Mechanizm zasilania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mechanizm zasilania – grupa podzespołów broni wielostrzałowej składająca się z donośnika, podajnika i dosyłacza wykonująca operację zasilania. Mechanizm zasilania może być magazynkowy lub taśmowy.

Broń strzelecka jest to broń palna przystosowana do amunicji strzeleckiej, której kaliber nie przekracza na ogół (z wyjątkiem wyspecjalizowanych środków np. granatników, rusznic przeciwpancernych) 20 mm. Do broni strzeleckiej zaliczamy także granaty ręczne.Dosyłacz – urządzenie służące do dosyłania naboju do komory nabojowej. W broni artyleryjskiej dosyłacz może być mechanizmem sprężynowym, elektrycznym, pneumatycznym lub hydraulicznym, w broni strzeleckiej rolę dosyłacza pełni najczęściej czółko zamka.

Mechanizmy zasilania magazynkowe mają prostą budowę, ale mieszczą niewielką liczbę nabojów. Są stosowane w indywidualnej broni strzeleckiej.

Taśmowe mechanizmy zasilania stosowane w głównie w broni samoczynnej umożliwiają osiągnięcie wysokiej szybkostrzelności teoretycznej, ale mają skomplikowaną budowę.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak, 1994, Encyklopedia współczesnej broni palnej, Warszawa, WiS, s. 140 ISBN 83-86028-01-7.
  • Taśma nabojowa - ruchomy pojemnik, służący do przenoszenia naboi do donośnika broni. W porównaniu z magazynkiem masa taśmy przypadająca na jeden nabój jest mniejsza, ale mechanizmy zasilania taśmowego są bardziej skomplikowane niż zasilania magazynkowego. Z uwagi na możliwość uzyskania przy zasilaniu taśmowym dużej szybkostrzelności praktycznej taśmy nabojowe są stosowane do zasilania karabinów maszynowych.Andrzej Ciepliński - polski autor monografii, których treść najczęściej dotyczy broni palnej. Publikacje jego autorstwa ukazywały się w serii wydawniczej Typy Broni i Uzbrojenia.
    Warto wiedzieć że... beta

    Ryszard Woźniak (ur. 13 czerwca 1956 roku w Białymstoku) – malarz, performer, autor instalacji, teoretyk sztuki, pedagog.
    Zasilanie broni - proces transportu naboi z zasobnika (magazynka, taśmy nabojowej) do komory nabojowej. Składa się z z trzech etapów:

    Reklama