RTCN Zygry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Maszt radiowy w Zygrach)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Łódź/Zygry – 346 metrowy maszt nadawczy położony w Zygrach.

Skróty: n.p.t.nad poziomem terenu oraz m n.p.t.metry nad poziomem terenu używane są przy mierzeniu wysokości względnej danego obiektu na Ziemi przy czym punktem odniesienia jest podstawa tego obiektu (rzut równoległy w kierunku siły grawitacji na powierzchnię terenu).Maszt radiowy w Konstantynowie – maszt radiowy nadajnika długofalowego, Programu I Polskiego Radia, znany również jako Maszt w Gąbinie, Warszawska Radiostacja Centralna w Gąbinie, Radiofoniczny Ośrodek Nadawczy w Konstantynowie i Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie. Licząc ponad 646 metrów wysokości był najwyższą konstrukcją na świecie w latach 1974–1991, tj. do chwili jego zawalenia. Nigdzie na świecie nie wzniesiono wyższego obiektu aż do 19 maja 2008, kiedy to rekord ten został pobity przez Burdż Chalifa.

Obecnie, wbrew oznaczeniom Emitela, nadaje wyłącznie programy telewizyjne. Maszt radiowy w Zygrach powstał w latach 1970-1975. Po runięciu 8 sierpnia 1991 masztu radiowego w Konstantynowie, maszt w Zygrach został trzecią pod względem wysokości budowlą w Polsce.

Parametry[ | edytuj kod]

  • Wysokość posadowienia podpory anteny: 155 m n.p.m.
  • Wysokość zawieszenia systemów antenowych: TV: 315 m n.p.t.
  • Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).


    Podstrony: 1 [2] [3]
    Reklama