Maybach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maybach – niemiecki producent samochodów luksusowych i sportowych z siedzibą w Stuttgarcie działający w latach 1909–1940, 2002–2012 oraz od 2012 roku jako submarka Mercedes-Benz. Maybach należy do koncernu Daimler AG.

Fulda – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, siedziba powiatu Fulda, nad rzeką Fuldą. Liczy 64 340 mieszkańców (30 czerwca 2012).Czołg – gąsienicowy wóz bojowy, przeznaczony do walki z siłami przeciwnika na krótkich i średnich dystansach za pomocą prowadzenia ognia na wprost. Ciężki pancerz i duża mobilność zapewniają czołgom przetrwanie na polu bitwy, a napęd gąsienicowy pozwala na przemieszczanie się z dużą prędkością w trudnym terenie. Czołg jest zasadniczym środkiem prowadzenia walki lądowej, zwłaszcza natarcia.
Maybach DS8 Zeppelin
Mercedes-Maybach G Landaulet
Mercedes-Maybach S Cabriolet

Historia[ | edytuj kod]

Geneza powstania przedsiębiorstwa sięga roku 1909, kiedy to niemiecki konstruktor Wilhelm Maybach wraz z synem Karlem założyli przedsiębiorstwo Maybach Motorenbau, które początkowo wytwarzało silniki o dużej mocy do sterowców Zeppelin. Wraz z upływem lat i zdobytym doświadczeniem, przedsiębiorstwo nawiązało współpracę z koncernem Daimler-Motoren-Gesellschaft działającym w branży motoryzacyjnej celem rozpoczęcia konstruowania samochodów. Następnie rozszerzono paletę produkcji firmy Maybach o silniki o zapłonie iskrowym do samochodów, pojazdów szynowych, latających i jednostek pływających.

Sterowiec – aerostat (statek powietrzny lżejszy od powietrza), od balonu różniący się posiadaniem steru i napędu, dzięki którym może się samodzielnie poruszać, niezależnie od otaczającego go powietrza. Maybach W1 to pierwszy model samochodu pochodzącego z fabryki Maybacha. Wykonano tylko jeden egzemplarz, w celu przetestowania nowych technologii.

Po zakończeniu w 1918 roku I wojny światowej produkcja lotnicza w Niemczech była zgodnie z postanowieniami Traktatu Wersalskiego zakazana. Kierownictwo przedsiębiorstwa zainteresowało się rozwojem i produkcją własnych samochodów osobowych. Rok później zaprezentowano pierwszy pojazd marki – Maybach W1, a w 1921 roku do sprzedaży wprowadzono model W3 wyposażony w 6-cylindrowy silnik o pojemności 5.7 l i mocy 46 KM, który napędzał tylną oś. W 1926 roku wprowadzono do sprzedaży model W5 napędzany silnikiem o pojemności 7 l o mocy 120 KM.

Mercedes-Benz W222 - samochód osobowy klasy luksusowej produkowany przez niemiecką firmę Mercedes-Benz od lipca 2013 roku.Frankfurter Allgemeine Zeitung – wysokonakładowy niemiecki dziennik o charakterze konserwatywnym, wydawany od 1949 roku we Frankfurcie nad Menem.

W 1929 roku zaprezentowano pierwszy na świecie samochód napędzany silnikiem V12 – model DS. Najbardziej dopracowane wersje modelu DS: DS7 i DS8 wyposażone w 7- i 8-litrowe silniki mocy 150 i 200 KM nosiły oznaczenie Zeppelin. W latach 1934–1938 opracowane zostały modele klasy niższej – SW35, SW38 i SW42. W 1938 roku wskutek kooperacji Maybacha z producentem opon Fulda zbudowany został prototypowy model SW38 Special Roadster, który służył do osiągnięcia granicy 200 km/h.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Mercedes-Maybach S – samochód osobowy klasy dużych aut luksusowych produkowany przez luksusowy oddział Maybach niemieckiej marki Mercedes-Benz od 2014 roku.

W czasie II wojny światowej przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją na potrzeby militarne. Tworzono silniki oraz przekładnie do czołgów, ciężarówek, transporterów oraz małych jednostek pływających.

Reaktywacja[ | edytuj kod]

W 1960 roku po śmierci Karla Maybach, prawo do posługiwania się marką Maybach przejął koncern Daimler-Benz, który dopiero w 1997 roku podczas targów motoryzacyjnych w Tokio zaprezentował prototyp nowych modeli marki – 57 i 62. W 2005 roku zaprezentowano prototypowy model Exelero, który dzięki współpracy z producentem opon Fulda osiągnął prędkość 350 km/h.

Daimler-Motoren-Gesellschaft (w skrócie DMG) - niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się początkowo produkcją silników, później samochodów działającą w latach 1890 - 1926.Gospodarka Niemiec – rozwinięta społeczna gospodarka rynkowa, największa w Europie i piąta na świecie (po USA, Chinach, Indiach i Japonii). Jest największym rynkiem w Unii Europejskiej. Od czasów industrializacji Niemcy odgrywają ważną rolę w światowej ekonomii, jako innowator i beneficjent.

Likwidacja marki i wejście w skład Mercedesa[ | edytuj kod]

W listopadzie 2011 roku prezes Daimlera Dieter Zetsche na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” poinformował o likwidacji marki Maybach w roku następnym z powodu słabych wyników finansowych. W listopadzie 2014 roku Daimler ogłosił, że marka zostanie reaktywowana, ale w formie luksusowej wersji modeli Mercedesa, a nie jako samodzielny byt. Wkrótce potem, podczas targów motoryzacyjnych w Los Angeles zaprezentowano model Mercedes-Maybach klasy S zbudowany na bazie przedłużonej wersji modelu Mercedes-Benz W222.

Samochód sportowy (także: Autosegment G) – klasa samochodów sportowych, w których zastosowano rozwiązania techniczne umożliwiające osiągi znane z samochodów wyścigowych i rajdowych, pozostawiając jednak możliwość eksploatowania ich w typowych warunkach drogowych.Daimler AG (wcześniej DaimlerChrysler AG), spółka akcyjna, wytwórca samochodów osobowych oraz samochodów specjalnego użytku. Spółka powstała w 1998 roku poprzez przejęcie spółki Chrysler Corporation (USA) przez spółkę akcyjną Daimler-Benz AG (Niemcy). Jest notowana na Frankfurter Wertpapierbörse, New York Stock Exchange oraz Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W maju 2007 Daimler poinformował, że odsprzeda 80% udziałów Chryslera amerykańskiemu inwestorowi za 5,5 miliardów euro, co też stało się 14 maja 2007. Podczas zebrania akcjonariuszy ustalono powrót do nazwy Daimler AG.

W 2012 roku podczas targów motoryzacyjnych w Genewie zaprezentowano przedłużoną wersję Mercedesa-Maybacha S o nazwie Pullman. Nadwozie pojazdu mierzy 6,5 m długości.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Dieter Zetsche (ur. 5 maja 1953 w Stambule) – niemiecki menedżer i inżynier, prezes oraz członek zarządu Daimler AG oraz szef Mercedes-Benz.
Maybach 62 - luksusowa limuzyna firmy Maybach, jeden z dwóch modeli będących na rynku od 2002, kiedy to miała swoją premierę na nowojorskim Manhattanie. Pierwszy przedpremierowy pokaz w Tokyo w 1997 roku na Tokyo Motor Show.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Daimler-Benz AG – niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów oraz silników założone w 1926 roku, istniejące do 1998 roku.
I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

Reklama