Master of Ceremony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grupa MC działających w Lugo, Hiszpania.

Master of Ceremony (MC, z ang. master of ceremonies – mistrz ceremonii) – w muzyce rap, reggae i pokrewnych, raper zabawiający publiczność rymowaną improwizacją, często na zaproponowane przez nią tematy.

Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Rym – powtórzenie jednakowych lub podobnych układów brzmieniowych w zakończeniach wyrazów, zajmujących ustaloną pozycję w obrębie wersu (w poezji) lub zdania.

MC musi umieć układać rymy na poczekaniu. W slangu raperów nazywa się to freestylem.

Pierwsi MC w USA pojawili się na początku lat 70. XX wieku, wraz z pojawieniem się rapu. Zapowiadali oni kolejne utwory DJ-a i zabawiali publiczność rymowaną improwizacją. MC kształtują swoje umiejętności poprzez ciągłe pisanie rymów oraz praktykę. Większość raperów pojedynkowało się w ten sposób (freestylowało) z innymi, nabierając większego doświadczenia i szacunku po wygranej. Do dziś dochodzi do pojedynków na rymy między dzielnicami wielu miast USA.

Freestyle (ang. wolny styl) – styl rozpowszechniony głównie w muzyce kultury hip-hopowej, nazywany często improwizowaniem.Breakdance (inne nazwy: break, breaking, bboying, breakdancing) – rodzaj specyficznego i unikatowego tańca z dużą ilością elementów siłowo-sprawnościowych, oraz kroków wykonywanych "w parterze", czyli rękami i nogami (a często całym ciałem) na ziemi. Osoba tańcząca breakdance to b-boy/biboj (mężczyzna) lub b-girl/bigerl (kobieta). Jest to skrót od słowa break-boy/breakdance-boy. Po raz pierwszy słowa "b-boy" użył DJ Kool Herc na jednej z międzyblokowych imprez (block party/street jam). Taniec ten narodził się w latach 70. w Bronksie, dzielnicy Nowego Jorku i jest on jednym z czterech podstawowych i nieodłącznych elementów kultury hip hop obok rapu, DJingu (turntablismu) oraz graffiti.
Rap lub rapowanie (melorecytacja) – rodzaj ekspresji wokalnej polegający na rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu do zapętlonego podkładu instrumentalnego. Element kultury hip-hopowej. Rap często zamiennie z wyrażeniem hip-hop określany jest jako odrębny gatunek muzyczny powstały we wczesnych latach 70 XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki wśród czarnych mieszkańców. Chociaż rap powszechnie uważany jest za muzykę, to wielu naukowców wskazuje na jego bliskie pokrewieństwo z poezją.Turntablism – forma posługiwania się gramofonem poprzez tworzenie scratchy, czy beat jugglingów (czyli techniki żonglerki bitem) na płycie winylowej.
Warto wiedzieć że... beta

Lugo – miasto w północno-zachodniej Hiszpanii, w regionie Galicja, nad rzeką Miño, ośrodek administracyjny prowincji Lugo. Ośrodek handlowy rejonu rolniczego. Przemysł spożywczy, skórzany, włókienniczy, węzeł drogowy.
Reggae – styl we współczesnej muzyce rozrywkowej, powstały pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku w Kingston na Jamajce.
Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

Reklama