• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mayo Clinic  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jacksonville – miasto portowe w amerykańskim stanie Floryda, nad Oceanem Atlantyckim. W 2019 roku populacja Jacksonville była szacowana na 911,5 tys. mieszkańców, co czyni je 12. co do wielkości miastem USA. Obszar metropolitalny Jacksonville z ponad 1,5 mln mieszkańców jest czwartym co do wielkości obszarem metropolitalnym Florydy. Obszar miasta jest częścią hrabstwa Duval. William James Mayo (ur.18 września 1861, zm. 28 czerwca 1939) – amerykański lekarz chirurg. W 1889 założył razem ze swoim bratem Charlesem Horacem szpital w miejscowości Rochester w stanie Minnesota.W 1903 szpital został przekształcony w Mayo Clinic. W 1917 powołali do życia Mayo Foundation for Medical Education and Research. William James Mayo zajmował się ponadto chorobami jelit i nowotworami.

  Mayo Clinic – amerykańska organizacja non-profit działająca w branży medycznej. Jej siedziba mieści się w Rochester (Minnesota). Zatrudnia blisko 4,7 tys. lekarzy i naukowców oraz ok. 58,4 tys. współpracującego personelu służby zdrowia. Stowarzyszenie specjalizuje się w leczeniu ciężkich przypadków poprzez wysoce specjalistyczną opiekę zdrowotną. Roczne koszty przeznaczane na badania oraz na pracowników (ok. 3000 osób zatrudnionych na pełny etat) wynoszą ponad 750 mln USD (2017).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Oprócz głównego szpitala w Rochester, w ramach Mayo Clinic funkcjonują też kampusy w Arizonie i Florydzie. W ramach Mayo Clinic Health System funkcjonują placówki stowarzyszone działające w obrębie stanów: Minnesota, Wisconsin i Iowa.

  W 2017 roku liczba różnych pacjentów leczących się w Mayo Clinic wynosiła ok. 1,3 mln.

  Historia[ | edytuj kod]

  William Worrall Mayo, twórca placówki medycznej, która później przekształcona została w Mayo Clinic.

  W 1845 roku William Worrall Mayo (1819–1911) przybył z Anglii do Nowego Jorku. W 1863 roku trafił do Rochester, gdzie został zatrudniony jako nadzorujący chirurg dla komisji poborowej w trakcie wojny secesyjnej. 27 stycznia 1864 roku Mayo zamieścił ogłoszenie w „Rochester City Post” informujące o otwarciu prywatnej spółki medycznej, która miała udzielać pomocy zarówno w dzień jak i w nocy (all calls answered by day or night).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Obaj synowie lekarza, William James Mayo (1861–1939) i Charles Horace Mayo (1865–1939) dorastali w Rochester, i uczęszczali do szkoły medycznej. William ukończył naukę w 1883 roku, a Charles w 1888 roku i po zakończeniu edukacji dołączyli do ojca.

  Kiedy pod koniec sierpnia 1883 roku przez Rochester przeszło tornado (37 ofiar śmiertelnych i 200 osób rannych) W. W. Mayo powołany został na stanowisko zarządzającego improwizowanym szpitalem, w którym siostry ze zgromadzenia Sisters of Saint Francis pomagały mu ratować rannych. Siostra przełożona zaproponowała budowę stałej placówki medycznej, zapewniając dostateczną sumę pieniędzy na ten cel, i powierzyła Mayo opiekę nad nowo powołaną instytucją. Szpital otwarto w 1889 roku pod nazwą Saint Mary’s Hospital. Placówka szybko stała się popularna, wpierw jako Mayo Clinic, a później (1915) jako Mayo Foundation.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  St. Mary’s Hospital (1910)

  W 1892 roku W. W. Mayo przeszedł na emeryturę, a szpital i prywatny gabinet powierzył synom. Zanim to zrobił poprosił dra Augustusa Stinchfielda, jednego z najlepszych lekarzy jakich znał, by dołączył do jego synów, a Stinchfield chętnie się zgodził na współpracę. Kiedy instytucja się rozwijała, doktorzy Christopher Graham, E. Star Judd, Henry Stanley Plummer, Melvin Millet i Donald Balfour dołączyli do zespołu. W 1903 roku wspólnie otworzyli placówkę. Pierwotnie była to jedynie klinika chirurgiczna. W 1911 roku W. W. Mayo zmarł.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.

  W 1914 roku, kiedy w szpitalu zaczęło brakować przestrzeni na praktyki medyczne, postawiono nowy budynek. W tym samym roku szpital oficjalnie otrzymał nazwę Mayo Clinic. Placówka wyposażona była wówczas w pierwszy w kraju tak rozbudowany telefoniczny system przywoławczy.

  W 1986 roku organizacja Mayo Clinic formalnie połączyła się z Rochester Methodist Hospital i Saint Mary’s Hospital.

  Opieka zdrowotna – ogół środków mających na celu zapobieganie i leczenie chorób. Realizowana jest za pomocą systemu opieki zdrowotnej.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.
  Organizacja non-profit – organizacja, która prowadząc swoją działalność skupia się na wspieraniu prywatnego lub publicznego dobra, nie kierując się osiągnięciem zysku.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Rochester - miasto w USA, w południowo-wschodniej części stanu Minnesota. Około 97,8 tys. mieszkańców - trzecie pod względem ludności miasto stanu.
  Scottsdale – miasto w hrabstwie Maricopa w stanie Arizona w Stanach Zjednoczonych, w zespole miejskim miasta Phoenix.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.013 sek.