Medal Fieldsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medal Fieldsa – nagroda przyznawana w dziedzinie matematyki dwóm, trzem lub czterem uczonym za wyniki, które miały największy wpływ na jej rozwój. Związana z nim jest premia finansowa w wysokości ok. 5500 dolarów kanadyjskich.

Alexander Grothendieck (ur. 28 marca 1928 w Berlinie) – jeden z najwybitniejszych matematyków XX wieku. Początkowo zajmował się teorią przestrzeni Bancha oraz przestrzeniami liniowo-topologicznymi i ich iloczynami tensorowymi. Twórca nowoczesnych podstaw geometrii algebraicznej. W czasie wojny ukrywał się w Le Chambon-sur-Lignon. Laureat Medalu Fieldsa w 1966 roku.Andriej Jurjewicz Okuńkow (ros. Андрей Юрьевич Окуньков) (ur. 26 czerwca 1969) – rosyjski matematyk. Zajmuje się teorią reprezentacji i jej zastosowaniem w geometrii algebraicznej, fizyce matematycznej, teorii prawdopodobieństwa oraz funkcjach specjalnych.

Został ufundowany w 1932 przez kanadyjskiego matematyka Johna Charlesa Fieldsa i przyznawany jest co cztery lata (od 1936, z przerwą wojenną do 1950). Wręczeń dokonuje się podczas Międzynarodowych Kongresów Matematyków. Medal Fieldsa przyznaje się wyłącznie matematykom, którzy nie ukończyli 40 lat do 1 stycznia roku jego nadania. Laureatów ustala komitet powoływany co 4 lata przez Międzynarodową Unię Matematyczną.

Międzynarodowa Unia Matematyczna (ang. International Mathematical Union, IMU) – elitarna korporacja stowarzyszeń matematycznych, założona w 1950 roku w Nowym Jorku; rozwija działalność głównie w celu współpracy przy organizowaniu kongresów międzynarodowych i przyznawaniu międzynarodowych wyróżnień (medal Fieldsa), a także organizowaniu ważniejszych sympozjów specjalistycznych, sprowadzaniu wybitnych wykładowców do różnych krajów; władze Międzynarodowej Unii Matematycznej stanowi Komitet Wykonawczy wybierany co cztery lata przez Zgromadzenie Ogólne; do Międzynarodowej Unii Matematycznej należy ponad 60 krajowych stowarzyszeń, każde z określoną liczbą głosów (np. Polska ma obecnie 3 głosy, USA i Rosja po 5 głosów); jedną z najważniejszych agend Międzynarodowej Unii Matematycznej jest Międzynarodowa Komisja Nauczania Matematyki.William Paul Thurston (ur. 30 października 1946 - zm. 21 sierpnia 2012) – amerykański matematyk. W 1982 roku otrzymał Medal Fieldsa. Od 2003 był profesorem matematyki i informatyki w Cornell University.

Wygląd[ | edytuj kod]

Medal jest wykonywany z 14-karatowego złota według projektu kanadyjskiego artysty, R. Taita McKenziego. Ma 6,35 cm średnicy.

Z jednej strony widnieją na nim głowa Archimedesa i cytat z rzymskiego poety Maniliusza Transire suum pectus mundoque potiri (Wznieść się ponad granice ludzkich możliwości i przewodzić światu), z drugiej - napis Congregati ex toto orbe mathematici ab scripta insignia tribuere (Zebrani z całego świata matematycy honorują wielkie osiągnięcia).

Cédric Villani (ur. 5 października 1973 w Brive-la-Gaillarde) – francuski matematyk, laureat medalu Fieldsa, najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie matematyki. Jako specjalista analizy, interesuje się rozwiązaniami matematycznymi problemów fizyki, zwłaszcza w kinetyczno-molekularnej teorii gazów i równaniu Boltzmanna.Grigorij Jakowlewicz Perelman, ros. Григорий Яковлевич Перельман (ur. 13 czerwca 1966 w Leningradzie) – rosyjski matematyk, były profesor Instytutu Stiekłowa w Sankt Petersburgu. Udowodnił hipotezę Poincarégo, jeden z problemów milenijnych, a jednocześnie ogólniejszą hipotezę geometryzacyjną Thurstona.

Na medalu nie widnieje nazwisko Fieldsa. Umieszcza się na nim nazwisko laureata, ale samo – zgodnie z wolą Fieldsa i postanowieniem społeczności matematycznej, kraj pochodzenia i macierzysta uczelnia laureata nie mają znaczenia.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Lars Valter Hörmander (ur. 24 stycznia 1931 w Mjällby, Blekinge, zm. 25 listopada 2012 w Malmö) − szwedzki matematyk, jeden z twórców nowoczesnej teorii równań różniczkowych cząstkowych. Zdobywca medalu Fieldsa w 1962, nagrody Wolfa w 1988 oraz nagrody Steele’a w 2006.
Edward Witten (ur. 26 sierpnia 1951 w Baltimore) – amerykański fizyk teoretyk i matematyk, jeden z najważniejszych badaczy teorii strun (M-teoria). Profesor Institute for Advanced Study.
Zdzisław Pogoda (ur. 1955) – polski matematyk, pracownik Zakładu Historii Matematyki Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz profesor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, popularyzator matematyki. Ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 1979. Stopień doktora uzyskał w roku 1982 (promotor: Andrzej Zajtz). Specjalizuje się w geometrii różniczkowej i jej zastosowaniach oraz historii i popularyzacji matematyki. Od roku 1991 jest członkiem Komitetu Redakcyjnego miesięcznika Delta, od roku 2013 członkiem Komitetu Redakcyjnego "European Mathematical Society Newsletter". W latach 1993-2006 był członkiem Komitetu Redakcyjnego czasopisma Wiadomości Matematyczne. Od 2014 jest jednym z redaktorów czasopisma Antiquitates Mathematicae. Jest autorem i współautorem licznych artykułów popularnonaukowych oraz kilku książek, a także laureatem prestiżowych nagród za popularyzację nauki.
John Griggs Thompson (ur. 13 października 1932 w Ottawa Country, Kansas) – amerykański matematyk, ceniony za pracę w dziedzinie teorii grup skończonych. Laureat Medalu Fieldsa (1970), Medalu Sylvestera (1984), Nagrody Wolfa w matematyce (1992) i Nagrody Abela (2008).
Jesse Douglas (ur. 3 lipca 1897 w Nowym Jorku, zm. 7 października 1965) – amerykański matematyk. W 1936 roku został uhonorowany medalem Fieldsa za rozwiązanie problemu Plateau.
Ngô Bảo Châu (ur. 28 czerwca 1972) – wietnamski matematyk (ma także obywatelstwo francuskie). W 2010 roku został odznaczony Medalem Fieldsa.
Michael Hartley Freedman (ur. 21 kwietnia 1951 w Los Angeles, Kalifornia) – amerykański matematyk, zdobywca medalu Fieldsa na Międzynarodowym Kongresie Matematycznym.

Reklama