Masa bitumiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Masa bitumiczna - mieszanka kruszywa, lepiszcza i wypełniacza stosowana w budownictwie drogowym. Mieszanki asfaltowe są stosowane w konstrukcji nawierzchni drogowej od początku XX wieku.

Silos - budowla (lub część budowli) przeznaczona do tymczasowego składowania materiałów sypkich. Silos może tworzyć jedna lub wiele komór (silos jednokomorowy lub wielokomorowy). Obiekty te mają dużą wysokość w porównaniu do wymiarów ich rzutu. Dzielą się na silosy smukłe (h > 1,5d) i krępe, zwane bunkrami.Kruszywo – materiał sypki pochodzenia organicznego lub mineralnego, stosowany głównie do produkcji zapraw budowlanych i betonów oraz do budowy dróg.

Proces produkcji[ | edytuj kod]

Gorące kruszywo jest przesiewane przez sita i dzielone na frakcje (najczęściej 4) i gromadzone w komorach, z których następnie jest dozowane wagowo do mieszalnika. Lepiszcze jest ogrzewane w kotłach do bitumu, skąd po ogrzaniu jest podawane pompą do mieszalnika wytwórni.

Wypełniacz - produkt organiczny, lub nieorganiczny mineralny pochodzenia naturalnego, lub sztucznego w postaci pyłu, trocin, sieczki, wiórów drewnianych, lub włókien, stosowany jako dodatek obojętny chemicznie w spoiwach budowlanych i mieszankach betonowych. Stosuje się go w celu zmniejszenia zużycia materiału wiążącego i zmniejszenia masy objętościowej uzyskanego tworzywa.DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

Dozowanie bitumu odbywa się objętościowo przepływomierzem lub wagowo. Dozowanie wypełniacza odbywa się za pomocą przenośnika ślimakowego. Z silosów wypełniacz (mączka wapienna i/lub pyły) podawany jest do mieszalnika. Gotowa masa jest gromadzona w zbiornikach. Odbiór gorącej masy odbywa się samochodami samowyładowczymi.

International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.Lepiszcze – rodzaj spoiwa łączącego materiały sypkie w jednolitą masę. Lepiszcze działa podobnie do kleju, jednak jest używane przeważnie w połączeniu z prasowaniem pod dużym ciśnieniem.

Istotny wpływ na jakość wytwarzanej masy bitumicznej ma dokładność dozowania składników oraz czas ich mieszania.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pawel Polaczyk i inni, Investigation into Locking Point of Asphalt Mixtures Utilizing Superpave and Marshall Compactors, „Journal of Materials in Civil Engineering”, 31 (9), 2019, s. 04019188, DOI10.1061/(ASCE)MT.1943-5533.0002839, ISSN 0899-1561 [dostęp 2019-09-12] (ang.).

Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Bogdan Stypułkowski: Zagadnienia materiałowe w projektowaniu i wykonawstwie drogowym. Warszawa: Wydaw. Komunikacji i Łączności, 1981. ISBN 83-206-0238-X.
Reklama