• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marynarka - ubranie  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Tkaniny żakardowe – tkaniny o bardzo rozbudowanych (wielkoformatowych) wzorach, jedno- lub wielobarwnych, wykonywane na krosnach wyposażonych w mechanizm Żakarda (Jacquarda).Padok (ang. paddock suit) – garnitur z charakterystyczną, zapinaną na dwa wysoko położone guziki, marynarką i spodniami o podwyższonym stanie. Ostatni guzik marynarki położony jest w najwęższym miejscu talii, górny zaś znajduje się bardzo blisko brustaszy. U dołu marynarka zakończona jest z przodu szerszym niż zwykle rozcięciem. Nazwa tego garnituru pochodzi od padoku, czyli ogrodzonego placu przy torze wyścigowym, po którym oprowadza się konie, gdyż były one używane przez jeźdźców ze względu na wygodę. W odróżnieniu od zwykłych marynarek na dwa guziki, padok zapina się na zarówno górny, jak i dolny. Garnitur ten jest obecnie bardzo rzadko spotykany.
  Standardy noszenia[ | edytuj kod]

  Posiadanie marynarki wiąże się z zasadami jej noszenia:

 • W marynarce jednorzędowej dolny guzik powinien być zawsze odpięty (z wyjątkiem padoku), w przypadku marynarki z trzema guzikami zapięty może być tylko środkowy.
 • W marynarce dwurzędowej dolna para guzików powinna być niezapięta.
 • Jeśli mamy usiąść, należy rozpiąć wszystkie guziki (w marynarkach jednorzędowych, natomiast marynarki dwurzędowej nie rozpinamy do siadania).
 • Rękaw marynarki powinien kończyć się ok. 1 cm nad mankietem koszuli.
 • Kieszenie marynarki powinny zostać puste. Jest to element dekoracyjny.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Agata Saraczyńska: Ruch w garderobie być musi – rozmowa z Małgorzatą Możdżyńską-Nowotką. [dostęp 11 lipca 2008]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016–02–12)].
  2. Jak należy prawidłowo zapinać guziki marynarki?. Business Insider, 2017-04-06. [dostęp 2018-02-26].
  3. Elegancki mężczyzna, koszula, krawat, marynarka, garnitur. www.wesele.amr.pl. [dostęp 2017-11-25].
  Edward VII, Albert Edward von Sachsen-Coburg und Gotha (ur. 9 listopada 1841 w Londynie, zm. 6 maja 1910 tamże) – od 22 stycznia 1901 król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii i dominiów brytyjskich oraz cesarz Indii. Syn królowej Wiktorii. Panowanie Edwarda przyniosło pewien powiew świeżości w zakresie obyczajów – konserwatywna królowa Wiktoria stała się symbolem pruderii, jej syn słynął z rozrywkowego trybu życia. W przeciwieństwie do matki raczej nie brał bezpośredniego udziału w rządzeniu państwem, zajmując się pełnieniem funkcji reprezentacyjnych. Swoimi wizytami w Paryżu i ujmującym sposobem bycia podłożył jednak podwaliny pod porozumienie brytyjsko-francuskie (na przełomie XIX i XX wieku Francja i Wielka Brytania traktowały siebie z nieufnością, a często również i z wrogością) oraz powstanie Trójporozumienia, do którego dołączyła Rosja.Butonierka (fr. boutonnière) – niewielki otwór na guzik w klapie marynarki lub żakietu. Dawniej zwany butonierą, służył do zapinania najwyższego guzika. Obecnie marynarki nie posiadają guzika na wysokości butonierki. Często dziurkę tę przyozdabia się niewielkim kwiatem, miniaturkę orderu, logo firmy itp. w zależności od okazji. Butonierka często mylona jest zarówno z brustaszą, jak i z poszetką. Inne znaczenie słowa butonierka dotyczy małego flakonika na kwiaty, który kobiety przypinały do sukni balowej.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Smoking – męski strój wieczorowy, bardziej elegancki od garnituru, ale nie tak oficjalny jak frak. Smokingu z zasady nie nosi się przed godz. 19:00. Istnieją jednak liczne wyjątki, np. ślub i wesele. Gdy mężczyzna wkłada smoking, jego partnerka powinna założyć długą suknię wieczorową.
  Brustasza (niem. Brusttasche, brust „pierś” i tasche „kieszonka”) – mała kieszonka zewnętrzna w marynarce.
  Poszetka (franc. pochette) – ozdobna chusteczka wkładana do górnej kieszonki w marynarce (brustaszy). Ma kształt kwadratu. Większość z nich ma wymiary 35x35cm.
  Klapy – wyłożone, odwinięte na zewnątrz fragmenty tkaniny z przodu marynarki, fraka, płaszcza i podobnych ubrań formalnych. Zwykle tworzy się je przez wywinięcie przednich krawędzi marynarki lub płaszcza i przyszycie ich do kołnierza.
  Żakiet, zwany również "jaskółką" - oficjalny, elegancki, męski strój dzienny. Nie należy mylić go z frakiem. Składa się z szaro-czarnej marynarki o długich połach, sięgających kolan z tyłu, oraz sztuczkowych spodni. W zależności od okazji pod marynarką nosi się jasnoszarą lub czarną kamizelkę. Do tego biała koszula, popielaty lub czarnoszary krawat, gładkie, czarne buty (nie lakierki). Czarne lub czarnoszare skarpetki i biała chusteczka batystowa w kieszonce.
  Męski strój dzienny – eleganckie ubranie noszone przez mężczyzn w ciągu dnia do godziny 18.00 lub zachodu słońca (w zależności od tego, co występuje pierwsze). Dzieli się na formalny, czyli żakiet, półformalny – stroller i nieformalny (choć współcześnie uważany za elegancki) garnitur. Cechą dominująca w przypadku pierwszych dwóch zestawów jest ciemna marynarka i szare, kontrastujące spodnie sztuczkowe, co uzasadnia się faktem, że cały ciemny garnitur nie wygląda dobrze w dużym nasłonecznieniu. Zatem zgodnie z tą zasadą garnitur dzienny powinien być w jasnych kolorach. Założenie stroju wieczorowego zamiast stroju dziennego i odwrotnie jest uznawane za faux pas. Jedynym wyjątkiem kiedy można założyć frak w ciągu dnia jest użycie go jako stroju dworskiego podczas audiencji u króla, królowej, papieża lub na gali orderowej.
  Guzik – element ubioru służący do zapinania np. płaszcza, swetra czy spodni. Najczęściej w kształcie koła, wykonany z plastiku, metalu lub z innych tworzyw. Guziki zaczęto przyszywać do ubrań w XIII wieku. Alternatywą dla guzików są napy i spinki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.