• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Medley  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  The Who – angielski zespół rockowy powstały w 1964, związany z subkulturą modsów, uważany za jedną z najbardziej wpływowych grup rockowych wszech czasów.Sir Arthur Seymour Sullivan (ur. 13 maja 1842 – zm. 22 listopada 1900) – angielski kompozytor, współtwórca (wraz z W. S. Gilbertem) operetek, spośród których najpopularniejsze są H.M.S. Pinafore, Piraci z Penzance i Mikado. Ponadto twórca oper, dzieł symfonicznych oraz chorałów, baletów, ballad itp.

  Medley (ang. „mieszanina, składanka”) – utwór muzyczny składający się z fragmentów znanych melodii, połączonych sukcesywnie, bez żadnej sformalizowanej konstrukcji.

  W medley melodie następują po sobie w sposób bardziej płynny niż w potpourri. Są też bardziej jednorodne stylowo niż zdecydowanie odmienne w charakterze składowe części quodlibetu.

  Medley overture[ | edytuj kod]

  Z medley ukształtowała się medley overture – forma muzyczna, na którą składały się fragmenty utworów koncertowych, arii operowych, muzyki popularnej i ludowej. Jej twórcą był barokowy kompozytor angielski Richard Charke, którego kompozycje wraz z utworami innych kompozytorów uprawiających tę formę (m.in. Thomas Arne i Charles John Frederick Lampe) zostały opublikowane w Six Medley or Comic Overtures in Seven Parts (1763). Termin medley overture odnosi się też do uwertur operowych François Boieldieu, Daniela Aubera i Ferdinanda Hérolda, a także do wielu operetek, w tym autorstwa Arthura Sullivana.

  Potpourri (wymowa: popuri; fr. bigos) - wiązanka instrumentalna różnych popularnych melodii z oper, operetek, pieśni ludowych itp. utworów podobnego typu lub jednego kompozytora. Jedna z form muzyki popularnej i rozrywkowej (porównaj: fantazja, parafraza).Emerson, Lake and Palmer (ELP) – brytyjskie, progresywne trio rockowe. ELP powstało w roku 1970 jako supergrupa. Od 1998 zespół pozostaje w stanie hibernacji.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Quodlibet - jedna z form żartu muzycznego, która polega na współdziałaniu różnych melodii lub tekstów posiadających zdecydowanie różne charaktery. Wyróżniamy trzy typy quodlibetów:
  Ewan Gordon McGregor (ur. 31 marca 1971 r. w miejscowości Crieff w Szkocji) - szkocki aktor. Popularność zdobył dzięki roli Marka Rentona – narkomana w filmie Trainspotting oraz Christiana w Moulin Rouge! Znany jest też z roli Obi-Wana Kenobiego w Gwiezdnych wojnach.
  Coma White – singel promujący trzeci studyjny album grupy Marilyn Manson pt. Mechanical Animals. Został wydany w roku 1999. Uznawany jest przez krytykę za najlepszy utwór zespołu, a także jest cichym faworytem fanów.
  I Hate This Part – piosenka pop stworzona przez Lucasa Secona, Wayne’a Hectora, Jonasa Jeberga i Cutfathera na drugi album studyjny The Pussycat Dolls, Doll Domination (2008). Wyprodukowany przez Jeberga oraz Cutfathera, utwór wydany został jako trzeci singel promujący krążek dnia 7 października 2008 w Australii.
  Nicole Mary Kidman (ur. 20 czerwca 1967 w Honolulu) – australijska aktorka i piosenkarka urodzona w Stanach Zjednoczonych, laureatka Oscara za rolę Virginii Woolf w filmie Godziny.
  Toto (niekiedy w pisowni TOTO) – amerykańska supergrupa rockowa powstała w Los Angeles w 1976 roku z inicjatywy perkusisty Jeffa Porcaro oraz instrumentalisty klawiszowca Davida Paicha. Największe sukcesy grupa przeżywała w latach osiemdziesiątych, kiedy wydała płytę zatytułowaną Toto IV wydaną w 1982 roku z najpopularniejszymi hitami zespołu: Africa i Rosanna.
  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.665 sek.