Matthew Modine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tribeca Film Festival (2008)

Matthew Avery Modine (ur. 22 marca 1959 w Loma Linda, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, model.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Carl Albert Fritz Gerlich (ur. 15 lutego 1883 w Szczecinie, zm. 30 czerwca 1934 w KL Dachau) – niemiecki dziennikarz, publicysta i historyk. Jeden z głównych działaczy opozycji antyhitlerowskiej wśród dziennikarzy.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w mormońskiej rodzinie jako najmłodsze z siedmiorga dzieci księgowej Dolores (z domu Warner) i menadżera Drive-In Theatre Marka Alexandra MoDine’a (zm. 3 lipca 1995 na nowotwór złośliwy), właściciela kina samochodowego. Ma czterech starszych braci (Marka, Maury'ego, Michaela i Russella) i dwie starsze siostry (Elizabeth i Marcię). Ze względu na tradycje związane z Kościołem Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, rodzina co dwa lata przeprowadzała się.

Stepowanie - (ang. step - krok) rodzaj tańca polegający na wystukiwaniu rytmu za pomocą butów podkutych metalowymi blaszkami. Oprócz ruchu stóp tancerz może także poruszać całym ciałem, w zależności od stylu stepowania, bądź efektu jaki chce się uzyskać. W stepie irlandzkim tancerze tradycyjnie trzymają ręce splecione za sobą utrzymując korpus wyprostowany, w stepie amerykańskim wraz z plastycznym korpusem biorą czynny udział w tańcu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Wraz z rodziną mieszkał w San Diego, Orem i Imperial Beach, w stanie Kalifornia, gdzie Modine ukończył szkołę średnią Mar Vista High School. Następnie w stanie Utah, w Salt Lake City, gdzie jego ojciec został powiatowym menadżerem Sero Amusement Company i Lyric Theater, gdzie miał okazję spotkać się z Robertem Redfordem podczas promocji filmu Boso w parku (Barefoot in the Park, 1967) na podstawie sztuki Neila Simona.

Edukacja Grace (ang. Girl in Progress) – amerykański komediodramat z 2012 roku w reżyserii Patricii Riggen. Wyprodukowany przez Lionsgate Films.Moda – w potocznym rozumieniu oznacza potrzebę naśladowania innych, aby się identyfikować z nimi, ta psychiczna potrzeba najdobitniej jest widoczna w ubiorze. Moda występuje także w innych dziedzinach życia społecznego. Wiąże się z pojęciem stylu, ale nie jest jego synonimem podobnie jak pojęcie elegancji. Może być modny ubiór, wygląd, sposób zachowania, lecz także styl muzyczny, styl artystyczny, światopogląd czy pewien sposób postępowania, czyli ogólnie rzecz biorąc styl życia, który jest popularny w jakimś czasie w jakimś środowisku. W węższym znaczeniu słowo moda odnosi się do projektowania ubioru. Moda zawsze posiada grupę, która pierwsza inicjuje naśladownictwo czegoś, najczęściej form ubioru. Natomiast styl w modzie jest związany z indywidualnym, przystosowanym do potrzeb psychicznych określonego użytkownika sposobem wyrażania siebie poprzez formę ubioru.

Mając dziesięć lat zobaczył dokument dotyczący powstania musicalu Carola Reeda Oliver! (1968), w którym zainspirowała go gra młodych aktorów i wiedział już, kim chce zostać w przyszłości. Znalazł szkołę tańca w Provo w stanie Utah, gdzie rozpoczął naukę stepowania. Kiedy przeprowadził się z rodziną do Midvale wstąpił do chóru. Później uczęszczał do katolickiej szkoły średniej w Kalifornii.

Jack i czarodziejska fasola (ang. Jack and the Beanstalk: The Real Story) – amerykański film familijny bazujący na angielskiej baśni Jaś i magiczna fasola. Film jest emitowany w trzech częściach na kanale KidsCo w Kinie KidsCo.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

Po zakończeniu egzaminów, w 1977 wyjechał do Nowego Jorku, gdzie pracował jako kucharz w restauracji makrobiotycznej. Przez pewien czas uczęszczał na Brigham Young University, jednak później zrezygnował z edukacji. Podejmował różne prace, m.in. dorabiał jako model. W 1979 roku pobierał lekcje aktorstwa u Stelli Adler.

Nagroda Satelita lub Złoty Satelita (ang. Satellite Awards) − nagroda filmowa przyznawana na wzór Złotych Globów przez Międzynarodową Akademię Prasy od 1996 roku. Nagrody przyznawane są za produkcje kinowe jak i telewizyjne, przyznaje się również specjalne nagrody okolicznościowe.Full Metal Jacket – dramat wojenny produkcji USA z 1987 roku w reżyserii Stanleya Kubricka, na podstawie pół-autobiograficznej powieści Gustava Hasforda The Short-Timers, opisującej udział autora w wojnie wietnamskiej.

Kariera[ | edytuj kod]

Po raz pierwszy trafił na szklany ekran w jednym z odcinków serialu ABC ABC Po szkole (ABC Afterschool Specials, 1982) z udziałem Jamesa Earla Jonesa i Meg Ryan. Debiutował na kinowym ekranie niewielką rolą szkolnego kolegi głównej bohaterki w melodramacie komediowym Kochanie, to jesteś ty (Baby It's You, 1983) u boku Rosanny Arquette i Vincenta Spano. W dramacie wojennym Roberta Altmana Streamers (1983) pojawił się jako jeden z rekrutów wojny wietnamskiej. Powszechne uznanie przyniosła mu kreacja wycofanego schiofrenicznego żołnierza wojny wietnamskiej w dramacie Alana Parkera Ptasiek (Birdy, 1984), który otrzymał nagrodę Grand Prix na 38. MFF w Cannes.

San Diego – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym oraz siedziba hrabstwa o tej samej nazwie. Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

Następnie został zaangażowany do głównej roli zakochanego zapaśnika w melodramacie sportowym Zwariowałem dla ciebie (Vision Quest, 1985). Dobre recenzje zebrał za postać szeregowego Jokera w dramacie sensacyjno-wojennym Stanleya Kubricka Pełny magazynek (Full Metal Jacket, 1987). Za rolę doktora Dona Francisa w dramacie telewizyjnym HBO/NBC A orkiestra grała dalej (And the Band Played On, 1993) zdobył nominację do Złotego Globu i Emmy. Był Jakubem w filmie biblijnym Petera Halla Jakub (1994). Rola Sammy’ego Ayersa w telewizyjnym komediodramacie Hallmark/CBS Co usłyszał głuchy (What the Deaf Man Heard, 1997) przyniosła mu nominację do nagrody Złotego Globu. Za kreację opóźnionego umysłowo życzliwego Charliego Gordona w telewizyjnym dramacie fantastycznonaukowym CBS Kwiaty dla Algernona (Flowers for Algernon, 2000) w reżyserii Jeffa Blecknera był nominowany do Nagrody Satelity.

"Bye Bye Love" – piosenka, napisana przez Felice i Boudleauxa Bryant, opublikowana w 1957 roku. Najlepiej znana jest w pierwszej wersji, nagranej przez The Everly Brothers. Wykonanie to uplasowało się na pozycji #2 Billboard Hot 100, a także na miejscu #1 zestawienia sporządzanego przez magazyn Cash Box. Ray Charles wydał własną wersję piosenki w 1962 roku na albumie Modern Sounds in Country and Western Music.Jakub (ang. Jakob, wł. Giacobbe) − film religijny w koprodukcji czesko-brytyjsko-francusko-niemiecko-amerykańsko-włoskiej na podstawie biblijnej Księgi Rodzaju i powieści Francesca Marii Nappiego pt. "Giacobbe", opowiadający o losach patriarchy Jakuba. Film wyreżyserował w 1994 Peter Hall. Autorem scenariusza był Lionel Chetwynd. Muzykę do obrazu skomponowali Marco Frisina i Ennio Morricone.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Kucharz – osoba, która przyrządza zgodnie z zasadami sztuki kulinarnej potrawy w zakładach gastronomicznych, najczęściej według zamówienia przyjętego przez kelnera.
Szeregowy – najniższy stopień wojskowy w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wyższym stopniem jest starszy szeregowy.
Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.
Wiatr (tytuł oryginalny ang. Wind) – amerykański film fabularny z roku 1992 roku w reżyserii Carrolla Ballarda. W rolach głównych wystąpili Matthew Modine i Jennifer Grey.
Prawo i bezprawie (ang. Law & Order: Trial by Jury) – fabularny amerykański serial telewizyjny emitowany przez NBC w latach 2005 do 2006. Serial jest trzecim spin-offem serialu Prawo i porządek.
HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.
Neil Simon, właściwie Marvin Neil Simon (ur. 4 lipca 1927 na Bronksie, w Nowym Jorku) – amerykański dramaturg, żydowskiego pochodzenia. Jest jednym z najbardziej pewnych twórców hitów w historii Broadwayu. Jest również jednym z najczęściej wystawianych dramaturgów w świecie.

Reklama