McDonnell Aircraft Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

McDonnell Aircraft Corporationamerykańska wytwórnia lotnicza z siedzibą w Saint Louis w stanie Missouri, założona w 1939 przez Jamesa Smitha McDonnella. Znana z produkcji samolotów wojskowych, zwłaszcza samolotu F-4 Phantom II oraz załogowych statków kosmicznych wykorzystywanych w programie Mercury i Gemini. 28 kwietnia 1967 przedsiębiorstwo połączyło się z Douglas Aircraft Company, tworząc McDonnell Douglas.

F-101 Voodoo – ponaddźwiękowy samolot myśliwski produkowany przez amerykańską firmę McDonnell Aircraft Corporation.NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.
McDonnell LBD-1 Gargoyle

Historia[ | edytuj kod]

McDonnell FH-1 Phantom
McDonnell F2H Banshee
McDonnell XF-85 Goblin
McDonnell F3H Demon
McDonnell F-101 Voodoo
F-4 Phantom II
McDonnell ADM-20 Quail
Kapsuła załogowa wykorzystywana w programie Mercury
McDonnell XV-1

W 1928 James McDonnell założył w Milwaukee przedsiębiorstwo J.S. McDonnell & Associates, zajmujące się produkcją awionetek. Niestety kryzys z 1929 roku pokrzyżował jego plany i McDonnell zajął się pracą w wytwórni Glenn L. Martin Company. 10 lat później, w 1939 McDonnell ponownie rozpoczął pracę na własny rachunek, zakładając w Saint Louis własne przedsiębiorstwo McDonnell Aircraft Corporation. II wojna światowa była potężnym impulsem dla rozwoju całego amerykańskiego przemysłu, skorzystał na tym również McDonnell, który powiększył swoje zatrudnienie z 15 osób w 1939 do 5000 pod koniec wojny. W tym okresie przedsiębiorstwo było znaczącym producentem części zamiennych do amerykańskich samolotów. Przystąpiono również do projektowania własnego samolotu myśliwskiego McDonnell XP-67 Bat, który nie wyszedł jednak poza stadium prototypu oraz jednego z pierwszych pocisków przeciwokrętowych McDonnell LBD-1 Gargoyle. Koniec wojny zastopował rozwój przedsiębiorstwa, nie trzeba było jednak długo czekać na nowy konflikt, wojnę w Korei, która uczyniła McDonnella jednym z głównych dostawców samolotów dla US Navy. Jeszcze w latach II wojny, w 1943, rozpoczęto projektowanie samolotu McDonnell FH-1 Phantom, który był pierwszym amerykańskim samolotem pokładowym z napędem odrzutowym, wykorzystywanym przez marynarkę. W samolocie tym z powodzeniem zastosowano układ silników umieszczonych w skrzydłach obok centralnej, dolnej części kadłuba, z dyszami wylotowymi wysuniętymi poza płaty skrzydeł. Rozwiązanie to i jego warianty stało się niejako znakiem firmowym McDonnella i z sukcesem zostało zastosowane w kolejnych samolotach przedsiębiorstwa: McDonnell F2H Banshee, McDonnell F3H Demon, McDonnell F-101 Voodoo i maszynie McDonnell Douglas F-4 Phantom II. W 1946 do przedsiębiorstwa dołączył David Sloan Lewis jr., który stał się ojcem późniejszego sukcesu najliczniej produkowanego samolot bojowego Stanów Zjednoczonych, F-4 Phantom II. Poza samolotami przedsiębiorstwo zajmowało się również produkcją pocisków rakietowych, m.in. pionierskiego LBD-1 oraz McDonnell ADM-20 Quail, który służył jako imitator pocisków manewrujących, wykorzystywany do zmylenia nieprzyjacielskiej obrony przeciwlotniczej. McDonnell Aircraft uczestniczyły także w programach eksploracji przestrzeni kosmicznej NASA, budując kapsuły załogowe, wykorzystywane w programach Mercury i Gemini.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.McDonnell F3H Demon – odrzutowy samolot myśliwski zaprojektowany na potrzeby Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Produkty[ | edytuj kod]

 • McDonnell TD2D/KDD/KDH Katydid – latający cel z napędem odrzutowym zaprojektowany w 1942
 • McDonnell XP-67 Bat – eksperymentalny myśliwiec dalekiego zasięgu
 • McDonnell FH-1 Phantom – odrzutowy myśliwiec pokładowy
 • McDonnell F2H Banshee – odrzutowy myśliwiec pokładowy
 • McDonnell XF-85 Goblin – eksperymentalny myśliwiec
 • McDonnell XF-88 Voodoo – eksperymentalny myśliwiec
 • McDonnell F3H Demon – odrzutowy myśliwiec pokładowy
 • McDonnell F-101 Voodoo – myśliwsko szturmowy samolot dalekiego zasięgu
 • McDonnell Douglas F-4 Phantom II – wielozadaniowy samolot bojowy US Navy i US Air Force
 • McDonnell 119/220 – samolot pasażerski
 • McDonnell XV-1 – eksperymentalny śmigłowiec
 • XH-20 Little Henry – eksperymentalny śmigłowiec
 • XHJD-1 Whirlaway – eksperymentalny śmigłowiec
 • Model 120 – eksperymentalny śmigłowiec
 • Program Mercury – kapsuła załogowa
 • Program Gemini – kapsuła załogowa
 • ASSET – eksperymentalny bezzałogowy pojazd kosmiczny
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Historia McDonnell Aircraft 1939-45
 • Historia McDonnell Aircraft 1946-56
 • Historia McDonnell Aircraft 1957-67
 • II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Wojna koreańska (kor. 한국전쟁) – wojna tocząca się w latach 1950–1953 na terytorium Półwyspu Koreańskiego między komunistycznymi siłami KRLD (północnokoreańskimi) i wspierającymi je wojskami ChRL, a siłami ONZ (głównie amerykańskimi) wspierającymi wojska Republiki Korei (południowokoreańskie).
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  United States Air Force (USAF) – Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialny za pewną część działań w powietrzu (duża liczba samolotów i śmigłowców bojowych podlega także marynarce wojennej, wojskom lądowym i korpusowi piechoty morskiej). Utworzone zostały jako odrębny rodzaj sił zbrojnych na bazie lotnictwa armii amerykańskiej, 18 września 1947, poprzednikiem USAF były:
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Pocisk manewrujący – bezpilotowy autonomiczny aparat latający jednorazowego użytku, wykorzystujący aerodynamiczną siłę nośną do utrzymania się w powietrzu oraz napędzany przez jeden bądź więcej silników przelotowych i wyposażony w układ kontroli lotu, przeznaczony do dostarczenia głowicy bojowej (ew. ćwiczebnej) do założonego celu. Podstawowymi cechami charakterystycznymi tego rodzaju pocisku jest lot z wykorzystaniem aerodynamicznej siły nośnej oraz napędu silnikowego na całej trasie lotu. W odróżnieniu bowiem od pocisków balistycznych które napędzane są przez silniki jedynie na początkowym etapie lotu, silniki pocisku manewrującego napędzają go od startu aż do momentu osiągnięcia przez pocisk celu.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Program Mercury (ang. Project Mercury) – pierwszy amerykański program załogowych lotów kosmicznych mający na celu wyniesienie astronautów na orbitę okołoziemską. Program, realizowany początkowo przez NACA a następnie przez nowo powstałą NASA, trwał od 1958 do 1963 roku.

  Reklama