Matti Heikkinen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Matti Heikkinen (ur. 19 grudnia 1983 w Kajaani) – fiński biegacz narciarski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, zawodnik klubu Vantaan Hiihtoseura.

Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2003 – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 4 lutego - 9 lutego 2003 r. w szwedzkim mieście Sollefteå. Podczas mistrzostw zawodnicy rywalizowali w 13 konkurencjach, w trzech dyscyplinach klasycznych: skokach narciarskich, kombinacji norweskiej oraz w biegach narciarskich. W tabeli medalowej zwyciężyła reprezentacja Rosji, której zawodnicy zdobyli równocześnie najwięcej medali – 10 (4 złote, 2 srebrne i 4 brązowe).Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

Kariera[ | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Matti Heikkinen pojawił się podczas mistrzostw świata juniorów w Schonach w styczniu 2002 roku, gdzie zajął 38. miejsce w sprincie stylem dowolnym, a w biegu na 10 km tą samą techniką był ósmy. W Pucharze Świata zadebiutował 23 listopada 2002 roku w Kirunie, gdzie zajął 57. miejsce w biegu na 10 km stylem dowolnym. W sezonie 2002/2003 pojawił się jeszcze dwukrotnie, ale także nie zdobył punków i nie został uwzględniony w klasyfikacji generalnej. Na mistrzostwach świata juniorów w Sollefteå zajął 42. miejsce na dystansie 30 km stylem dowolnym oraz siódme w biegu na 10 km techniką klasyczną.

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2013 – edycja mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, która miała miejsce między 20 lutego a 3 marca 2013 w Val di Fiemme.Ville Antero Nousiainen (ur. 5 grudnia 1983 w Kouvola) − fiński biegacz narciarski, dwukrotny medalista mistrzostw świata.

Pierwsze pucharowe punkty Matti zdobył 18 grudnia 2004 roku w Ramsau, kiedy zajął 30. miejsce w biegu na 30 km stylem dowolnym. Mimo jeszcze kilku startów w zawodach pucharowych punktów więcej nie zdobył i sezon 2004/2005 ukończył na 156. pozycji. W kolejnym sezonie wystąpił tylko w jednych zawodach Pucharu Świata ponownie nie punktując. Wystąpił za to na mistrzostwach świata młodzieżowców w Kranju, gdzie był szesnasty w biegu na 15 km klasykiem i czternasty w biegu łączonym na 30 km.

FIS Marathon Cup - rozgrywany corocznie cykl zawodów w długodystansowych biegach narciarskich. Organizowany jest przez Worldloppet (Światową Federację Biegów Długodystansowych) oraz FIS (Międzynarodową Federację Narciarską). Biegi wchodzące w skład programu FIS Marathon Cup muszą mieć długość przynajmniej 42 km, część rozgrywana jest techniką klasyczną, a część dowolną.Ramsau am Dachstein - austriacka gmina położona w Styrii, w powiecie Liezen (ekspozytura polityczna Gröbming), nad Anizą (także w jej dolinie), u podnóża Alp. Jest znaną bazą narciarską i ośrodkiem sportowym. Graniczy między innymi z Ramsau Kulm w którym znajduje się pucharowa skocznia narciarska Kulm. Według ostatniego spisu ludności w mieście mieszka 2701 osób. Właśnie tam odbywały się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1999.

Przełom w karierze Fina nastąpił w sezonie 2007/2008, który ukończył na 65. miejscu. Trzykrotnie punktował, a 2 marca 2008 roku w Lahti po raz pierwszy znalazł się w czołowej dziesiątce zawodów pucharowych, zajmując dziewiąte miejsce w biegu na 15 km stylem klasycznym. W sezonie 2008/2009 punktował już w większości swoich startów pucharowych, najlepszy wynik osiągając podczas ostatniego etapu trzeciej edycji Tour de Ski, 4 stycznia 2009 roku pod Alpe Cermis, gdzie zajął czwarte miejsce w biegu na 10 km stylem dowolnym. Cały cykl TdS ukończył na 26. pozycji. Tydzień później został wicemistrzem kraju na dystansie 15 km klasykiem i zagwarantował sobie miejsce w kadrze na mistrzostwa świata w Libercu w lutym 2009 roku. Heikkinen zdobył tam brązowy medal w biegu na 15 km stylem klasycznym, ulegając tylko Estończykowi Andrusowi Veerpalu i Czechowi Lukášowi Bauerowi. Ponadto wspólnie z Samim Jauhojärvim, Teemu Kattilakoskim i Ville Nousiainenem zdobył brązowy medal w sztafecie. Tym samym Matti zdobył indywidualny medal mistrzostw świata zanim stanął na podium zawodów pucharowych. Sezon 2008/2009 zakończył na 30. miejscu

Lahti (szw. Lahtis) – miasto w południowej Finlandii, na skraju Pojezierza Fińskiego. Jedno z większych w kraju. Słowo lahti znaczy po fińsku zatoka.XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w kanadyjskim mieście Vancouver w dniach 12-28 lutego 2010 roku. Zawody, oprócz Vancouver, przeprowadzono również w Whistler oraz w Richmond.

Już w pierwszych zawodach sezonu 2009/2010 stanął na podium. Miało to miejsce 21 listopada 2009 roku w Beitostølen, gdzie zajął trzecie miejsce w biegu na 15 km stylem dowolnym. Jeszcze czterokrotnie plasował się w czołowej dziesiątce, w tym 12 grudnia 2009 roku w Davos odniósł swoje pierwsze pucharowe zwycięstwo, wygrywając kolejny bieg na 15 km techniką dowolną. W czwartej edycji TdS zajął dwunaste miejsce, punktując w sześciu z ośmiu etapów. W lutym 2010 roku brał udział w igrzyskach olimpijskich w Vancouver, ale medalu nie zdobył. Na swoim koronnym dystansie zajął dopiero 39. miejsce, a wraz z kolegami był piąty w sztafecie. W pozostałej części sezonu nie osiągnął już większych sukcesów i w klasyfikacji generalnej zajął trzynaste miejsce.

Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym – główna impreza dla młodych narciarzy z całego świata w dyscyplinach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

W zawodach pucharowych sezonu 2010/2011 jedyny sukces odniósł podczas czwartego etapu piątej edycji TdS, kiedy zwyciężył w biegu łączonym na 20 km. Z rywalizacji w Tour de Ski musiał się jednak wycofać przed ostatnim etapem, wobec czego nie był klasyfikowany. W pozostałych zawodach Pucharu Świata najlepszy wynik osiągnął 11 grudnia 2010 roku w Davos, gdzie był dwunasty w biegu na 15 km klasykiem. Na mistrzostwach świata w Oslo Hekkinen osiągnął największy sukces w swojej karierze zdobywając złoty medal w biegu na 15 km techniką klasyczną. Na mecie wyprzedził dwóch Norwegów: Eldara Rønninga i Martina Johnsruda Sundby'ego. Na tych samych mistrzostwach był także osiemnasty w biegu łączonym na 30 km, a razem z kolegami był czwarty w sztafecie, w której Finowie walkę o brązowy medal przegrali z Niemcami. Sezon ten zakończył na 25. miejscu. W sezonie 2011/2012 spisywał się słabiej, ostatecznie zajmując 44. miejsce w klasyfikacji generalnej. Najlepszy wynik osiągnął w ostatnim etapie szóstego Tour de Ski, gdzie w biegu na 9 km stylem dowolnym był szósty. W lutym 2013 roku brał udział w mistrzostwach świata w Val di Fiemme, zajmując między innymi dwunaste miejsce w biegu na 15 km stylem dowolnym oraz piąte w sztafecie. W 2014 roku podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi najlepszy indywidualny wynik osiągnął w biegu na 50 km stylem dowolnym gdzie był 15. Poza tym warty odnotowania jest fakt wywalczenia wraz z kolegami z drużyny 6. miejsca w sztafecie 4x10 km. Rok później na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Falun Heikkinen m.in. w biegu łączonym na 30 km był 16, a w biegu sztafetowym 4x10 km wraz z drużyną był ósmy. 25 stycznia 2015 roku po raz trzeci w karierze stanął na podium zawodów Pucharu świata w biegach narciarskich zajmując trzecią lokatę w Rybińsku w biegu łączonym na 30 km. W końcowej klasyfikacji Pucharu świata w sezonie 2014/2015 został sklasyfikowany na 20. miejscu.

Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.Rybińsk (ros.. Рыбинск) – miasto w środkowej części Rosji, w obwodzie jarosławskim, port nad Wołgą, w pobliżu Zbiornika Rybińskiego. Około 222,6 tys. mieszkańców. W latach 1984-1989 nosiło oficjalnie nazwę "Andropow", na cześć sekretarza generalnego KPZR Jurija Andropowa.

Po sezonie 2018/2019 zakończył karierę.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011 odbyły się w dniach od 23 lutego do 6 marca 2011 w Oslo, Norwegia. Były to piąte mistrzostwa, które odbyły się w Norwegii. Dotychczas walczono o medale mistrzostw świata trzykrotnie w Oslo (1930, 1966 i 1982) oraz jeden raz w Trondheim (1997). Stolica Norwegii została wybrana w głosowaniu, w którym wygrała z Val di Fiemme (Włochy) i Zakopanem (Polska) stosunkiem głosów 12-4-0, na kongresie FIS-u, który odbył się 25 maja 2006 w Vilamoura, Portugalia.
Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2009 – zawody sportowe, które odbyły się w dniach od 18 lutego do 1 marca 2009 w Libercu w Czechach. Były to czwarte w historii mistrzostwa rozegrane w Czechach lub w Czechosłowacji. Wcześniej imprezę tej rangi gościły Janské Lázně (1925) oraz dwukrotnie w Vysokie Tatry (1935 i 1970). Liberec został wybrany na gospodarza zawodów w głosowaniu, w którym wygrał z Oslo (Norwegia), 11-4, na kongresie FIS-u, który odbył się 3 czerwca 2004 w Miami w USA.
Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2002 – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 22 stycznia - 27 stycznia 2002 r. w niemieckim Schonach. Podczas mistrzostw zawodnicy rywalizowali w 13 konkurencjach, w trzech dyscyplinach klasycznych: skokach narciarskich, kombinacji norweskiej oraz w biegach narciarskich. W tabeli medalowej zwyciężyła reprezentacja Niemiec, której zawodnicy zdobyli 3 złote i 1 srebrny medal. Najwięcej medali, po 5 zdobyły reprezentacje Finlandii (3 złote i 2 brązowe) oraz Norwegii (1 złoty, 1 srebrny i 3 brązowe).
Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.
Perttu Hyvärinen (ur. 5 czerwca 1991 w Kuopio) – fiński biegacz narciarski, trzykrotny medalista mistrzostw świata juniorów.
Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1925 r. w Johannisbadzie (obecnie Janské Lázně) w ówczesnej Czechosłowacji. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Finlandia, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż siedmiokrotnie (wliczając w to Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1984 r.). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, siedmiokrotnie, rola ta przypadała fińskiemu Lahti, które gospodarzem było w latach 1926, 1938, 1958, 1978, 1989, 2001 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym odbyły się jak dotąd trzykrotnie: w 1929, 1939 i 1962 r. Za każdym razem organizatorem było Zakopane.
Biegi narciarskie na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym są częścią MŚ w narciarstwie klasycznym odbywających się co 2 lata. Pierwsze zawody odbyły się na mistrzostwach świata w 1925 roku w Jańskich Łaźniach (Czechosłowacja). Przed II wojną światową impreza rozgrywana była praktycznie corocznie, a od 1950 roku wprowadzono czteroletni cykl, na przemian z sezonem olimpijskim. Dopiero w 1985 roku zdecydowano o 2 letniej przerwie między mistrzostwami.

Reklama