• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Martin Luther King  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  James Earl Ray (ur. 10 marca 1928 w Alton w Illinois, zm. 23 kwietnia 1998 w Nashville w Tennessee) - amerykański przestępca, skazany na 99 lat więzienia za zabójstwo 4 kwietnia 1968 roku w Memphis w stanie Tennessee amerykańskiego społecznika, przeciwnika segregacji rasowej, pastora Martina Luthera Kinga.Proklamacja Emancypacji (ang. Emancipation Proclamation) to akt prawny wydany 22 września 1862 roku przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna znoszący niewolnictwo na obszarach Skonfederowanych Stanów Ameryki.
  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Martin Luter King poznał Corettę Scott w trakcie studiów doktoranckich w Bostonie. Była ona córką farmera z Alabamy i studiowała na Antioch College i w bostońskim konwersatorium muzycznym. Pod koniec grudnia 1952 roku pastor oświadczył się i został przyjęty. 18 czerwca 1953 roku Martin Luther King senior udzielił w Marion ślubu synowi i jego wybrance. Wkrótce potem Coretta Scott przyjęła także chrzest w obrządku baptystów, bowiem wychowana byłą w rodzinie metodystycznej. Po ukończeniu studiów para powróciła na Południe i osiedlili się w Montgomery. Para doczekała się czwórki dzieci: Yolandy Denise (ur. w 1955), Martina Luthera III (ur. w 1957), Dextera Scotta (ur. w 1961) i Bernice Albertine (ur. w 1963).

  Wybory prezydenckie w USA w 1964 roku znacznie różniły się od tych, które odbyły się cztery lata wcześniej. Nie dość, że urzędujący prezydent ubiegał się o wybór, to jeszcze (o ile tamte zostały rozstrzygnięte najmniejszą przewagą głosów), o tyle te zaznaczyły się tym, że zwycięzca uzyskał, jak do tej pory, największą przewagę głosów powszechnych.Montgomery – stolica amerykańskiego stanu Alabama, siedziba hrabstwa Montgomery. Dzięki populacji liczącej 205 764 mieszkańców (2010), Montgomery stanowi 2. pod względem wielkości miasto w stanie Alabama (ustępując Birmingham), a zarazem 103. w Stanach Zjednoczonych. Montgomery to ponadto centrum obszaru metropolitalnego o tej samej nazwie, który w 2010 roku zamieszkiwało 374 536 osób, czyniąc go 4. pod względem wielkości w Alabamie i 136. w skali państwa.

  Już na początku lat 60. nieprzychylna prasa i FBI usiłowało zdyskredytować działalność pastora zarzucając mu niemoralne prowadzenie się. Zarzucano mu, że przebywając poza domem spotykał się w hotelach z wieloma kobietami. Sam King zwierzył się współpracownikom z SCLC, że jest człowiekiem ulegającym pokusom.

  Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

 • Człowiek Roku tygodnika „Time” (1963)
 • Pokojowa Nagroda Nobla (1964)
 • Nagroda Margaret Sanger (1966)
 • Nagroda Grammy za najlepszy album słowa mówionego „Why I Oppose the War in Vietnam” (1971)
 • Prezydencki Medal Wolności (1977)
 • Dzień Martina Luthera Kinga (1983)
 • Złoty Medal Kongresu (2004)
 • Order of the Companions of O. R. Tambo (2004)
 • Zamach na Martina Luthera Kinga – wydarzenie w historii Stanów Zjednoczonych, mające miejsce 4 kwietnia 1968 roku w Memphis, w wyniku którego zginął laureat Pokojowej Nagrody Nobla, pastor Martin Luther King. Sprawcą zamachu był James Earl Ray. Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Memphis – miasto w środkowej części Stanów Zjednoczonych, w południowo-zachodniej części hrabstwa Shelby, w stanie Tennessee, nad rzeką Missisipi. Nazwa pochodzi od miasta Memfis w starożytnym Egipcie. Obszar metropolitalny Memphis obejmuje 1,35 mln mieszkańców (2018).
  George Corley Wallace (ur. 25 sierpnia 1919, zm. 13 września 1998) – amerykański polityk, czterokrotny gubernator południowego stanu Alabama, a także czterokrotny kandydat na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych (w 1964, 1972 i 1976 jako kandydat Partii Demokratycznej oraz w 1968 jako kandydat Amerykańskiej Partii Niezależnych). W latach 60. i później był ważną figurą na amerykańskiej scenie politycznej.
  Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.
  Nicholas deBelleville Katzenbach (ur. 17 stycznia 1922 w Philadelphii, zm. 8 maja 2012 w Skilman) - amerykański prawnik, działacz Partii Demokratycznej.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Dziekan – w Polsce kierownik wydziału uczelni, przed 1 października 2018 r. ustawowy, jednoosobowy organ szkoły wyższej, jako kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce nie zawiera regulacji dotyczących dziekanów. Zgodnie z art. 34 ust. 1 pkt 6 tej ustawy funkcje kierownicze w uczelni określa jej statut.
  Yolanda King Denise (ur. 17 listopada 1955 w Montgomery w stanie Alabama – zm. 15 maja 2007 w Santa Monica w stanie Kalifornia)– amerykańska aktorka i działaczka społeczna, najstarsza córka Martina Luthera Kinga i Coretty Scott King. Przyczyną śmierci aktorki była niewydolność serca.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.123 sek.