Matt LeBlanc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Matt LeBlanc, właśc. Matthew Steven LeBlanc (ur. 25 lipca 1967 w Newton) – amerykański aktor, komik i producent pochodzenia irlandzkiego, angielskiego, holenderskiego i francuskiego, występował w roli Joeya Tribbianiego w sitcomach: Przyjaciele (1994–2004) i Joey (2004–2006), trzykrotnie nominowany do nagrody Emmy za występ w Przyjaciołach i trzy kolejne nominacje otrzymał za rolę w serialu Odcinki.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Michelle Marie Pfeiffer (ur. 29 kwietnia 1958 w Santa Ana w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka i producentka filmowa, modelka.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Newton w stanie Massachusetts jako syn mechanika Paula LeBlanca i menedżerki Patricii Grossman. Jako dziecko marzył o karierze zawodowego kierowcy motocyklowego. W wieku ośmiu lat otrzymał swój pierwszy motor i zaczął startować w amatorskich wyścigach motocyklowych. Jednak po poważnym wypadku na torze, matka zabroniła mu uprawiania tej dyscypliny sportu. Następnie zajął się więc stolarstwem i studiował w Wentworth Institute of Technology w Bostonie. Jednak praca cieśli nie odpowiadała mu w ogóle, więc po ukończeniu szkoły średniej Newton North High School (1985) poszedł za radą swojego przyjaciela i został modelem.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Kurt Vogel Russell, lepiej znany jako Kurt Russell (ur. 17 marca 1951 w Springfield) – amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy.

Kariera[ | edytuj kod]

W 1984, w wieku 17 lat, wyjechał do Nowego Jorku i tam zaczął występować w reklamach telewizyjnych, w tym ketchupu Heinz (otrzymał nagrodę w 1987 roku na Festiwalu Filmowym w Cannes), dżinsów Levi's, Coca-Coli i chipsów Doritos. Na kinowym ekranie pojawił się w dreszczowcu kryminalnym Roberta Towne’a Tequila Sunrise (1988) z Melem Gibsonem, Michelle Pfeiffer, Kurtem Russellem i Raúlem Juliá. Wkrótce otrzymał jedną z głównych ról Chucka Bendera w serialu CBS TV 101 (1988–89) i przeniósł się do Los Angeles.

People’s Choice Award – nagroda wyróżniająca osobistości i osiągnięcia w kulturze masowej. Wręczana od 1975, bazująca na wynikach badań instytutu badania opinii publicznej Gallup Poll. W 2005 po raz pierwszy możliwe było oddawanie głosu poprzez Internet.Tom Petty and the Heartbreakers – amerykańska grupa rockowa powstała w 1975 roku. Przez niektórych, choć nie do końca słusznie, uważana za solowe przedsięwzięcie jej lidera Toma Petty’ego.

Po występie w filmie kryminalnym Lookin' Italian (1994) u boku Jaya Acovone i Denise Richards, dostał się do sitcomu NBC Przyjaciele (Friends, 1994), gdzie grał rolę Joeya Tribbianiego, która przyniosła mu popularność i nagrody Gildii Aktorów Ekranowych (1995) i Teen Choice Awards (2002). W sitcomie spin-off NBC Joey (2004–2006) ponownie wystąpił w roli Joeya Tribbianiego, za którą odebrał People’s Choice Award (2005).

Teen Choice Awards – coroczna gala wręczenia nagród transmitowana przez telewizję Fox. Nagroda wręczana za największe osiągnięcia w dziedzinie muzyki, filmu, sportu, telewizji oraz mody. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem mediów społecznościowych, biorą w nim udział osoby w wieku od 13 do 19 lat.Alanis Nadine Morissette (ur. 1 czerwca 1974 w Ottawie) – kanadyjska wokalistka, muzyk, kompozytorka i autorka tekstów. Gra na harmonijce ustnej, instrumentach klawiszowych, flecie i gitarze.

Wystąpił w filmach: Małpa na boisku (Ed, 1996), Zagubieni w kosmosie (Lost in Space, 1998), Aniołki Charliego (Charlie’s Angels, 2000) i Szpiedzy tacy jak oni (All the Queen’s Men, 2001), dwóch teledyskach zespołu Bon Jovi: „Miracle” (1990) z westernu Młode strzelby II i „Say It Isn't So” (2000), a także wideoklipach: Alanis Morissette „Walk Away” (1991), Tom Petty and the Heartbreakers „Into the Great Wide Open” (1991) i Boba Segera „Night Moves” (1994).

Holendrzy – naród germański zamieszkujący głównie Holandię (około 16 mln), a także USA (ok. 5 mln osób pochodzenia holenderskiego), Kanadę (około 900 tys.) oraz Niemcy i holenderskie posiadłości na Morzu Karaibskim. W Południowej Afryce mieszka około 5 milionów Afrykanerów, którzy są w dużej mierze potomkami holenderskich osadników.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

W 2011 LeBlanc rozpoczął pracę na planie serialu BBC Two/Showtime Odcinki (Episodes), gdzie gra fikcyjną wersję samego siebie i zdobył Złoty Glob dla najlepszego aktora w serialu komediowym lub musicalu (2012).

Na początku lutego 2016 stacja BBC potwierdziła, że aktor zostanie nowym prowadzącym Top Gear.

Showtime – amerykańska telewizja emitowana na kilku platformach w różnych państwach, głównie w Stanach Zjednoczonych. Wystartowała 1 czerwca 1976 w Kalifornii.BBC Two (BBC 2 – dwójka w nazwie do niedawna zapisywana była cyfrą) - drugi kanał brytyjskiej telewizji publicznej. Jest nadawany przez BBC, zaś pierwszym dniem emisji był 20 kwietnia 1964. 1 lipca 1967 BBC Two jako pierwszy kanał telewizyjny w Europie rozpoczęło stałe nadawanie w kolorze.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Bob Seger (ur. 6 maja 1945) – amerykański muzyk rockowy, wokalista, gitarzysta i pianista. Seger uznawany jest za jednego z najlepszych amerykańskich autorów ballad rockowych.
Zagubieni w kosmosie – film przygodowy z 1998 roku, powstały na podstawie serialu o tym samym tytule. Zdjęcia zostały nakręcone w Londynie i Shepperton.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama