Masters Tournament

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Masters Tournament (golf))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Masters Tournament, także The Masters, lub The U.S. Masters – jeden z czterech największych turniejów golfowych mężczyzn (obok U.S. Open, The Open Championship, oraz PGA Championship), zaliczanych do Wielkiego Szlema. Odbywa się jako pierwszy, spośród pozostałych turniejów, w pierwszym pełnym tygodniu kwietnia. Jest rozgrywany raz w roku, w tym samym miejscu – na polach golfowych Augusta National Golf Club (jest to prywatny klub golfowy w Augusta, USA). Masters powstał dzięki inicjatywie Clifforda Robertsa i Bobby’ego Jonesa, którzy zaprojektowali wraz z architektem Alisterem MacKenzie Augusta National. Turniej jest wliczany do klasyfikacji przez PGA Tour, PGA European Tour, i Japan Golf Tour. Liczba zawodników jest mniejsza, w porównaniu do innych głównych turniejów, ponieważ dawniej nie odbywały się tu kwalifikacje – do Augusta National Golf Club obowiązywało zaproszenie.

Wielki Szlem (ang. Grand Slam) oznacza w sporcie wygranie przez jednego zawodnika w krótkim czasie, zazwyczaj jednego roku kalendarzowego, najbardziej prestiżowych zawodów w danej dyscyplinie. Określenie, zaczerpnięte z terminologii brydżowej jest związane przede wszystkim z tenisem, ale ma też swój odpowiednik w golfie i rugby union. Komentatorzy sportowi mianem "Wielkiego Szlema" określają potocznie także złote medale igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw kontynentu zdobyte w jednym cyklu olimpijskim.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

Turniej cechuje się wieloma tradycjami. Zielona marynarka jest przeznaczona dla zwycięzcy każdej edycji i musi zostać zwrócona do budynku klubu po upływie roku. Champions dinner, zainaugurowany przez Bena Hogana, odbywa się we wtorek przed turniejem i jest otwarty jedynie dla zwycięzców a także dla niektórych członków zarządu Augusta National Golf Club. Począwszy od 1963, legendarni golfiści, zazwyczaj zawodnicy z wcześniejszych edycji, podczas trwania pierwszego poranka zawodów, wykonują uderzenie początkowe. Sam Snead, Byron Nelson, czy Arnold Palmer, to niektórzy golfiści, którzy wykonywali uderzenie w ciągu kilku ostatnich lat.

The Open Championship, zwany również The Open lub British Open - najstarszy z czterech głównych męskich turniejów golfowych. Jest jedynym turniejem z serii rozgrywanym poza USA. Obecnym mistrzem jest amerykanin Phil Mickelson, który zwyciężył w 2013 na polu Muirfield w Gullane w Szkocji.Bobby Jones, właśc. Robert Tyre Jones Jr. (ur. 17 marca 1902, zm. 18 grudnia 1971) – amerykański golfista. Nigdy nie przeszedł na zawodowstwo i zakończył karierę w szczytowym punkcie w wieku 28 lat.

Masters Tournament najwięcej razy wygrywał Jack Nicklaus – dokonał tego sześciokrotnie, między 1963 a 1986 rokiem. Inni wielokrotni zwycięzcy to Arnold Palmer i Tiger Woods, każdy z nich wygrywał czterokrotnie. Pierwszym zwycięzcą spoza USA został Gary Player z RPA w roku 1961.

Golf – sport uprawiany na otwartych trawiastych terenach, polegający na wrzucaniu małej piłki do otworów w ziemi (mających kształt cylindra o średnicy 108 mm) za pomocą uderzeń specjalnymi kijami. Celem gracza jest wrzucenie piłeczki do dołka w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Golf był dyscypliną olimpijską w latach 1900-1904. Ponownie zagości na tej imprezie w roku 2016 w Rio de Janeiro.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Forma turnieju[ | edytuj kod]

Masters Tournament jest pierwszym w roku kalendarzowym turniejem golfowym, spośród czterech głównych imprez podobnej klasy. Od roku 1940 rozgrywa się go w ten sposób, by ostatnia runda odbywała się w drugą niedzielę kwietnia. Z tego powodu, że startuje tu najmniej zawodników (w porównaniu do innych turniejów głównych), konkurenci grają trójkami przez 36 dołków (pierwsze dwa dni). Po tej liczbie dołków stawka graczy musi zostać zredukowana. Do dalszego etapu przechodzą zawodnicy, którzy zmieścili się w obrębie premiowanych kategorii. Zasady te obowiązują od turnieju, który miał miejsce w 1961.

Masters Tournament 2009 – 73. edycja zawodowego turnieju golfowego – Masters Tournament. Tradycyjnie zawody te odbyły się na polu Augusta National Golf Club w dniach 9-12 kwietnia 2009. Każdego roku Masters jest pierwszym z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema.Jack William Nicklaus (ur. 21 stycznia 1940 w Columbus) – amerykański golfista, zdobywca największej liczby tytułów w najważniejszych turniejach golfowych tzw. majors (triumfował w nich 18 razy w ciągu 25 lat). Obecnie zajmuje się projektowaniem pól golfowych.

Zwycięzcy[ | edytuj kod]

Pierwszym zwycięzcą Masters Tournament był Horton Smith. Dokonał tego w 1934 roku (powtórzył zwycięstwo w 1936). W obecnej edycji (Masters Tournament 2009) triumfował Ángel Cabrera, po trójstronnym playoffie z Kennym Perrym i Chadem Campbellem. Zawodnikiem, który wygrał turniej najwięcej, sześć razy, był Jack Nicklaus.

PGA Tour (stylizowane na PGA TOUR) – amerykańska organizacja zrzeszająca profesjonalnych golfistów. Zajmuje się tworzeniem głównych rozgrywek odbywających w USA i Ameryce Północnej. Organizuje takie wydarzenia jak PGA Toug Champions i Korn Ferry Tour. Istnieje od 1929. Ángel Cabrera (ur. 12 września 1969 w Villa Allende, Córdoba) – argentyński golfista, zwycięzca wielkoszlemowych turniejów US Open 2007 i Masters 2009.

Cyfry w nawiasie pokazują ilu graczy brało udział w playoffie, natomiast cyfry przy nazwiskach zawodników określają, który raz gracz triumfuje w turnieju.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. History at a Glance. www.masters.org. [dostęp 2008-04-13].
  2. Cut Information. www.masters.org. [dostęp 2008-01-21].
  3. Masters: Host Courses and Winners. [dostęp 2008-28-11].
Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:Augusta – miasto w USA (stan Georgia), położone nad rzeką Savannah. Co roku odbywa się tu jeden z najbardziej prestiżowych turniejów golfowych – Masters Tournament.
Warto wiedzieć że... beta

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama