• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Matroska  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  DivX – stratna metoda kompresji obrazu filmowego, w nowszych wersjach zgodna z MPEG-4 część 2, pozwalającą zapisać na zwykłej płycie kompaktowej filmy o długości ok. 90 min i jakości niewiele ustępującej DVD-Video. Wykorzystywana także do przesyłania filmów przez Internet.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.
  Cele[ | edytuj kod]

  Twórcy Matroški obrali następujące cele:

 • stworzyć i udokumentować nowoczesny, elastyczny, niezależny od platformy format kontenerów audio/wideo
 • ugruntować pozycje formatu Matroska jako alternatywy opartej na zasadzie open source dla istniejących własnościowych kontenerów takich jak AVI, ASF, MOV, RM, MP4, MPG oraz innych wolnych kontenerów multimedialnych takich jak OGM
 • stworzyć zbiór narzędzi umożliwiających tworzenie, edycję oraz implementację plików Matroska na licencji GNU GPL
 • stworzyć biblioteki i narzędzia dla programistów wykorzystujących format Matroska w swoich aplikacjach
 • przygotować wsparcie sprzętowe dla plików Matroska w stacjonarnych urządzeniach następnej generacji, w kooperacji z producentami sprzętu
 • przygotować i implementować biblioteki Matroska dla OpenBeOS MediaKit i GStreamer (w systemie Linux odpowiednik Microsoft DirectShow dla Windows)
 • zaoferować gamę filtrów DirectShow umożliwiających odtwarzanie i tworzenie plików Matroska dla systemu operacyjnego Windows
 • Pisownia i wymowa nazwy[ | edytuj kod]

  Istnieją kontrowersje związane z pisownią i wymową nazwy tego kontenera w języku polskim, część osób preferuje matroska, inni matrioszka, w mowie i w piśmie. Sama nazwa pochodzi od rosyjskiej zabawki matrioszka, która w cyrylicy jest zapisywana матрёшка. Na starszym logo projektu widniały dwa napisy: wspomniana матрёшка i matroska. Domena projektu to matroska.org. Obecnie w logo widnieje napis matroška, litera š jest czytana jak polskie sz.

  OGM (ang. Ogg Media File) - kontener stworzony w 2002 przez Tobiasa Waldvogela aby umożliwić tworzenie plików wideo z dźwiękiem w formacie Vorbis. Projekt bazował na popularnym formacie AVI i Ogg, który w tamtym czasie obsługiwał jedynie dźwięk. Ze względu na wsparcie dla kilku ścieżek dźwiękowych i opcjonalne napisy (ang. softsub), był przez pewien czas częstym wyborem dla filmów azjatyckich w sieciach P2P, później został wyparty przez format MKV i obecnie nie jest stosowany.Kompresja danych (ang. data compression) – polega na zmianie sposobu zapisu informacji tak, aby zmniejszyć redundancję i tym samym objętość zbioru. Innymi słowy chodzi o wyrażenie tego samego zestawu informacji, lecz za pomocą mniejszej liczby bitów.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cyrylica – pismo alfabetyczne służące do zapisu języków wschodniosłowiańskich, większości południowosłowiańskich i innych. Nazwa nawiązuje do apostoła Słowian – św. Cyryla, który wspólnie ze św. Metodym, prowadząc misję wielkomorawską wśród Słowian zapisał i wprowadził do liturgii język słowiański. Do zapisu tego języka zostały stworzone dwa alfabety – głagolica i później cyrylica (pismo uproszczone na bazie dużego alfabetu greckiego – majuskuły oraz głagolicy, z której zostały przeniesione niektóre litery).
  Š – litera alfabetu łacińskiego z diakrytycznym znakiem háček. Jest to litera w alfabecie husyckim, służąca do zapisu głoski "sz". Występuje w zapisie języków litewskiego, łotewskiego, czeskiego, słowackiego, chorwackiego, słoweńskiego, serbskiego, macedońskiego, bośniackiego, białoruskiego (alfabet łacinka) i fińskiego. Jest tożsama ze znakiem Ш w cyrylicy.
  Kontener multimedialny, zasobnik dla wielu strumieni obrazów, audio/wideo, napisów, informacji o rozdziałach i metadanych (które umożliwiają ich poprawne wyświetlenie lub synchronizację w celu ich jednoczesnego odtworzenia), pozwalający na przechowywanie kompletnego materiału multimedialnego (obrazów, dźwięku lub filmu) w jednym pliku.
  Multimedia (łac. multum + medium) – media, stanowiące połączenie kilku różnych form przekazu informacji (np. tekstu, dźwięku, grafiki, animacji, wideo) w celu dostarczania odbiorcom informacji lub rozrywki. Termin „multimedia” ma również zastosowanie w mediach elektronicznych służących do rejestrowania oraz odtwarzania treści multimedialnych. Multimedia posiadają cechy tradycyjnych technik mieszanych i sztuk pięknych, jednak mają szerszy zakres. Termin bogate media jest synonimem terminu multimedia interaktywne.
  Licencja oprogramowania – umowa na korzystanie z utworu jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu, a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać.
  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.
  RealMedia jest to format kontenera multimedialnego opracowanego przez RealNetworks. Zazwyczaj jest stosowany do przechowywania strumieni RealVideo, RealAudio jest też często wykorzystywany do streamingu w Internecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.