Mauregato

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mauregatokról Asturii od 783 do 788 (lub 789). Nieprawy syn Alfonsa I. Zawładnął tronem po śmierci Silo, swojego szwagra (męża jego przyrodniej siostry Adosindy). Początkowo szlachta, na skutek nalegań Adosindy, na następcę tronu wybrała Alfonsa II, ale Mauregato zdołał zgromadzić sporą rzeszę zwolenników i zmusił Alfonsa do wycofania się do Álavy.

Silo – król Asturii od 774 do 783 roku. Silo nie był spokrewniony z rodzinami Peláyez i Pérez, z których wywodzili sie wszyscy poprzedni władcy. Był jednakże mężem Adosindy, córki Alfonsa I. Z tego powodu niektórzy historycy przypuszczają dziedziczenie tytułu ze strony matki, lub przynajmniej na zasadzie jure uxoris.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Po objęciu tronu, dążąc do zapewnienia pokoju, uzależnił się od Emiratu Kordowańskiego.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Małgorzata Hertmanowicz-Brzoza, Kamil Stepan: Słownik władców świata. Kraków: Zielona Sowa, 2005, s. 459. ISBN 83-7435-077-6.
  • Warto wiedzieć że... beta

    Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
    Araba (hiszp. Álava, bask. Araba) – prowincja w północnej Hiszpanii, współtworząca wspólnotę autonomiczną Kraju Basków, ze stolicą w Vitorii-Gasteiz. Liczba mieszkańców wynosi 309 635 (INE, 2008), powierzchnia 2963 km². Graniczy z prowincjami: Gipuzkoa/Guipúzcoa, Nawarra, La Rioja, Burgos, Bizkaia/Vizcaya.
    Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

    Reklama