Maryn z San Marino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maryn z San Marino (zm. przypuszczalnie w 375) – pustelnik i asceta, diakon, legendarny założyciel San Marino, którego jest patronem, święty Kościoła katolickiego.

Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.Eremita lub pustelnik (gr. ἐρημίτης herēmítēs, żyjący na pustkowiu) – osoba, która z pobudek religijnych wycofuje się z życia w społeczeństwie i decyduje się na życie w izolacji i celibacie. Poświęca się przede wszystkim modlitwie i życiu w ascezie. Utrzymuje się, jak to miało np. miejsce u zarania życia pustelniczego w Egipcie i Palestynie, z jałmużny lub rzemiosła.

Życie[ | edytuj kod]

Nieznane są bliższe szczegóły życia i śmierci św. Maryna. Święty Maryn miał pochodzić z wyspy Arbe (chorw. Rab) położonej na Morzu Adriatyckim u wybrzeży Dalmacji. Wraz ze swoim towarzyszem, św. Leonem, przybył do Rimini, portu włoskiego, gdzie obaj pracowali ciężko przy ładowaniu towarów, Były to czasy panowania Dioklecjana i Maksymiana. W czasie prześladowania obaj święci udali się na górę Tytana (Monte Titano), gdzie wystawili kościółek św. Piotra i obok skromną dla siebie celę pustelniczą. Niebawem jednak rozeszli się i św. Leon na pobliskim wzgórzu Monteferetro (obecnie San Leo) założył własną pustelnię. Po edykcie mediolańskim (313) biskup Rimini wezwał św. Maryna do siebie i wyświęcił go na diakona. Wezwał także św. Leona i wyświęcił go na kapłana, by mógł głosić Ewangelię tamtejszym góralom.

Kościół pw. św. Piotra w San Marino – mały kościół w San Marino mieszczący się obok Bazyliki w diecezji San Marino-Montefeltro . W środku znajduje się posąg poświęcony papieżowi Janowi XXIII. Są tam też dwie nisze, w których, według legendy, znajdowały się posłania świętego Maryna i świętego Leona.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Diecezja San Marino-Montefeltro (łac. Dioecesis Sammarinensis-Feretranus) – katolicka diecezja w San Marino, obejmująca swoim zasięgiem cały kraj oraz część Włoch. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze Świętego Bartłomieja w Pennabilli (Prowincja Rimini we Włoszech).
Monte Titano – najwyższy szczyt San Marino o wysokości 756 m n.p.m. Znajduje się na nim zamek, który zbudował święty Marinus. W 2008 roku Monte Titano zostało wraz z historycznym centrum San Marino wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).
Ewangelia (z gr. εὐαγγέλιον, euangelion, dosł. dobra nowina) – w starożytności termin używany jako określenie nagrody dla osoby przynoszącej dobrą nowinę.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Dalmacja (chorw. Dalmacija, wł. Dalmazia, serb. Далмација) – kraina historyczna w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Reklama