Maszyna rejestrowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maszyna rejestrowa – maszyna (procesor bądź maszyna wirtualna), w której podstawowe operacje prowadzi się na niewielkiej grupie rejestrów, nie zaś na stosie.

Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.Równanie kwadratowe – równanie algebraiczne z jedną niewiadomą w drugiej potędze i opcjonalnie niższych. Innymi słowy równanie wielomianowe drugiego stopnia, czyli równanie postaci

Maszyny rejestrowe dysponują też stosem – dostępnym jawnie (instrukcjami dodawania do stosu push i zdejmowania ze stosu pop) bądź emulowanym (program modyfikuje rejestr bądź zmienną będącą wskaźnikiem do stosu), ale jest on używany do przechowywania i przekazywania danych, nie do obliczeń.

Liczenie pierwiastków równania kwadratowego na przykładowej maszynie rejestrowej (pomijając sprawdzenie czy w ogóle istnieją pierwiastki rzeczywiste):

Argumenty znajdują się w komórkach pamięci A, B i C. Wyniki znajduje się w komórkach pamięci X1 i X2.

Porównaj z tym samym algorytmem na maszynie stosowej.

Większość procesorów to maszyny rejestrowe. Do wirtualnych maszyn rejestrowych należy Parrot.

Reklama