour) because of the guy we were waiting for after the show”.

Ozzy Osbourne właściwie John Michael Osbourne (ur. 3 grudnia 1948 w Birmingham) – brytyjski wokalista, muzyk i autor tekstów. Wieloletni członek heavymetalowego zespołu Black Sabbath. Od 1980 roku prowadzi karierę solową. Do 2010 roku nagrał dziesięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Na początku XXI w. zyskał status celebryty dzięki udziałowi w reality show The Osbournes. W rankingu 100 Greatest Heavy Metal Vocalists of all time amerykańskiego magazynu muzycznego Hit Parader zajął 8. miejsce. Z kolei w 2009 roku został sklasyfikowany na 10. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

W roku 1989 przyszłość zespołu stanęła pod znakiem zapytania. Mustaine coraz bardziej uzależniał się od narkotyków. Behlera zastąpił dotychczasowy techniczny – Nick Menza, ale brakowało gitarzysty. W tym składzie zespół nagrał tylko jeden utwór – cover „No More Mr. Nice Guy” Alice Coopera na ścieżkę dźwiękową do filmu Shocker. Wkrótce Mustaine został zatrzymany za jazdę samochodem pod wpływem niedozwolonych substancji (w szpitalu wykryto ich 9) i zmuszony do przejścia przez program odwykowy. Przez cały rok zespół nie koncertował.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga (twórcę Futuramy) i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial jest produkowany bez przerwy od roku 1989. Do tej pory wyemitowano ponad 500 odcinków (24 sezony). Kolejny, już 25. sezon serialu ruszył w telewizji FOX we wrześniu 2013 roku.

Rust in Peace (1990-1991)[ | edytuj kod]

Po niespodziewanym otrzeźwieniu Mustaine'a, Megadeth rozpoczął długie poszukiwania nowego gitarzysty. Przesłuchano m.in. Erica Meyera z Dark Angel, Lee Altusa z Heathen i Dimebaga Darrella z Pantery. Darrell nie chciał grać bez swojego brata, perkusisty Pantery, Vinniego Paula Abbotta, a ponieważ Nick Menza został dopiero co zatrudniony, oferta Darrella została rozpatrzona negatywnie. Ostatecznie Megadeth zdecydował się na Marty’ego Friedmana z Cacophony. Mustaine początkowo odrzucił Friedmana dlatego, że ten posiadał kolorowe włosy, ale po doświadczeniu tego, co Mustaine nazywa „Rock Star 101”, Friedman oficjalnie dołączył do Megadeth w lutym 1990 roku.

Rock in Rio jest największym festiwalem rockowym organizowanym w Brazylii. Trzy z imprez odbyły się w Rio de Janeiro i trzy w Lizbonie w 2004, 2006 i 2008.Aerosmith - amerykański zespół rockowy grający w charakterystycznym stylu będącym mieszanką hard rocka i bluesa. Sprzedali ponad 150 milionów egzemplarzy swoich albumów na całym świecie.

W takim składzie Megadeth wkroczył do Rumbo Studios w marcu 1990 roku, by nagrać – jak się wkrótce miało okazać – najlepiej sprzedający się album – Rust in Peace. Pracę nadzorował producent Mike Clink, pierwszy, który towarzyszył Megadeth w nagrywaniu albumu od początku do końca. Rust in Peace to pierwszy album, przy nagrywaniu którego muzycy pracowali bez alkoholu i narkotyków.

Przystanek Alaska (tytuł oryginalny Northern Exposure) – amerykański serial telewizyjny, wyświetlany w USA w latach 1990-1995, autorstwa Joshuy Branda i Johna Falseya. Powstało 6 serii (sezonów) serialu; łącznie 110 odcinków.The World Needs a Hero – dziewiąty album zespołu Megadeth, wydany w 2001 roku. Uznawany przez większość za dosyć udaną próbę powrotu zespołu do korzeni.

Świat usłyszał Rust in Peace po raz pierwszy 24 września 1990 roku. Album zadebiutował na 23. miejscu listy Billboard Top 200 w USA i 8. pozycji na liście brytyjskiej. AllMusic nazwał Rust in Peace „Najmocniejszą muzyczną próbą ze strony Megadeth”. Album sprzedał się w liczbie ponad miliona kopii w samym USA, był nominowany do Grammy w 1991 i 1992 roku w kategorii Best Metal Performance.

Risk – ósmy album amerykańskiego zespołu thrashmetalowego Megadeth, wydany w 1999 roku przez wytwórnię Capitol Records. Jest to ostatni album zespołu, na którym zagrał Marty Friedman i pierwszy z Jimmym DeGrasso w składzie. Album został zremiksowany i zremasterowany w ramach reedycji wydanej w 2004 roku.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

Z albumu zostały wyodrębnione single: „Holy Wars... The Punishment Due” i „Hangar 18”. Do obu utworów zostały nakręcone teledyski.

We wrześniu 1990 roku Megadeth dołączył do Slayera, Testamentu i Suicidal Tendencies na europejskiej trasie koncertowej „Clash of the Titans”. W październiku zespół był supportem dla Judas Priest, promującego album Painkiller. Punktem kulminacyjnym tej trasy był koncert dla 140 000 osób w styczniu 1991 roku na Rock in Rio w Brazylii. Po sukcesie europejskiego Clash of the Titans, jego amerykańska edycja ruszyła w maju 1991 roku. Oprócz Megadeth w trasę wyruszyli: Anthrax, Slayer i Alice in Chains.

Cliff Burton, właśc. Clifford Lee Burton (ur. 10 lutego 1962 w Castro Valley, zm. 27 września 1986 w Dörarp, gmina Ljungby) – amerykański gitarzysta basowy zespołu Metallica, wcześniej basista zespołu Trauma.Lamb of God – amerykański zespół heavymetalowy pochodzący z Richmond w stanie Wirginia. Grupa, poprzednio znana jako Burn The Priest należy do nurtu określanego mianem New Wave of American Heavy Metal.

W lipcu utwór „Go to Hell” trafił na soundtrack do filmu Bill & Ted's Bogus Journey, a niedługo później „Breakpoint” został zawarty na ścieżce filmowej kinowej produkcji na podstawie gry Super Mario Bros. W 1991 roku Megadeth wydał pierwszą pozycję w swojej wideografii – Rusted Pieces, która zawiera sześć teledysków, a także wywiad z zespołem.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Lee Hazlewood (ur. 9 lipca 1929 w Mannford w Oklahomie, zm. 4 sierpnia 2007 w Las Vegas w Nevadzie) - amerykański piosenkarz, producent i autor tekstów.

Countdown to Extinction (1992-1993)[ | edytuj kod]

Dave Mustaine podczas koncertu
30 czerwca 2007 roku

W styczniu 1992 roku Megadeth wkroczył do Enterprise Studios w Burbank razem z producentem muzycznym Maxem Normanem. 4 miesiące intensywnej pracy w studiu poskutkowało stworzeniem albumu, który odniósł największy komercyjny sukces w historii zespołu – Countdown to Extinction. Był to pierwszy album Megadeth, do którego kompozycje były współtworzone przez wszystkich członków zespołu. Nazwę albumu oraz tekst do utworu tytułowego podsunął i stworzył perkusista, Nick Menza.

Kiko Loureiro (właśc. Pedro Henrique Loureiro, ur. 16 czerwca 1972 roku w Rio de Janeiro, w Brazylii) - brazylijski heavymetalowy gitarzysta, członek zespołu Angra.Guitar Hero – seria konsolowych gier muzycznych wydanych przez RedOctane i Activision. Celem twórców gry było stworzenie symulatora gry na gitarze.

Album ukazał się 14 lipca 1992 roku, zadebiutował na drugim miejscu amerykańskiej listy Billboard Top 200 oraz na piątym miejscu w brytyjskiej wersji tego samego rankingu. Countdown to Extinction szybko osiągnął status podwójnej platynowej płyty w USA i zdobył nominację do Grammy w kategorii Best Metal Performance w 1993 roku.

Glam metal (in. ang. glam metal, hair metal, pop metal) – styl muzyki metalowej, popularny w latach 80. XX w. obejmujący melodyjną i rytmiczną jego odmianę.Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.

W listopadzie Megadeth wydał drugą pozycję w swojej wideografii – Exposure of a Dream.

Miesiąc później Megadeth wraz z Panterą i Suicidal Tendencies rozpoczął światową trasę koncertową, następnie wyruszył wraz z Stone Temple Pilots w trasę północnoamerykańską. W lutym Dave Mustaine próbował popełnić samobójstwo, przedawkowując valium. Muzyk trafił do szpitala, trasa koncertowa została przerwana (odwołane zostały także koncerty w Japonii). Dwa miesiące później Megadeth nagrał utwór „Angry Again”, który znalazł się później na soundtracku do filmu Bohater ostatniej akcji i został nominowany do Grammy w 1994 roku.

EMI Group, wcześniej Electric and Musical Industries Ltd – firma muzyczna z siedzibą w Londynie zawierająca głównie EMI Music należące do EMI Music Publishing oraz zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych.À Tout le Monde to czwarty utwór na szóstym albumie grupy Megadeth Youthanasia, wydany jako singiel w lutym 1995 roku przez Capitol Records. W 2007 roku został ponownie nagrany jako "À Tout le Monde (Set Me Free)", nagrany wraz z Cristiną Scabbią z Lacuna Coilna albumie studio ,United Abominations.

W czerwcu 1993 roku Megadeth wrócił na scenę, pojawiając się jako „gość specjalny” Metalliki na festiwalu Milton Keynes Bowl. Po raz pierwszy od 10 lat Mustaine i członkowie Metalliki grali na tej samej scenie. Do „zbliżenia” zachęcał sam Mustaine, mówiąc na scenie: „The ten years of bullshit is over between Metallica and Megadeth!”. Megadeth grał także jako support Aerosmith na amerykańskiej trasie promującej album Get A Grip (ze względu na konflikty między artystami, Megadeth został wyrzucony z trasy po siedmiu wspólnych koncertach), oraz otwierał koncerty Iron Maiden podczas europejskiej trasy tej grupy.

Iron Maiden – heavymetalowy (reprezentujący New Wave of British Heavy Metal) zespół z Londynu, założony 25 grudnia 1975 roku, uważany za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów heavymetalowych w historii. Liderem grupy jest basista Steve Harris. Nazwa zespołu dosłownie oznacza żelazną dziewicę, średniowieczne narzędzie tortur.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Megadeth wrócił do studia, gdzie nagrał utwór „99 Ways to Die”, który pojawił się później w filmie The Beavis and Butt-Head Experience. Utwór został nominowany do Grammy w 1995 roku w kategorii Best Metal Performance.

Youthanasia (1994-1995)[ | edytuj kod]

Na początku 1994 roku Megadeth zaczynał nagrywać materiał na nowy album. Ze względu na problemy ze sprzętem znajdującym się w Phase Four Studios w Phoenix, Mustaine zdecydował się na nagrywanie materiału w swoim własnym domu. Ostatecznie jednak zespół stworzył swoje własne studio w wynajętym magazynie w Phoenix. Miejsce to zostało później nazwane „Fat Planet in Hangar 18”. Nagrywanie albumu zostało uwiecznione na taśmie i wydane później jako Evolver: The Making of Youthanasia.

Seventh Son of a Seventh Son – siódmy album grupy heavymetalowej Iron Maiden z 1988 roku. Płyta zaczyna się i kończy słowami: "Seven deadly sins, seven ways to win, seven holy paths to hell and your trip begins. Seven downward slopes, seven bloody hopes, seven are your burning fires, seven your desires". Pełnią one rolę klamry, spinającej całość.Nativity in Black – dwa tribute albumy Black Sabbath wydane w 1994 i 2000 roku. Zostały nagrane przez różne zespoły metalowe w hołdzie dla Black Sabbath. Tytuł albumów wziął się od nazwy utworu Black Sabbath, "N.I.B.". Istnieje również trzecie, nieoficjalne wydawnictwo stworzone przez fanów.

Po ośmiu miesiącach spędzonych w studiu, album Youthanasia ukazał się 31 października 1994 roku. Zadebiutował na 4. miejscu na liście Billboard Top 200. Zyskał status złotej płyty w Kanadzie w 30 minut, a w USA osiągnął status platynowej płyty szybciej, niż jakikolwiek inny album Megadeth. Za sprawą producenta, którym nadal był Max Norman, utwory Megadeth ciągle kierowały się w stronę wolniejszego tempa i bardziej „komercyjnego” grania, czyli stylistyki zapoczątkowanej na Countdown to Extinction.

Colm Meaney (ur. 30 maja 1953 w Dublinie) – irlandzki aktor. Występował jako aktor w teatrach irlandzkich i angielskich; w Anglii nawiązał kontakty z telewizją BBC. Popularność zdobył kreując postać inżyniera Miles’a O’Briena w serialach Star Trek: Następne pokolenie i Star Trek: Stacja kosmiczna. Obok Michaela Dorna jest jedynym aktorem, który grał w obydwu seriach nieprzerwanie przez 12 lat. Występował także w innym serialu science-fiction, Gwiezdne wrota: Atlantyda, w którym wcielił się w rolę Cowena, oficera Genaii. Dana Thomas Carvey (ur. 2 czerwca 1955 w Missoula w stanie Montana, USA) – amerykański aktor. Znany głównie z występów w programie Saturday Night Live oraz z roli Gartha Algara w Świecie Wayne’a.

Zespół zatrudnił fotografa mody Richarda Avedona, by stworzył ich nowy wizerunek. Muzycy zastąpili jeansy i podkoszulki bardziej stylowym ubiorem.

Powstała strona internetowa grupy, znana jako „Megadeth, Arizona”. Fani mogli czatować w „Mega-diner”, za pomocą poczty elektronicznej korespondować z członkami zespołu, składać prośby o zagranie konkretnych piosenek na koncertach, czytać wiadomości o grupie i pamiętniki muzyków z tras koncertowych.

Pierwszy singel z Youthanasii, „Train of Consequences”, znalazł się na 29. miejscu na Billboard's Mainstream Rock chart, po czym pojawił się w Late Show with David Letterman w listopadzie 1994 roku, poprzedzając ukazanie się drugiego singla – „A Tout le Monde”. Do utworu „À Tout Le Monde” nakręcono również teledysk, przed którego emisją wzbraniało się MTV, ponieważ klip miał nakłaniać do samobójstwa.

The Misfits – amerykański zespół punkrockowy (prekursor horror punku) założony w roku 1977 w Lodi w stanie New Jersey przez wokalistę Glenna Danziga i basistę Jerry’ego Only. Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

Promocja nowego albumu rozpoczęła się w RPA w listopadzie 1994 roku. Trwała 11 miesięcy i była najbardziej ekstensywną i wyczerpującą w historii grupy. Megadeth grał wspólnie z Corrosion of Conformity w Europie i USA, oraz z Flotsam and Jetsam, Kornem i Fear Factory w USA. Kulminacyjny występ miał miejsce na festiwalu Monsters of Rock w Brazylii, gdzie grupa wystąpiła obok Alice'a Coopera i Ozzy’ego Osbourne’a.

Coal Chamber - amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza nu metalu i metalu alternatywnego. Zespół powstał w 1994 roku w Los Angeles.The System Has Failed – wydany w roku 2004 przez Sanctuary Records dziesiąty studyjny album amerykańskiej grupy metalowej Megadeth; pierwszy album po reaktywacji zespołu i pierwszy (z trzech) bez udziału basisty Davida Ellefsona.

W styczniu 1995 roku utwór „Diadems” pojawił się na ścieżce dźwiękowej do filmu Tales from the Crypt Presents: Demon Knight. Megadeth coverował następnie utwór „Paranoid”, przeznaczając go na trybut Nativity in Black, poświęcony Black Sabbath. Wersja w wykonaniu Megadeth otrzymała nominację do Grammy w 1996 roku w kategorii Best Metal Performance. Była to już szósta nominacja w karierze zespołu.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Cacophony – amerykańska grupa muzyczna wykonująca neoklasyczny speed/heavy metal. Powstała 1986 roku w San Francisco w stanie Kalifornia w USA. Grupę rozwiązano około 1989 roku tuż po wydawniczej klęsce jaką okazała się realizacja drugiego albumu pt. Go Off!. Ostatecznym końcem grupy okazało się jednak odejście Martyego Friedmana do grupy Megadeth oraz Jasona Beckera do zespołu Davida Lee Rotha wokalisty znanego z występów w grupie Van Halen.

W marcu 1995 roku Megadeth wydał specjalną edycję Youthanasii, przeznaczoną dla europejskich słuchaczy. Edycja zawierała Hidden Treasures ze wszystkimi utworami Megadeth przeznaczonymi na wszelkiego rodzaju soundtracki, trybuty, kompilacje plus cover Sex Pistols – Problems. Na żądanie fanów jeszcze w tym samym roku bonusowy dysk został wydany jako minialbum także w USA i Japonii.

Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.Endgame – dwunasty studyjny album thrashmetalowej grupy Megadeth. Ukazał się we wrześniu 2009 roku, nakładem Roadrunner Records. Album zadebiutował na 9. miejscu listy sprzedaży Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych sprzedając się w przeciągu tygodnia w nakładzie 45 000 egzemplarzy.

Cryptic Writings (1996-1998)[ | edytuj kod]

W 1996 roku muzycy Megadeth skupiają się na własnych, indywidualnych projektach – o samym zespole jest cicho.

Dave Mustaine wraz z Lee Vingiem z Fear, Kelly LeMieuxem i Jimmym DeGrasso pracuje nad projektem MD.45 – efektem współpracy muzyków jest album The Craving wydany 29 maja 1996 roku w Japonii i 23 lipca na świecie.

David Ellefson świętuje narodziny syna – Romana Alexandra (luty 1996), zajmuje się też produkcją albumu Multiples of Black[ grupy Helstar. W 1997 David Ellefson wydaje także książkę „Making Music Your Business: A Guide for Young Musicians”,

Suicidal Tendencies – amerykański zespół założony w 1981 w Venice, Kalifornia, wykonujący muzykę określaną jako hardcore punk i crossover thrash.VH1 (VH-1: Video Hits One do 1994 roku) jest amerykańskim kanałem telewizji kablowej, utworzonym w styczniu 1985 roku, przez Warner-Amex Satellite Entertainment, oddział Warner Communications, właścicieli MTV. VH1 i MTV są obecnie częścią MTV Networks, oddziału Viacom.

Marty Friedman wydaje trzeci solowy album – True Obsession - za perkusją kolejny raz zasiada Nick Menza.

Od sierpnia 1996 roku Megadeth rozpoczyna pracę nad nowym albumem, którego producentem zostaje Dan Huff. W tym samym czasie managerem zespołu zostaje Bud Prager. Pod jego wpływem zespół zmienia tytuły wielu utworów, a także zastępuje roboczy tytuł albumu – Needles and Pins nazwą Cryptic Writings.

Cryptic Writings ukazuje się 17 czerwca 1997 roku, zajmuje pozycję #10 na liście Billboard Top 200 oraz pokrywa się złotem u USA. Utwór „Trust” jest nominowany do nagrody Grammy w 1998 roku w kategorii Best Metal Performance.

Fear – amerykański zespół punkrockowy. Został utworzony w 1977 roku w Los Angeles przez wokalistę/gitarzystę Lee Vinga i basistę Derfa Scratcha. Wktótce dołączyli do nich: perkusista Spit Stix i gitarzysta Philo Cramer (zastępując krótko grających: Johna Backbeata i Burta Gooda). W niedługim czasie nabrali rozgłosu i podpisali umowę z firmą Slash Records. W 1980 zespół został zaprezentowany w filmie dokumentującym początki sceny punkrockowej w Los Angeles: The Decline of Western Civilization (reż. Penelope Spheeris 1981).Dimebag Darrell, właśc. Darrell Lance Abbott (ur. 20 sierpnia 1966 w Dallas, zm. 8 grudnia 2004 w Ohio) – gitarzysta amerykański, członek zespołów metalowych Pantera i Damageplan.

Jeszcze w czerwcu, po rocznej przerwie w koncertowaniu, Megadeth wyrusza w światową trasę koncertową z The Misfits, następnie odbywa tournée w USA z grupami Life of Agony i Coal Chamber. W lipcu występuje na Ozzfescie, ale gra bez Menzy, którego problemy zdrowotne uniemożliwiają grę na perkusji. Czasowo zastępuje go Jimmy DeGrasso, który ostatecznie zostaje z zespołem, gdy na jaw wychodzi fakt, że Menza kłamał, że ma raka.

Super Mario Bros. (jap. スーパーマリオブラザーズ, Sūpā Mario Burazāzu) – komputerowa gra platformowa wyprodukowana w 1985 roku przez Nintendo. Powstała ona w celu zdyskontowania popularności gry Mario Bros. z 1983 roku; początkowo wydano ją na konsoli Nintendo Entertainment System. W Super Mario Bros. gracz przejmuje kontrolę nad hydraulikiem Mario, którego zadaniem jest ocalenie księżniczki Toadstool porwanej przez Bowsera. W przypadku gry wieloosobowej w poszukiwaniach Mario towarzyszy Luigi, sterowany przez drugiego gracza.Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.

W 1998 dwa utwory Megadeth – cover „Grabbag” Lee Jacksona oraz „New World Order” zostają wykorzystane przy tworzeniu gry Duke Nukem.

Risk (1999-2000)[ | edytuj kod]

Dave Mustaine podczas koncertu
7 marca 2008 roku

Na początku roku 1999 muzycy wkraczają do studia, by nagrać materiał na nowy album. W trakcie nagrywania narasta konflikt między Marty Friedmanem a Dave Mustainem. Friedman chce nagrywać bardziej popowe kawałki, traci zainteresowanie metalem, ponadto jest wściekły, bo bez jego wiedzy i zgody zamieniono jego solówkę z Breadline solówką Mustaine'a. Ostatecznie nowa płyta jest tak różna od poprzednich, że Capitol Records początkowo chce wydać ją jako dzieło samego Dave Mustaine'a, wokalista jednak nie zgadza się na to i ostatecznie Risk ukazuje się jako album Megadeth.

YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.Corrosion of Conformity (C.O.C.) – amerykański zespół założony w Releigh (Północna Karolina) w 1982 roku. Jest uznawany za jedną z pierwszych grup, które grały fuzję punk rocka i heavy metalu. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku grupa zwróciła się w kierunku stoner metalu i klasycznego hard rocka. Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Woodiego Weathermana, do którego dołączyli Reed Mullin i Eric Eycke.

Risk, wyprodukowany przez Danna Huffa ukazuje się 31 sierpnia 1999 roku. Krążek jest sporym zaskoczeniem dla fanów Megadeth – gitary stanowią tylko tło muzyczne, album jest raczej rockowy z wyraźnymi wpływami disco, electro i dance. Świadectwem słabości tego wydawnictwa jest fakt, że jest to ostatni dotychczasowy album Megadeth, który zdobył status złotej płyty, i pierwszy od 1985 roku, który nie pokrył się platyną.

Anarchy in the U.K. – pierwszy singel punkrockowego zespołu Sex Pistols, wydany 26 listopada 1976 roku przez firmę EMI. Często uważany jest za pierwszy punkrockowy singel, jednak rok wcześniej wydano Blitzkrieg Bop zespołu Ramones, a miesiąc wcześniej New Rose The Damned.Youthanasia – szósty w kolejności album thrash metalowego amerykańskiego zespołu Megadeth, wydany 1 listopada 1994 roku. W 2004 roku płyta została zremiksowana, zremasterowana i ponownie wydana wraz z czterema bonusowymi utworami.

Utwór „Crush'em” trafia na ścieżkę dźwiękową filmu Uniwersalny żołnierz: Powrót.

W sierpniu grupa nagrywa cover utworu Black Sabbath – „Never Say Die”, który trafia na drugą płytę tribute albumu Nativity in Black.

We wrześniu Megadeth wyrusza w trasę koncertową z Iron Maiden, w trakcie której Marty Friedman informuje, że zdecydował się opuścić zespół. Pozostaje w grupie do stycznia 2000 roku, kiedy na jego miejsce przychodzi Al Pitrelli.

W maju 2000 roku, zaledwie w miesiąc po rozpoczęciu pracy nad nowym albumem, Megadeth otrzymuje propozycję wspólnej trasy z Mötley Crüe i Anthraxem. Zespół zawiesza prace w studio i wyrusza w tournée. Obejmująca Amerykę Północną trasa trwa całe lato.

Wokal wspierający – są to partie śpiewu harmonicznego wykonywane przez jednego lub więcej wokalistów (nazywanych potocznie chórkiem) wraz z głównym wykonawcą. Wokalista wspierający może również wykonywać początkową partię utworu wprowadzając do głównego wykonania solisty. W muzyce rockowej i heavymetalowej rolę wokalisty wspierającego pełnią często gitarzyści rytmiczni, basiści lub perkusiści. W muzyce popowej towarzyszące wykonawcy chórki mogą również wykonywać proste układy choreograficzne.Killing Is My Business... and Business Is Good! – debiutancki album thrashmetalowej grupy Megadeth, wydany w 1985 roku.

Jesienią Megadeth rozstaje się z Capitol Records po 15 latach współpracy. Wytwórnia wypuszcza kompilację Capitol Punishment: The Megadeth Years, zawierającą największe hity grupy i dwa nowe utwory pochodzące z materiału nagranego na najnowszą płytę.

Zespół podpisuje umowę z Sanctuary Records. Wytwórnia wykupuje od Capitol Records prawa do materiału nagranego z myślą o Capitol Punishment: The Megadeth Years. Kilka utworów zostaje zmienionych, powstaje kilka nowych i tak zostaje stworzony album The World Needs a Hero

The World Needs a Hero (2001-2002)[ | edytuj kod]

Wydany 15 maja 2001 roku The World Needs a Hero jasno wskazuje na powrót do korzeni – jest to pierwszy od czasów Peace Sells... album, którego utwory są w całości napisane przez Mustaine'a (z wyjątkiem utworu Promises), a na okładce pojawił się ponownie Vic Rattlehead, niewidziany tam od Rust In Peace.

Jeff Young (ur. 31 marca 1962 roku w Ann Arbor w stanie Michigan) - amerykański muzyk, kompozytor i instrumentalista, gitarzysta. Young znany jest z występów w grupie muzycznej Megadeth oraz współpracy z takimi muzykami jak Debby Holiday, Gilli Moon, Badi Assad, Lenine, Matt Chamberlain, Marco Suzano, Hilary Jones, Simone Soul, Tony Franklin, Sergio and Odair Assad, Carlos Malta, Viviana Guzman oraz Siba.Heathen – album Davida Bowiego wydany w 2002 roku. Przez wielu krytyków uznany najlepszym albumem Bowiego wydanym od czasu Scary Monsters (and Super Creeps) z 1980 roku.

W czerwcu zespół wyrusza w ogólnoświatową trasę The World Needs a Hero, a następnie, we wrześniu rusza w tournée po Ameryce. Z dwóch ostatnich koncertów w Arizonie wydane zostaje Rude Awakening. W pierwotnej wersji materiał na DVD miał być zarejestrowany w Argentynie, ale po wydarzeniach 11 września ostatecznie pokazane zostają koncerty w Phoenix i Tucson – jak się wkrótce okaże, dwa ostatnie przed zawieszeniem działalności zespołu.

Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

9 października światło dzienne ogląda Megadeth: VH1 Behind The Music – nagrany na DVD i video wywiad i dokument o Megadeth.

Zawieszenie działalności zespołu (2002-2004)[ | edytuj kod]

W styczniu 2002 roku Mustaine podczas pobytu w centrum medycznym w Teksasie (w celu usunięcia kamicy nerkowej) ulega wypadkowi: podczas snu odcina dopływ krwi do bicepsa lewej ręki, co kończy się uszkodzeniem nerwu dłoni. Muzyk nie jest w stanie grać na gitarze, oznajmia, że rekonwalescencja zajmie mu około rok.

Black Sabbath – brytyjski zespół hardrockowy, główny prekursor gatunku heavy metal. Grupa powstała w 1968 jako kwartet założony przez nastoletnich przyjaciół. Jego pierwotny skład tworzyli: Anthony „Tony” Iommi, William „Bill” Ward, John „Ozzy” Osbourne i Terence „Geezer” Butler. Tony Iommi, gitarzysta prowadzący zespołu, uległ wypadkowi, w którym stracił opuszki palców prawej ręki. By grać dalej, skonstruował plastikowe wkładki na palce. Mimo to gra na gitarze wciąż sprawiała mu zbyt wiele bólu, dlatego zmniejszył napięcie strun, strojąc gitarę niżej. W ten sposób zrodziło się, charakterystyczne dla zespołu, oryginalne brzmienie. Nisko grająca gitara, na której powtarzano ciężkie riffy, także ciężko brzmiąca sekcja rytmiczna w połączeniu z dramatycznym, niekiedy histerycznie brzmiącym śpiewem Osbourne’a, nadała muzyce Black Sabbath pesymistyczny nastrój. Dopełniały go ponure teksty, utrzymane zazwyczaj w stylu makabreski, czasem o tematyce ezoterycznej i okultystycznej. Większość utworów grupy z pierwszego okresu jej działalności ma regularną strukturę pieśni trzyczęściowej. Otwierająca część zawiera krótki pasaż instrumentalny i dłuższą partię wokalną. Część druga jest wyłącznie instrumentalna, niekiedy rozbudowana. Część trzecia, zakończona krótką codą jest zwykle wiernym powtórzeniem pierwszej części. Z Archiwum X (The X-Files) to amerykański serial telewizyjny z pogranicza wielu gatunków: sensacji, thrillera, horroru, fantastyki naukowej oraz kilku innych. Pomysłodawcą, producentem oraz reżyserem i autorem scenariuszy do wielu odcinków jest Chris Carter. Charakterystyczną, nastrojową muzykę skomponował Mark Snow.

W lutym ukazuje się zremasterowana wersja Killing Is My Business... and Business Is Good!, w kwietniu koncertowe wydawnictwo Rude Awakening.

3 kwietnia Megadeth oficjalnie przestaje istnieć. Mustaine wyprzedaje swój sprzęt i materiały związane z zespołem.

W celu wypełnienia zobowiązań kontraktowych z wytwórnią Sanctuary Records, we wrześniu zostaje wydany album koncertowy Still Alive... And Well?, zawierający 6 utworów z The World Needs A Hero i 6 dotychczas niepublikowanych nagrań z koncertów.

The System Has Failed, Gigantour (2004-2006)[ | edytuj kod]

Chris Broderick podczas koncertu
10 marca 2009 roku

Mustaine po roku rehabilitacji swojej ręki (z użyciem m.in. terapii elektrowstrząsowej), u której wystąpił niedowład, wraz z Vinniem Colaiutą i Jimmym Sloasem rozpoczyna pracę nad nowym albumem. Pierwotnie miał to być album solowy, jednak ze względu na zobowiązania wobec wydawców (w tym m.in. EMI – wydawcę Megadethu w Europie), Dave ogłasza wielki powrót Megadeth. Przed wydaniem albumu próbuje nawiązać kontakt z niektórymi dotychczasowymi członkami zespołu, którzy czasowo dołączają do zespołu (Chris Poland, Nick Menza) lub nie dołączają w ogóle (David Ellefson, Marty Friedman). Wskutek tego Mustaine zmuszony jest sformować nowy skład zespołu.

David Warren „Dave” „Junior” Ellefson (ur. 12 listopada 1964 w Jackson w stanie Minnesota) – basista thrash metalowego zespołu Megadeth. Występował w nim od czasu założenia w 1983 do 2002, po czym drogi muzyków się rozeszły wskutek rozwiązania grupy. Po reaktywacji Megadeth Ellefson już do grupy nie powrócił, podobnie jak reszta członków zespołu, wobec czego Dave Mustaine musiał stworzyć nowy skład. W czasach pierwszego składu Megadeth o losach zespołu decydowali głównie David Ellefson i Dave Mustaine. W późniejszym czasie Ellefson współpracował z zespołem Soulfly – brał udział w powstawaniu płyt Prophecy (2004) oraz Dark Ages (2005). W lutym 2010 David powrócił do Megadeth, zastępując Jamesa LoMenzo.Mötley Crüe – powstała w 1981 roku amerykańska grupa rockowa, której styl można określić jako wypadkową glam rocka, hard rocka i heavy metalu. Ostatnim wydawnictwem grupy jest album Saints Of Los Angeles wydany 24 czerwca 2008 roku. W 2013 powinien zaś ukazać się film The Dirt na podstawie książki autobiograficznej o tym samym tytule. Amerykańscy fani zespołu określani są mianem "The Crüe Heads", zespół posiada jeden z największych fan-clubów w USA. Mötley Crüe sprzedało ponad 80 milionów płyt na całym świecie (w samych Stanach ponad 25 miliony płyt). Założycielem i liderem tej formacji jest basista Nikki Sixx – właśc. Frank Carlton Serafino Ferranno (ur. 11 grudnia 1958 w San Jose).

Album The System Has Failed zostaje wydany 14 września 2004 roku przez Sanctuary Records, wskakując na 18. pozycję w Billboard Top 200, i zyskując ogromne uznanie wśród fanów i krytyków muzycznych. Zespół w nowym składzie (Dave Mustaine, James MacDonough, Glen Drover i Shawn Drover) w październiku 2004 roku wyrusza – według Mustaine'a – na ostatnią trasę koncertową w swej historii, po której lider grupy chce skoncentrować się na karierze solowej.

Judas Priest – brytyjska grupa muzyczna założona w 1969 roku w Birmingham (hrabstwo West Midlands) w Anglii , znana głównie z dwóch gitar prowadzących i mającego dużą skalę głosu wokalisty śpiewającego w sposób operowy. Zespół sprzedał ponad 50 milionów albumów na całym świecie.Xbox 360 – druga konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Została opracowana we współpracy z IBM, ATI i NEC. Xbox 360 to następca konsoli Xbox, konkuruje z Sony PlayStation 3 i Nintendo Wii w ramach siódmej generacji gier konsolowych. Platforma zintegrowana jest z usługą Xbox Live, usługą pozwalającą graczom na rywalizację w trybie online i pobieranie treści, takich jak gry zręcznościowe, dema gier, filmy z gier, programy telewizyjne oraz filmy.

W czerwcu 2005 roku, na rynek wychodzi album składankowy Greatest Hits: Back to the Start. Kilka miesięcy później, frontman grupy Dave Mustaine zorganizował festiwalową trasę koncertową Gigantour. W jej pierwszej edycji (poza Megadethem) udział wzięli m.in. Anthrax, Fear Factory, Dream Theater i Nevermore.

Rok po rozpoczęciu trasy koncertowej Blackmail The Universe Tour, 9 października 2005 roku podczas koncertu Megadeth w Buenos Aires, uwiecznionego na wydanym w 2007 roku albumie koncertowym That One Night, Mustaine ogłasza decyzję o kontynuowaniu działalności zespołu. W styczniu 2006 roku miejsce Jamesa MacDonougha w zespole zajmuje James LoMenzo. W nowym składzie zespół wziął udział w drugiej edycji Gigantouru i rozpoczął pracę nad kolejnym albumem.

Mike Clink – producent muzyczny, który karierę zawodową rozpoczął w Record Plant Studio, nagrywając z artystami takimi, jak Triumph, Guns N’ Roses, Mötley Crüe, Megadeth, UFO (włącznie z nagraniem albumu Strangers in the Night), Jefferson Starship, The Babys, Heart, Eddie Money.Gears of War – komputerowa gra akcji z gatunku third-person shooter wydana na platformy Xbox 360 i Microsoft Windows. Producentem gry jest Epic Games, wydawcą Microsoft Game Studios, dystrybutorem w Polsce CD Projekt. Amerykańska premiera odbyła się 7 listopada 2006 r., europejska 17 listopada 2006 r. Gra była bardzo głośno reklamowana zarówno przez Epic, jak i wydawcę, Microsoft, co przyczyniło się do bardzo dobrych wyników sprzedaży w pierwszych dniach po premierze. Gears of War wykorzystuje silnik Unreal Engine 3 autorstwa Epic Games. 7 listopada 2008 roku ukazała się kontynuacja zatytułowana Gears of War 2. Na rok 2010 zapowiedziana została filmowa adaptacja gry. Trzecia część gry została wydana we wrześniu 2011.

United Abominations (2006-2008)[ | edytuj kod]

W maju 2007 roku ma miejsce zaplanowana pierwotnie na koniec 2006 roku premiera jedenastego albumu Megadeth, zatytułowanego United Abominations. Album debiutuje na 8. miejscu listy Billboard 200, co okazuje się najlepszym wynikiem zespołu od czasu wydania Youthanasii.

W trakcie trasy promującej krążek, gitarzysta Glen Drover zostaje zastąpiony przez Chrisa Brodericka (grającego wcześniej w Jag Panzer i Nevermore), którego Mustaine uznał za najlepszego gitarzystę w historii Megadeth.

Sex Pistols – zespół rockowy utworzony w 1975 roku w Londynie, który jest uważany za inicjatora ruchu punk i muzyki punkrockowej w Wielkiej Brytanii, a w następstwie rozwoju rocka alternatywnego.Testament – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal. Powstała w 1983 roku w San Francisco początkowo pod nazwą Legacy.

We wrześniu 2008 roku na rynek wychodzi kolejny album „the best of”, zatytułowany Anthology: Set the World Afire.

Endgame (2009–2010)[ | edytuj kod]

Zaledwie po dwóch latach ma miejsce premiera następnego dzieła Megadeth, które nosi nazwę Endgame. Trafia ono na 9. miejsce listy Billboard 200,

Główny singiel, Head Crusher, przyniósł zespołowi ósmą już nominację do Grammy Awards.

Korn (pisownia stylizowana: KoЯn) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca nu metal. Powstała w 1993 roku w Bakersfield w stanie Kalifornia po rozwiązaniu formacji L.A.P.D.. Według danych z 2009 roku zespół sprzedał 16 mln płyt w Stanach Zjednoczonych oraz 32 mln na całym świecie. Grupa sześciokrotnie nominowana do nagrody amerykańskiego przemysłu fonograficznego Grammy została nagrodzona dwukrotnie. W 1999 roku za utwór "Freak on a Leash" i w 2002 roku za kompozycję "Here to Stay".MTV (skrót od Music Television) to najpopularniejsza stacja muzyczna na świecie, należąca obecnie do MTV Networks, wchodzącej w skład Viacomu. Stację odbierać można za pośrednictwem telewizji satelitarnych i naziemnych oraz sieci kablowych.

W lutym 2010 grupa, na dwudziestą rocznicę wydania płyty Rust in Peace, rozpoczyna trasę koncertową Rust in Peace 20th Aniversarry Tour. Jednocześnie do zespołu po kilkuletniej przerwie powraca basista David Ellefson, zastępując Jamesa LoMenzo.

3 września tego samego roku zostaje wydany album koncertowy Rust in Peace Live.

Pod koniec roku nowy singiel zespołu, zatytułowany Sudden Death został nominowany do 53. rozdania Grammy Awards.

United Abominations – jedenasty studyjny album thrash metalowego zespołu Megadeth. Ukazał się w maju 2007 roku za sprawą wytwórni Roadrunner Records. Producentami krążka są: lider zespołu Dave Mustaine oraz Andy Sneap i Jeff Balding.Rock Band 2 – komputerowa gra muzyczna wyprodukowana przez Harmonix Music Systems i wydana w 2008 roku przez Electronic Arts. Jest to kontynuacja gry komputerowej Rock Band. Gracz w niej kieruje grupą muzyczną.

Th1rt3en (od 2011–2013)[ | edytuj kod]

Prace nad nowym albumem ogłoszone zostały w styczniu 2011 roku. Trwały one do końca maja. Dave Mustaine, lider grupy, 6 lipca ogłosił, że trzynasty album grupy będzie znany jako Thirteen.

7 września wydawca płyty, Roadrunner Records, opublikował listę utworów.

1 listopada 2011 roku album został wydany, producentem był Johnny K. Z albumu wyodrębniono single „Public Enemy No.1” oraz „Whose Life (Is It Anyways?)”. Pierwszy z nich został nominowany do 54. rozdania Granny Awards w kategorii „Best Hard Rock/Heavy Metal Performance”, drugi – na 55. rozdaniu w tej samej kategorii, przegrywając z utworem zespołu Halestorm „Love Bites (So Do I)”.

Painkiller – dwunasty album zespołu Judas Priest. Został wydany 3 września 1990 roku nakładem wytwórni Columbia Records.Polityka (z gr. poly: mnogość, różnorodność; polis - miasto-państwo) – pojęcie właściwe naukom społecznym, rozumiane na wiele sposobów.

Płyta zadebiutowała na 11 miejscu listy Bilboard 200 oraz uzyskała średnią ocen na Metacritic równą 73%, zyskując w większości pozytywne opinie recenzentów.

11 września 2012 roku, zespół zapowiedział ponowne wydanie Countdown to Extinction z okazji jego 20-lecia. Dodatkowo zespół zapowiedział trasę upamiętniającą rocznicę, na której cała płyta była grana w całości, tak jak miało miejsce z okazji 20-lecia Rust in Peace w 2010.

Super Collider[ | edytuj kod]

22 września 2012 zespół poinformował, że chciałby wrócić do studia z producentem Johnym'm K., by nagrać swój czternasty album.

Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.Chuck Behler (ur. 13 czerwca 1965) - to były perkusista amerykańskiej grupy thrash metalowej Megadeth w latach 1987–1989. Nagrał z nią jedynie jeden album - "So Far, So Good... So What!".

18 grudnia 2012 perkusista Megadeth, Shawn Drover ogłosił na portalu Twitter, że zespół zaczął nagrywać utwory na nowy album.

Dave Mustaine zapowiedział album na wiosnę 2013. W Wigilię, Mustaine ogłosił, że trzy nowe utwory są już zarejestrowane i prawie skończone.

W wywiadzie na NAMM 2013, Dave Mustaine ogłosił, że drogi Megadeth i wytwórni Roadrunner Records rozchodzą się, zaś 12 lutego tego roku wyjawił, że premiera czternastego albumu „Super Collider” zaplanowana jest na 4 czerwca 2013.

Super Mario Bros. (1993) – amerykańsko-brytyjski film przygodowy z gatunku science fiction bazujący na grze pod tym samym tytułem.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

Czternasty krążek Megadeth jest pierwszym wyprodukowanym przez nową wytwórnię Mustaine'a – Tradecraft,dystrybucją zajął się Universal Music Group.

23 kwietnia 2013 „Super Collider” został wypuszczony jako singiel dostępny na iTunes. 18 maja za pośrednictwem Twittera udostępniono kolejny utwór z płyty, „Kingmaker”. Płyta zadebiutowała na 6 miejscu listy Billboard 200.

12 kwietnia 2014 roku miał miejsce występ lidera Megadeth z orkiestra symfoniczną w San Diego.

Dystopia[ | edytuj kod]

Koniec 2014 roku był trudny dla zespołu. Powodem tego było odejście gitarzysty Chrisa Brodericka i perkusisty Shawna Drovera. Obaj muzycy za powód odejścia podali różnice na tle artystycznym.

Przez krótką chwilę, sytuacja zespołu Mustaine'a była pod znakiem zapytania, jednakże frontman szybko zdementował te plotki i uspokoił fanów, zespół nie zakończy działalności. Megadeth poszukiwało muzyków, którzy mieli zastąpić Drovera po 10 latach gry na perkusji i Brodericka po 6 latach gry na gitarze. Fani zastanawiali się kogo nabędzie lider grupy, istniały spekulacje, że do zespołu powróci Nick Menza. Możliwość została odrzucona przez tego drugiego gdyż nie odpowiadało mu wynagrodzenie.

Krążyły plotki, jakoby nowym nabytkiem miał być perkusista Lamb of God, Chris Adler. Początkowo Adler był muzykiem sesyjnym i nagrywał nową płytę razem z Mustainem i Ellefsonem, zwaną Dystopia. Niedługo potem Adler został pełnoprawnym członkiem Megadeth.

Nowym gitarzystą natomiast został członek zespołu Angra, Kiko Louriero. 3 kwietnia 2015 roku Mustaine i Ellefson poinformowali, że to właśnie Louriero zastąpi Chrisa Brodericka.

Praca nad Dystopią szła sprawnie, zespół wypuścił 3 single promujące nadchodzącą płytę: Fatal Illusion, Threat is Real i Dystopia.

22 stycznia 2016 roku album został ukończony i wydany. Oprócz standardowej edycji tj. płyta, można zakupić edycję rozszerzoną, która zawiera płytę, plakat a także okulary umożliwiające użytkownikowi obejrzeć nagrane teledyski utworów z tego krążka. Dystopia została przyjęta pozytywnie, sprzedając się w 48 000 egzemplarzach na terenie Stanów Zjednoczonych już w pierwszym tygodniu. Płyta zajęła 3 miejsce US Billboard 200.

W tym samym roku ekipa Mustaine'a odbywa trasę Dystopia World Tour promującą płytę.

Teksty piosenek[ | edytuj kod]

Istotny był wizerunek Megadeth. Już w samej nazwie kryło się przesłanie. Nihilistyczne teksty, w których często pojawiał się motyw umierania i samobójstwa, naraził grupę na oskarżenia o uprawianie kultu śmierci, choć teksty świadczyły o czymś zupełnie innym. Grupa Megadeth często w swoich piosenkach zamieszczała przesłania polityczne. Można to usłyszeć min. w takich utworach jak: „Amerikhastan”, „Kill the King”, czy „Symphony of Destruction”. Teksty piosenek zespołu często traktują też o osobistych przeżyciach Mustaine'a. Nierzadko wzbudzają kontrowersje. Zespół nie unika w swoich tekstach tematu wojny (także atomowej). Piosenka Truth be told przytacza biblijny motyw o Kainie i Ablu.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama