• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Matryca CMOS

  Przeczytaj także...
  Leica Camera AG (nazwa pochodzi od nazwiska właściciela zakładów: Leitz oraz od słowa camera) – niemieckie przedsiębiorstwo będące jednocześnie marką pierwszych fotograficznych aparatów małoobrazkowych. Obecnie najbardziej znane z produkcji układów optycznych na rynku sprzętu geodezyjnego oraz laboratoryjnego. Lustrzanka cyfrowa (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex Camera) – rodzaj lustrzanki, w której rolę materiału światłoczułego spełnia matryca fotograficzna. Aparat tego typu początkowo przeznaczony był głównie do zastosowań profesjonalnych, jednak aktualnie z powodu bardziej przystępnej ceny stał się popularny wśród amatorskich fotografów.
  Panasonic - czołowa marka japońskiego koncernu Panasonic Corporation (wcześniej Matsushita Electric Industrial Co. Ltd) - jednego z największych na świecie producentów elektroniki użytkowej.
  Matryca CMOS

  Matryca CMOS (od ang. complementary metal–oxide–semiconductor) – układ wielu elementów światłoczułych wykonany w technologii CMOS.

  Zastosowanie[ | edytuj kod]

  Matryce CMOS występują w wielu urządzeniach takich jak kamery internetowe, kompaktowe aparaty cyfrowe, lustrzanki cyfrowe (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex Camera), elementy kontrolne w automatyzacji produkcji, cyfrowe aparaty rentgenowskie i w wielu innych miejscach. Matryce CMOS możemy spotkać w aparatach różnych klas od najprostszych do najbardziej zaawansowanych. Znajdują one zastosowanie we wszystkich modelach lustrzanek cyfrowych firmy Canon (seria EOS). Wyjątek stanowi model EOS 1D z 2001 roku, w którym zastosowano matrycę CCD. Od 2006 roku matryce tego typu wykorzystywane są w aparatach DSLR także przez firmę Nikon, a od 2008 roku przez firmę Pentax (model K20D).

  Canon Inc. (jap. キヤノン株式会社, Kyanon Kabushiki Kaisha) NYSE: CAJ) – japońska firma specjalizująca się w obrazowaniu i produktach optycznych, takich jak aparaty fotograficzne, kamery, fotokopiarki i drukarki komputerowe. Centrala firmy znajduje się w 30-2, Shimomaruko 3-chome, Ōta, Tokio.Olympus (jap. オリンパス株式会社, Orinpasu Kabushiki-gaisha) to japońska firma produkująca aparaty fotograficzne, sprzęt medyczny oraz urządzenia przemysłowe. Została założona w 1919 roku jako TAKACHIHO SEISAKUSHO. Nazwa Olympus po raz pierwszy pojawiła się 2 lata później jako nazwa produktów. Od 1997 roku firma jest obecna na rynku polskim i węgierskim. Olympus jest twórcą pierwszego otwartego systemu lustrzanek cyfrowych – 4/3 (FourThirds).

  Matryce nazywane LiveMOS nie są wariantami matryc CMOS, a przykładami konkurencyjnej technologii NMOS (N-type metal-oxide-semiconductor). Producentem takich matryc jest firma Matsushita Electric Industrial (znana jako Panasonic). Matryce te używane są w bezlusterkowcach firm Panasonic, Olympus oraz Leica. [1]

  CMOS (ang. Complementary MOS) – technologia wytwarzania układów scalonych, głównie cyfrowych, składających się z tranzystorów MOS o przeciwnym typie przewodnictwa i połączonych w taki sposób, że w ustalonym stanie logicznym przewodzi tylko jeden z nich. Dzięki temu układ statycznie nie pobiera żadnej mocy (pomijając niewielki prąd wyłączenia tranzystora), a prąd ze źródła zasilania płynie tylko w momencie przełączania – gdy przez bardzo krótką chwilę przewodzą jednocześnie oba tranzystory. Tracona w układach CMOS moc wzrasta wraz z częstotliwością przełączania, co wiąże się z przeładowywaniem wszystkich pojemności, szczególnie pojemności obciążających wyjścia.MOSFET (Metal-Oxide Semiconductor Field-Effect Transistor) – technologia produkcji tranzystorów polowych z izolowaną bramką i obwodów układów scalonych. Jest to aktualnie podstawowa technologia produkcji większości układów scalonych stosowanych w komputerach i stanowi element technologii CMOS.

  Budowa[ | edytuj kod]

  Matryca składa się z milionów elementów o następującej budowie:

 • elementu światłoczułego, działającego na zasadzie fotodiody
 • wzmacniacza sygnału cyfrowo analogowego
 • przetwornika analogowo-cyfrowego
 • mikrosoczewki, której zadaniem jest skupienie światła na elemencie światłoczułym
 • filtru barwnego odpowiadającego za fakt, że piksel jest czuły tylko na pewne spektrum światła. Najczęściej stosowana siatka filtrów Bayera.
 • Zalety i wady[ | edytuj kod]

  Zalety:

  Panasonic Corporation (jap. パナソニック株式会社, Panasonikku Kabushiki Gaisha, dawniej Matsushita Electric Industrial Co., Ltd.) – japoński koncern elektroniczny. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej i nowojorskiej (NYSE). Z dniem 01.10.2008 koncern zrzeszający firmy Matsushita, Panasonic i National oficjalnie zmienił nazwę na Panasonic Corporation.Matryca (przetwornik) to układ wielu elementów światłoczułych przetwarzających padający przez obiektyw obraz na sygnał elektryczny, stosowany w aparatach cyfrowych. Jest to płytka krzemowa, zawierająca elementy światłoczułe (w każdym elemencie światłoczułym znajduje się fotodioda odpowiedzialna za mierzenie natężenia światła), pokryte filtrem CFA (ang. Color Filter Array) w celu rejestracji kolorów. Ponadto matryca światłoczuła pokrywana jest specjalnym zestawem filtrów odcinających fale światła podczerwonego.
 • małe zakłócenia w przesyłaniu danych, w związku z małą odległością fotodioda-przetwornik A/C
 • niski koszt produkcji, wynika to z tego że matryce można produkować na maszynach wykonujących inne elementy w technologii CMOS
 • niski pobór mocy (cecha wszystkich układów w technologii CMOS)
 • szybki odczyt (bez potrzeby zaciemnienia matrycy, jak ma to miejsce w CCD)
 • łatwe resetowanie (elektroniczna migawka)
 • możliwość odczytu wybranych pikseli (wykorzystywane przy ustawianiu ostrości)
 • Wady:

  Przetwornik analogowo-cyfrowy A/C (ang. A/D – analog to digital; ADC – analog to digital converter), to układ służący do zamiany sygnału analogowego (ciągłego) na reprezentację cyfrową (sygnał cyfrowy). Dzięki temu możliwe jest przetwarzanie ich w urządzeniach elektronicznych opartych o architekturę zero-jedynkową oraz gromadzenie na dostosowanych do tej architektury nośnikach danych. Proces ten polega na uproszczeniu sygnału analogowego do postaci skwantowanej (dyskretnej), czyli zastąpieniu wartości zmieniających się płynnie do wartości zmieniających się skokowo w odpowiedniej skali (dokładności) odwzorowania. Przetwarzanie A/C tworzą 3 etapy: próbkowanie, kwantyzacja i kodowanie. Działanie przeciwne do wyżej wymienionego wykonuje przetwornik cyfrowo-analogowy C/A.Fotografia cyfrowa - polega na utrwaleniu obrazu w postaci cyfrowej, a nie, jak w fotografii tradycyjnej, na chemicznym nośniku światłoczułym. Do wykonywania zdjęć, w odróżnieniu od fotografii tradycyjnej (nazywanej czasem, choć niezbyt poprawnie, jako przeciwieństwo cyfrowej, określeniem analogowa), służy sprzęt o odmiennej konstrukcji: cyfrowy aparat fotograficzny.
 • mniejsza światłoczułość w porównaniu z CCD. Część matrycy nie jest światłoczuła (tam, gdzie są przetworniki); fotodiody wykonane w technologii CMOS też wykazują mniejszą światłoczułość.
 • większy prąd ciemny (zakłócenia własne pojawiające się szczególnie przy długich czasach naświetlania)
 • niejednorodność: ponieważ każdy piksel ma własny wzmacniacz, trudno jest utrzymać reżim jakościowy każdego wzmacniacza, co powoduje, że każdy piksel wskazuje trochę inne parametry przy tym samym oświetleniu. Powoduje to utrudnienia w procesie ujednolicania odczytu.
 • niższa dynamika
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • fotografia cyfrowa
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Understanding the Live MOS Sensor | Photography Blog, www.photographyblog.com [dostęp 2019-12-04] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Optyczne.pl: CCD vs CMOS
 • Nikon (jap. 株式会社ニコン, Kabushiki-gaisha Nikon) - japoński producent sprzętu fotograficznego i optycznego. Obecne zakłady produkcyjne znajdują się w Tokio w Japonii, Tajlandii oraz na Tajwanie.Pentax (właśc. PENTAX Corporation, jap. ペンタックス株式会社 – Pentakkusu Kabushiki-gaisha) – japońskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją aparatów fotograficznych oraz akcesoriów fotograficznych i optycznych. Pionier w dziedzinie miniaturyzacji aparatów fotograficznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Matryca CCD (ang. Charge Coupled Device) – układ wielu elementów światłoczułych, z których każdy rejestruje, a następnie pozwala odczytać sygnał elektryczny proporcjonalny do ilości padającego na niego światła. W cyfrowych aparatach fotograficznych najczęściej stosowane są filtry barwne, dające możliwość rejestracji natężenia określonej szerokości spektrum światła w danym punkcie matrycy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.881 sek.