Matthew Barlow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Matthew Barlow (ur. 10 marca 1970 w Biloxi w stanie Missisipi w USA) – amerykański heavymetalowy wokalista, a także oficer policji. Były wokalista powermetalowego zespołu Iced Earth, obecnie Ashes of Ares. Śpiewa w szerokim zakresie tonacji, począwszy od mocnego, głębokiego growlu, zakończywszy na śpiewaniu falsetem.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

Historia[ | edytuj kod]

W młodości śpiewał w chórach kościelnych i gospel. Z biegiem czasu udzielał się w różnych zespołach, od hardrockowych po thrashmetalowe. Przed przyłączeniem się do Iced Earth śpiewał w grupie Cauldron wraz ze swoim bratem. Grał tam również na gitarze basowej.

Iced Earth – amerykański zespół powermetalowy założony w Tampie na Florydzie w 1984 roku. Jego liderem jest Jon Schaffer. Zespół łączy style heavy metalu, metalu progresywnego, opery i speed metalu z power metalem. Teksty Iced Earth dotyczą szerokiego zakresu moralności, egzystencji, przemiany, a także religii, filozofii czy fantastyki. Dodatkowo album The Glorious Burden zawierał utwory mówiące o historii, przeżyciach i odczuciach bohaterów historycznych, oraz o wydarzeniach, które wpłynęły na świat i ludzi.Tribute to the Gods – siódma płyta studyjna zespołu Iced Earth, zawierająca covery takich zespołów, jak Judas Priest czy Iron Maiden.

Matthew zastąpił w Iced Earth poprzedniego wokalistę, Johna Greely'ego, który został wyrzucony z zespołu za rasistowskie, antysemickie poglądy (Jon Schaffer zabrał nawet Johna do obozu koncentracyjnego z nadzieją, iż ten zmieni swoje poglądy i podejście do ludzi, jednak Greely pozostał przy swoich zapatrywaniach). Pierwszy album, który został nagrany z wokalami Barlowa, nosił nazwę Burnt Offerings (1995). W ramach współpracy członkowie zespołu postanowili wydać na nowo niektóre ze swoich poprzednich utworów z wokalami Matta. Wokalnie poprawione utwory zostały wydane na kompilacyjnej płycie pt. Days Of Purgatory w 1997. Współpraca Barlow z Iced Earth trwała przez dziesięć lat.

World Trade Center, WTC, Światowe Centrum Handlu – kompleks siedmiu budynków w dzielnicy Lower Manhattan w Nowym Jorku, w tym Twin Towers (bliźniacze wieże), zaprojektowany przez amerykańskiego architekta japońskiego pochodzenia Minoru Yamasakiego, któremu pomagał Antonio Brittiochi. Budowa rozpoczęła się 5 sierpnia 1966, a oficjalne otwarcie nastąpiło 4 kwietnia 1973. W Światowym Centrum Handlu było zatrudnionych około 25 tysięcy osób. Zostało ono zniszczone 11 września 2001 roku w wyniku zamachu terrorystycznego przeprowadzonego przez Al-Ka’idę. Burnt Offerings – trzeci album zespołu Iced Earth. Został wydany w 1995 roku nakładem wytwórni Century Media Records.

Po zamachach 11 września na World Trade Center Barlow postanowił opuścić zespół, gdyż, jak twierdził, chciał pomagać ludziom osobiście, nie za pośrednictwem muzyki. Ostateczna decyzja zapadła po próbie nagrania kolejnego albumu The Glorious Burden.

Barlow był znany z dobrej interakcji z widownią. Nadawał klimatu piosenkom, które śpiewał. Na pytania fanów zespołu, czy specjalnie przygotowuje się do koncertów, do śpiewania w taki specjalny uczuciowy sposób, odpowiadał że stara się wczuć w tekst i odśpiewać go całym sobą.

Po zamachach 11 września 2001 toku Matthew Barlow został policjantem w Georgetown Police Dept. Dołączył również (jako wokalista) do zespołu "First State Force Band", w którym grają policjanci. Wraz z zespołem udzielał się w akcjach "Powiedz Nie – narkotykom", "Trzymaj się z dala od przemocy", "Szanuj swoich rodziców, nauczycieli, siebie, innych oraz życie".

iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi. Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

13 kwietnia 2007 Barlow został wokalistą duńskiej grupy Pyramaze, zastępując Lance'a Kinga. Zespół zaczął przygotowania do materiału na nowy album, który miał wyjść w 2008 roku. Barlow zgodził się dołączyć do zespołu, ponieważ umożliwiło mu to powrót na scenę muzyczną, bez konieczności rezygnacji z pracy w policji.

Jon Ryan Schaffer (15 marca 1968, Franklin, stan Indiana) – muzyk amerykański, gitarzysta przede wszystkim rytmiczny, oraz założyciel znanej grupy heavymetalowej Iced Earth. Jon Schaffer komponuje, śpiewa, gra na gitarze, jak również pisze teksty piosenek.Steven "Steve" DiGiorgio (ur. 7 listopada 1967 w Waukegan w stanie Illinois) – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny, wirtuoz gitary basowej. Steve DiGiorgio rozpoczął działalność artystyczną w 1984 roku w thrashmetalowym zespole Sadus w którym pełni funkcję basisty i keyboardzisty. Do 2006 roku wraz z grupą nagrał sześć albumów studyjnych. W latach późniejszych związał się z deathmetalowymi zespołami Autopsy i Death. Występy w tym ostatnim przyniosły instrumentaliście uznanie i popularność na scenie muzyki heavymetalowej. W międzyczasie tworzył także w ramach jazzowej formacji Dark Hall.

11 grudnia 2007 na oficjalnej stronie Iced Earth ukazało się informacja o powrocie Matta Barlowa do zespołu Iced Earth. Lider Iced Earth, Jon Schaffer, oświadczył, że Barlow nagra wraz z nimi album "Revelation Abomination (Something Wicked Part 2)". Zaznaczył też, że fani mogą spodziewać się DVD z trasy promującej wydawnictwo.

The Dark Saga – czwarty album zespołu Iced Earth. Został wydany w 1996 roku nakładem wytwórni Century Media Records. Album jest albumem koncepcyjnym, bazującym na komiksie Spawn autorstwa Todda McFarlane’a. Mówi on o mężczyźnie, który po śmierci, sprzedał swoją duszę diabłu w zamian za ponowne przyjście na ziemię do swojej ukochanej. Jednak nie wie nic, że od jego śmierci minęło pięć lat, a jego żona wyszła za mąż za jego własnego przyjaciela. Taka manipulacja miała na celu wprowadzić zamieszanie w umyśle Spawna i wywołać gniew oraz frustrację z świadomości kompletnej utraty przeszłego życia.Timothy S. "Ripper" Owens (ur. 13 września 1967 w Akron) – amerykański wokalista heavymetalowy. Członek m.in. grup Judas Priest i Iced Earth, obecnie Yngwie Malmsteen Rising Force.

Na początku maja 2008 Barlow z Iced Earth zaśpiewał koncercie Chicago Powerfest. Pod koniec maja w Europie ukazała się nowa płyta zespołu Pyramaze o tytule "Immortal" z Barlowem na wokalu. Natomiast nowy singiel Iced Earth z Barlowem ukazał się 13 czerwca w Niemczech. Na singiel "I Walk Among You" składają się cztery utwory:

Ralph Santolla (ur. 8 grudnia 1968 w Tampa) - amerykański muzyk, kompozytor i instrumentalista, gitarzysta. Santolla znany jest z występów w takich grupach muzycznych jak Deicide, Eyewitness, Sebastian Bach, Millennium, Iced Earth czy Death z którą zagrał trasę koncertową w 1993 roku oraz wystąpił w teledysku do utworu "The Philosopher".Jonathan "Jon" Dette (ur. 19 kwietnia 1970) – amerykański perkusista. Jon Dette znany jest przede wszystkim z występów w zespołach Slayer i Testament, których był członkiem, odpowiednio w latach 1996-1997 i 2013 oraz 1994-1995, 1997 i 2000. Był także członkiem takich zespołów jak: Apocalypse, Chaotic Realm, Evildead, HavocHate, Pushed, Temple of Brutality i Terror. Jako muzyk koncertowy współpracował z takimi zespołami jak: Anthrax, Heathen i Iced Earth.
  1. I Walk Alone
  2. Setian Massacre
  3. The Clouding
  4. A Charge to Keep (exclusive iTunes track)

Pierwszy utwór to materiał z najnowszego albumu długogrającego, który ukazał się jesienią 2008, natomiast reszta, to wokalnie zaaranżowane utwory z poprzedniego albumu, który był nagrany z uprzednim wokalistą Timem Owensem.

Pełny album z Matthew Barlowem ukazał się we wrześniu 2008 pod nazwą "The Crucible of Man - Something Wicked Part II". Na przełomie 2008/2009 ukazał się CD/DVD z trasy, którą wykonywał zespół po premierze "The Crucible of Man". Prócz tego wydano box set z ponownie nagranym albumem "Framing Armageddon" z 2007, na którym zaśpiewał Barlow. W boxie znalazł się też ostatni album oraz CD/DVD z trasy 2008/2009.

Falset – (z wł. falsetto) fistuła – zwyczajowo mianem falsetu określa się rodzaj wysokiego głosu męskiego o groteskowym brzmieniu. Faktycznie oznacza jednak śpiew na niedomkniętych strunach głosowych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Realizowany jest poprzez silne, nienaturalne napięcie strun głosowych, przez co drgają w krótszej niż odpowiednia dla danego dźwięku długości, powodując wydobycie dźwięku o niewielkiej dynamice oraz charakterystycznej nosowej barwie. Nazwa pochodzi od włoskiego falso – "fałszywe".Biloxi – miasto (city) w USA, w stanie Missisipi, położone nad Zatoką Meksykańską, na półwyspie oddzielonym od lądu zatoką Back Bay of Biloxi. Tworzy zespół miejski wraz z sąsiednim Gulfport, z którym współdzieli także funkcję siedziby władz hrabstwa Harrison. Liczba mieszkańców Biloxi wynosi 44 820 (2013), a aglomeracji 248 820 (2010).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Thrash metal – gatunek muzyczny, odmiana heavy metalu, będąca połączeniem jego cech charakterystycznych i cech muzyki gatunku punk, mająca swój początek w latach 80. XX wieku w USA. Za pierwszy album thrashmetalowy uznaje się Welcome To Hell zespołu Venom. Podwaliny gatunku zostały jednakże stworzone przez Black Sabbath.

Reklama