Medal za Lot Kosmiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Medal Za Lot Kosmiczny)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medal za Lot Kosmiczny (ang. NASA Space Flight Medal) – odznaczenie Stanów Zjednoczonych Ameryki ustanowione w 1981, nadawane astronautom Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) i innym którzy odbyli loty kosmiczne w misjach NASA.

Odznaczenie – honorowe wyróżnienie o określonym znaku nadawane za szczególne zasługi lub wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach pracy zawodowej lub społecznej, za akty odwagi i poświęcenia, w celu upamiętnienia wydarzeń, udziału w wojnie, itp.Baretka odznaczenia – wąski pasek wstążki, barwy przewidzianej dla danego orderu lub odznaczenia, noszony (przede wszystkim) na mundurze zamiast pełnej oznaki.

Historia, organizacja i zasady nadawania[ | edytuj kod]

Medal za Lot Kosmiczny został ustanowiony w 1981 w celu uhonorowania astronautów, według statutu „za znaczące osiągnięcia lub służbę podczas udziału osoby jako cywilny lub wojskowy astronauta, pilot, specjalista misji, specjalista ładunku lub inny uczestnik lotu kosmicznego w czasie misji lotu kosmicznego” (ang. „for significant achievement or service during individual participation as a civilian or military astronaut, pilot, mission specialist, payload specialist, or other space flight participant in a space flight mission”). W praktyce medal ten jest nadawany każdemu astronaucie (bez względu na narodowość), który odbył lot kosmiczny w misji organizowanej przez NASA. Każdy kolejny lot jest nagradzany kolejnym odznaczeniem.

Precedencja – protokolarny porządek pierwszeństwa, występujący w dyplomacji i podczas wydarzeń oficjalnych regulowanych protokołem lub zwyczajem.Falerystyka (z łac. i gr. phalerae, ozdoba piersi lub czoła) – dyscyplina pomocnicza historii zajmująca się orderami, odznaczeniami i innymi odznakami i znakami honorowymi, nadawanymi osobom zasłużonym dla monarchy, państwa lub innej organizacji posiadającej prawo nadawania odznaczeń. Falerystyka, podobnie jak i weksylologia, wyodrębniła się z heraldyki, zachowując wspólne z nią metody badawcze.

Medal jest jednoklasowy i zajmuje ostatnie miejsce w precedencji odznaczeń NASA. Choć należy do kategorii odznaczeń cywilnych, rząd Stanów Zjednoczonych zezwolił na noszenie go na mundurze amerykańskich Sił Zbrojnych (w tym wypadku baretkę medalu umieszcza się po baretkach odznaczeń wojskowych).

Wahadłowiec kosmiczny, prom kosmiczny – rodzaj bezzałogowego lub załogowego statku kosmicznego, który może być wykorzystywany wielokrotnie i zwykle przystosowany jest do wynoszenia na orbitę i ściągania z orbity sztucznych satelitów i innych ładunków. Cechą charakterystyczną wahadłowców jest lądowanie na pasie startowym lotniska, podobnie jak samoloty, stąd używane są w stosunku do nich takie określenia jak samolot kosmiczny, rakietoplan i in. Wahadłowce mogą natomiast startować wynoszone tradycyjną rakietą nośną lub na pokładzie większego samolotu-nosiciela.United States Armed Forces – (Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych) siły i środki wydzielone przez Stany Zjednoczone Ameryki do zabezpieczenia własnych interesów i prowadzenia walki zbrojnej zarówno na ich terytorium oraz poza nim. W ich skład wchodzą następujące rodzaje sił zbrojnych:


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Kosmonauta, także astronauta oraz tajkonauta lub yuhangyuan (chiń. kosmiczny nawigator, podróżnik) – osoba odbywająca loty kosmiczne lub przygotowywana do odbywania takich lotów.

Reklama