Medal Sylvestera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medal Sylvesteramedal z brązu przyznawany przez brytyjskie Towarzystwo Królewskie (ang. Royal Society) za osiągnięcia w dziedzinie matematyki. Nagrodę ustanowiono na cześć brytyjskiego matematyka Jamesa Josepha Sylvestra w ciągu 4 lat po jego śmierci.

The Royal Society, Towarzystwo Królewskie w Londynie, dokładniej The Royal Society of London for Improving Natural Knowledge – angielskie towarzystwo naukowe o ograniczonej liczbie członków (ok. 500 członków krajowych i ok. 50 członków zagranicznych) pełniące funkcję brytyjskiej akademii nauk. Skupia przedstawicieli nauk matematycznych i przyrodniczych.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

Reguły i zwyczaje przyznawania[ | edytuj kod]

Nagrodę zaczęto przyznawać w 1901 roku, początkowo co trzy lata. Wraz z medalem laureat otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 1000 funtów.

Od 2009 roku Royal Society zaczęło tę nagrodę przyznawać co dwa lata oraz w zamyśle przeznaczać ją dla matematyków u początku lub w trakcie rozwoju ich kariery, a nie dla matematyków z już dużym i uznanym dorobkiem. W 2018 roku nagrodę zaczęto przyznawać corocznie. Do 2008 roku nagrodę przyznano 36 razy, z czego 27 razy otrzymali ją Brytyjczycy i 2 razy Francuzi, pozostałych siedmioro wyróżnionych było jedynymi ze swoich krajów.

Nagroda Crafoorda – nagroda przyznawana od 1982 roku za badania naukowe w takich dziedzinach jak matematyka, astronomia i nauki biologiczne, których nie obejmują Nagrody Nobla. Jej nazwa pochodzi od nazwiska Holgera Crafoorda, Szweda, który zaprojektował pierwszą sztuczną nerkę.William Henry Young (20 października 1863, Londyn – 7 lipca 1942, Lozanna) był brytyjskim matematykiem, absolwentem uniwersytetu Cambridge. Zajmował się między innymi teorią miary, szeregami Fouriera i rachunkiem różniczkowym. Istotnie przyczynił się do rozwoju analizy funkcji wielu zmiennych zespolonych. Jego żoną była Grace Chisholm Young.

Medal Sylvestera otrzymywali m.in. laureaci innych prestiżowych nagród, czasem uznawanych za wyższe wyróżnienia – jak Medal Fieldsa, Nagroda Abela czy sięgający poza matematykę Medal Copleya. Przykłady to:

 • 1931: Edmund Taylor Whittaker
  (Medal Copleya 1954),
 • 1940: Godfrey Harold Hardy
  (Medal Copleya 1947),
 • 1943: John Edensor Littlewood
  (Medal Copleya 1958),
 • 1985: John Griggs Thompson
  (Medal Fieldsa 1970, Nagroda Abela 2008),
 • 1991: Klaus Friedrich Roth (Medal Fieldsa 1958),
 • 2003: Lennart Carleson (Nagroda Abela 2006),
 • 2016: Timothy Gowers (Medal Fieldsa 1998).
 • Uniwersytet w St Andrews (ang. University of St Andrews) – najstarszy szkocki uniwersytet (trzeci, po Oxford i Cambridge, w Wielkiej Brytanii). Został założony między 1410 i 1413 rokiem.Louis Joel Mordell (ur. 28 stycznia 1888 w Filadelfii, zm. 12 marca 1972 w Cambridge) – brytyjski matematyk. Laureat Medalu Sylvestera za rok 1949.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  John Griggs Thompson (ur. 13 października 1932 w Ottawa Country, Kansas) – amerykański matematyk, ceniony za pracę w dziedzinie teorii grup skończonych. Laureat Medalu Fieldsa (1970), Medalu Sylvestera (1984), Nagrody Wolfa w matematyce (1992) i Nagrody Abela (2008).
  Harold Scott MacDonald "Donald" Coxeter (ur. 9 lutego 1907 w Londynie, zm. 31 marca 2003 w Toronto) – matematyk, uważany za jednego z najwybitniejszych specjalistów XX wieku w dziedzinie geometrii, większość życia spędził w Kanadzie. Przez 60 lat pracował na Uniwersytecie Toronto, opublikował 12 książek. Otrzymał najwyższy stopień orderu Kanady - Companion.
  Medal Fieldsa – nagroda przyznawana w dziedzinie matematyki dwóm, trzem lub czterem uczonym za wyniki, które miały największy wpływ na jej rozwój. Związana z nim jest premia finansowa w wysokości 15 000 dolarów kanadyjskich (w 2006: 13 400 USD).
  John Edensor Littlewood (ur. 9 czerwca 1885, zm. 6 września 1977) – matematyk angielski, najbardziej znany ze swoich osiągnięć w analizie, teorii liczb i równaniach różniczkowych.
  Nagroda Wolfa jest przyznawana przez Fundację Wolfa w Izraelu za wybitne osiągnięcia na rzecz ludzkości i przyjaźni między narodami. Corocznie od 1978, komitety złożone z międzynarodowych ekspertów przyznają 5-6 nagród w następujących dziedzinach: chemia, fizyka, matematyka, medycyna, rolnictwo i sztuka. Nagrody w sztuce są przyznawane na przemian w architekturze, muzyce, malarstwie i rzeźbie. Laureat otrzymuje dyplom i 100 000 USD.
  Medal – niewielki, najczęściej okrągły lub owalny, płaski wytwór metalowy (odmiana wieloboczna jest zwana plakietką), wykonany zazwyczaj techniką odlewu lub bicia. Jest zwykle ozdobiony po jednej lub obu stronach reliefem. Często jest zawieszony na wstążce.
  Peter Clive Sarnak (ur. 18 grudnia 1953 w Johannesburgu) - amerykański matematyk pochodzący z Afryki Południowej, profesor na Princeton University, również pracuje dla Institute for Advanced Study.

  Reklama