Mary McElroy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mary Arthur McElroy (ur. 5 lipca 1841 w Greenwich, Nowy Jork, zm. 8 stycznia 1917 w Albany, Nowy Jork) – siostra prezydenta Stanów Zjednoczonych Chestera Arthura i amerykańska pierwsza dama w latach 1881-1885. Żona prezydenta, Ellen Arthur, zmarła jeszcze przed objęciem przez męża stanowiska. Tak więc Mary przejęła obowiązki pierwszej damy.

Chester Alan Arthur (ur. 5 października 1829 w Fairfield, Vermont, zm. 18 listopada 1886 w Nowym Jorku) – prawnik, dwudziesty pierwszy prezydent USA.Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych – tytuł przyznawany gospodyni Białego Domu. Stanowisko to tradycyjnie pełnione jest przez żonę urzędującego prezydenta Stanów Zjednoczonych, choć w historii zdarzało się, że tytułem tym określano kobiety niebędące żonami prezydentów, np. jeśli prezydent był kawalerem albo wdowcem, albo w przypadku, gdy małżonka urzędującej głowy państwa nie była w stanie pełnić obowiązków pierwszej damy. Nie jest to stanowisko wybieralne, ani nie wiąże się z żadnymi oficjalnymi obowiązkami lub wynagrodzeniem. Niemniej jednak, pierwsza dama bierze udział w wielu oficjalnych ceremoniach oraz reprezentuje państwo zarówno z prezydentem, jak i bez niego. Tradycyjnie, pełniąc tę funkcję małżonka prezydenta nie pracuje zawodowo. Za organizację oraz prawidłowy przebieg uroczystych wydarzeń, które mają miejsce w Białym Domu odpowiedzialny jest urząd pierwszej damy Stanów Zjednoczonych. Pierwszej damie podlega specjalny personel, w tym m.in. specjalny sekretariat ds. socjalnych, szef personelu Białego Domu, sekretarz prasowy, szef ds. dekoracji kwiatowych oraz szef kuchni. Urząd pierwszej damy jest częścią Executive Office of the President.

Jej rodzicami byli William i Malwina S. Arthur. Mary była najmłodszym z dziewięciorga dzieci. Ze swoim mężem Johnem McElroyem miała czwórkę dzieci.

Po skończeniu kadencji jej brata Mary zamieszkała w Albany, gdzie zmarła w wieku 75 lat.

Reklama