Maryn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marynimię męskie pochodzące od łacińskiego przymiotnika marinus, "morski". Wersją oboczną jest Maryniusz. Wśród patronów tego imienia św. Maryn, od imienia którego pochodzi nazwa państwa San Marino.

Marinus Claeszoon van Reymerswaele (ur. ok. 1490 w Reymerswale w Zelandii, zm. po 1567 w Antwerpii) – niderlandzki malarz okresu manieryzmu.Maryniusz — imię męskie pochodzące od łacińskiego przymiotnika marinus - morski. Wersja oboczna - Maryn. Wśród patronów tego imienia - św. Maryn (Maryniusz), od imienia którego pochodzi nazwa San Marino.

Żeńskim odpowiednikiem jest Maryna.

Maryn i Maryniusz imieniny obchodzą 3 marca, 8 sierpnia, 3 września i 15 grudnia.

Znane osoby noszące to imię:

 • Maryn z Cezarei Palestyńskiej – męczennik i święty z III wieku
 • Maryn I, Maryn II – papieże
 • Maryn Blanes Giner (1888-1936) – hiszpański błogosławiony Kościoła katolickiego
 • Marin Marais (1656-1728) – francuski muzyk i kompozytor
 • Marin Mersenne
 • Marino Morosini – doża Wenecji od 13 czerwca 1249 do 1 stycznia 1253
 • Rinus Michels, właśc. Marinus Jacobus Hendricus "Rinus" Michels – holenderski piłkarz, trener piłkarski, twórca tzw. Futbolu Totalnego
 • Marinus van Reymerswaele (ok. 1490 – po 1567) – niderlandzki malarz okresu manieryzmu
 • Marin Skender
 • Marin Soljačić (ur. 1974) – fizyk, profesor (assistant professor) w MIT, który opracował bezprzewodową metodę przesyłania energii elektrycznej
 • Marinus van der Lubbe – domniemany podpalacz Reichstagu
 • Willem Marinus van Rossum – holenderski duchowny katolicki, kardynał
 • Marino Marini – piosenkarz
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Maryn. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-01-22].
  Maryn II, Marynus II lub Marcin III (łac. w zależności od przyjętej wersji imienia Marinus II albo Martinus III, ur. w Rzymie, zm. w maju 946) – papież w okresie od 30 października 942 do maja 946.Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.
  Warto wiedzieć że... beta

  San Marino, Republika San Marino (wł. Repubblica di San Marino) – państwo śródlądowe w Europie Południowej stanowiące enklawę na obszarze Włoch. Stolica kraju to San Marino.
  Marino Blanes Giner (ur. 17 września 1888 w Alicante; zm. 7 września 1936) – hiszpański męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Marin Soljacic (ur. 7 lutego 1974 w Zagrzebiu) – fizyk, profesor (Assistant Professor) w Massachusetts Institute of Technology. Opracował bezprzewodową metodę przesyłania energii elektrycznej.
  Marin Mersenne (ur. 8 września 1588 w pobliżu Oizé, zm. 1 września 1648 w Paryżu) – francuski minimita, teolog, filozof, matematyk i teoretyk muzyki.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Marinus Jacobus Hendricus "Rinus" Michels (ur. 9 lutego 1928 w Amsterdamie, zm. 3 marca 2005 w Aalst) - holenderski piłkarz, trener piłkarski, twórca tzw. Futbolu Totalnego.
  Maryn I, Marynus I lub Marcin II (łac. w zależności od przyjętej wersji imienia: Marinus I albo Martinus II, ur. w Gallese, zm. 15 maja 884) – papież w okresie od 16 grudnia 882 do 15 maja 884.

  Reklama