Meczet Jeni (Bitola)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Meczet Jeni (maced. Јени џамија, alb. Xhamia e Re, nazwa pochodzi od tur. yeni – nowy) – meczet znajdujący się w Bitoli, w Macedonii Północnej.

Bitola (mac. Битола = Bitoła) w starożytności Herakleja Lynkestis, w czasach bizantyjskich Pelagonia – miasto w południowo-zachodniej części Macedonii, położone 15 km od granicy z Grecją. Przez miasto przepływa rzeka Dragor.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Meczet Jeni został zbudowany w latach 1558–1559 na polecenie kadiego Mahmuda Effendiego. Wśród macedońskich meczetów wyróżnia go bogata ornamentyka. Świątynia jest budowlą jednokopułową, zbudowaną na planie kwadratu, Sala modlitewna wznosi się na wysokość 19 m, zaś minaret na wysokość 39 metrów. Badania archeologiczne wykazały, że meczet został wzniesiony na miejscu zniszczonej świątyni chrześcijańskiej.

Język macedoński (słowiański) (mac. Македонски јазик) – należy do tzw. grupy bułgarsko-macedońskiej (wschodniej) języków południowosłowiańskich. Nie należy go mylić z helleńskim językiem staromacedońskim używanym w starożytności.Macedonia Północna (mac. Северна Македонија, Republika Macedonii Północnej, mac. Република Северна Македонија) – państwo w Europie Południowej na Półwyspie Bałkańskim, powstałe w wyniku rozpadu Jugosławii, obejmujące swoim terytorium około 38% regionu historyczno-geograficznego Macedonia. Do 12 lutego 2019 Macedonia (Była Jugosłowiańska Republika Macedonii).

Obecnie w meczecie mieści się galeria sztuki.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Machel Kiel: Ottoman architecture in Albania, 1385-1912. Research Centre for Islamic History, Art and Culture: 1990. ISBN 978-92-9063-330-3. (ang.)
  • Antonije Nikołowski: The cultural monuments of the Socialist Republic of Macedonia. Skopje: 1971. (ang.)
  • Minaret (arab. منارة manara – miejsce, skąd widać światło, latarnia morska) – wysoka, zwykle smukła wieża stawiana przy meczecie z nadwieszonym balkonem lub galeryjką, z którego muezin może nawoływać wiernych na modlitwę. Współcześnie na wielu minaretach montowane są głośniki.
    Reklama