Maurice Floquet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poissons-Maurice Floquet.jpg

Maurice Noël Floquet (ur. 25 grudnia 1894, zm. 10 listopada 2006 w Montauroux) – francuski weteran I wojny światowej, znany z długowieczności.

Emiliano Mercado del Toro (ur. 21 sierpnia 1891 w Cabo Rojo, zm. 24 stycznia 2007 w Isabela) - Portorykańczyk, znany z długowieczności, uznawany za najstarszego żyjącego mężczyznę po śmierci Amerykanina Freda Hale w listopadzie 2004. W grudniu 2006 po śmierci Amerykanki Elizabeth Bolden przeszedł na niego tytuł najstarszego żyjącego człowieka na świecie. Jest jednym z trzech mężczyzn w historii, którzy dożyli 115 lat (obok Jirōemona Kimury i Christiana Mortensena).Henry William Allingham (ur. 6 czerwca 1896 w Clapton, wschodni Londyn, zm. 18 lipca 2009 w Ovingdean koło Brighton) – brytyjski weteran I wojny światowej, znany również z długowieczności.

Życiorys[ | edytuj kod]

W czasie I wojny światowej służył w artylerii, uczestnicząc m.in. w walkach na froncie belgijskim pod koniec 1914. Był kilkakrotnie ranny. Schyłek wojny spędził jako pracownik fabryki bomb. Zdemobilizowany w 1919, ożenił się i pracował jako mechanik sprzętu rolniczego. Pozostał aktywny do późnej starości — jeszcze po ukończeniu 100 lat zajmował się pracami ogrodniczymi, a w wieku 110 lat jeździł codziennie przez 20 minut na rowerze.

Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).10 listopada jest 314. (w latach przestępnych 315.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 51 dni.

Od 2002 był najstarszym żyjącym francuskim weteranem I wojny światowej. W chwili ukończenia 110 lat był także najstarszym mężczyzną we Francji. W grudniu 2004 został odznaczony przez prezydenta Chiraca krzyżem oficerskim Legii Honorowej. Wraz ze śmiercią Niemca Hermanna Dörnemanna w marcu 2005 przeszedł na niego prawdopodobnie tytuł najstarszego żyjącego mężczyzny w Europie. W maju 2006 osiągając wiek 111 lat i 155 dni poprawił rekord długości życia mężczyzny we Francji, należący wcześniej do pochodzącego z Algierii Emile Fourcade (1884-1995). Był jednym z trzech najstarszych mężczyzn na świecie, jedynie za Portorykańczykiem Emiliano Mercado del Toro i Amerykaninem Mosesem Hardym. Nie był natomiast do końca życia najstarszą osobą we Francji, żyło jednocześnie kilka starszych kobiet (m.in. Camille Loiseau, a po jej śmierci Marie-Simone Capony). Daleko było również do poprawienia długości życia we Francji, rekord ten bowiem należy do Jeanne Calment i wynosi przeszło 122 lata. Dane dotyczące długości życia pochodzą z badań zespołu naukowców Gerontology Research Group w Los Angeles i obejmują jedynie osoby, których datę urodzenia udało się w odpowiedni sposób zweryfikować.

Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Najstarszą osobą w historii Francji była Jeanne Calment (1875-1997), która przeżyła 122 lata i 164 dni. Jest ona rekordzistką życia ludzkiego. Zaś najdłużej żyjącym mężczyzną był Maurice Floquet (1894-2006), który żył 111 lat i 320 dni. Obecnie najstarszą żyjącą obywatelką Francji jest 112-letnia Suzanne Burrier (ur. 14 marca 1901). Tytuł ten przypadł jej 28 maja 2013 po śmierci 113-letniej Irénise Moulonguet. Najstarszym żyjącym mężczyzną jest 110-letni Louis Le Bouëdec (ur. 12 lutego 1903).

W ostatnich miesiącach życia stan zdrowia Floqueta znacznie się pogorszył. W październiku 2006 nie mógł uczestniczyć osobiście w spotkaniu najstarszych weteranów wojennych z Anglii i Niemiec, Henry'ego Allinghama i Roberta Meiera. Zmarł miesiąc później, tuż przed kolejną rocznicą zakończenia działań I wojny światowej.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Maurice Floquet (fr.). Ders des Ders. [dostęp 2020-02-22].
  2. Tribute to Last Hairy 14–18.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Lista najstarszych ludzi we Francji
  • Reklama