Marta Mirska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tablica na Domu Marty Mirskiej w Alei Wyzwolenia 9 w Warszawie. Tablicę odsłonięto w 20. rocznicę śmierci artystki w 2011 r.
Grób Marty Mirskiej na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie

Marta Mirska (właśc. Alicja Nowak-Reiniger, ur. 12 lutego 1918 w Warszawie, zm. 15 listopada 1991) – polska piosenkarka śpiewająca altem, popularna w latach 40. i 50. XX w.

III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).{{Wytwórnia muzyczna infobox}} Nieznane pola: "kraje". Agencja Artystyczna MTJ – polska niezależna wytwórnia płytowa z siedzibą w Warszawie, założona w 1990 roku.

Życiorys[ | edytuj kod]

Karierę rozpoczęła na krótko przed wybuchem II wojny światowej w warszawskim Teatrze Rewiowym Ali-Baba. Podczas wojny występowała m.in. w Wilnie u boku Ludwika Sempolińskiego. Była łączniczką AK. Po wojnie nagrała wiele piosenek w poznańskiej wytwórni płyt Mewa, najczęściej z akompaniamentem orkiestry Braci Łopatowskich (perkusista zespołu, Zbigniew Reiniger, został później jej mężem). W latach 50 nagrywała płyty dla Polskich Nagrań. Występy sceniczne zakończyła w połowie lat 60.

Całuj mnie mocno (Bésame mucho) – cover nagrany przez Martę Mirską i wydany jako singel przez poznańską wytwórnię Mewa Mieczysława Wejmana.Evergreen (od ang. evergreen, czyli wiecznie zielony) – określenie (głównie w dziennikarstwie muzycznym) piosenki, utworu muzycznego cieszącego się niesłabnącą popularnością przez wiele lat, często wykonywanego przez różnych wykonawców, czasem w kolejnych pokoleniach, inaczej standard. Do klasy evergreen zalicza się utwory, które przeszły próbę co najmniej 20 lat.

Była pierwszą wykonawczynią przeboju „Pierwszy siwy włos” z 1957. (jednak według Mieczysława Fogga to jemu evergreen ów zawdzięcza popularność). Innym popularnym wykonywanym przez nią utworem była „Zakochana radiostacja” Romualda Żylińskiego i Barbary Brzezińskiej z 1949.

Została pochowana na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie (sektor T, aleja XXI, rząd 16, grób nr 10). Na grobie widnieje błąd w nazwisku piosenkarki i jej męża. Zamiast nazwiska Reiniger pojawia się Reinger.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Jan Zieleniewski (ur. 19??, zm. wrzesień 1939) – polski marynarz, instruktor na żaglowcu szkolnym Dar Pomorza, kawaler Orderu Virtuti Militari.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Polona – polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Mewa – Poznańska Fabryka Płyt Gramofonowych „Mewa”, pierwsza prywatna wytwórnia płytowa w powojennej Polsce, działająca w latach 1945–1949 w Poznaniu, założona pod koniec 1945 przez warszawskiego inżyniera chemika, Mieczysława Wejmana. Wydawała płyty opatrzone dwoma rodzajami etykiet-naklejek: obok tych z muzyką popularną i znakiem graficznym „Mewy” ukazywały się także płyty pod znakiem Melodje, z nagraniami jazzu i muzyki poważnej (podział ten nie był zbyt rygorystycznie przestrzegany).
Zakłady Fonograficzne w Warszawie (Muza) – polska wytwórnia płytowa utworzona 21 kwietnia 1948 z istniejących Polskich Zakładów Fonograficznych „Odeon” w Warszawie przy ul. Płockiej 13. Od 1 czerwca 1951 były to już Warszawskie Zakłady Fonograficzne (Muza), później kolejne zmiany nazwy.
Mimi z Trynidad (ang. Minnie From Trinidad) – utwór nagrany m.in. przez Martę Mirską i wydany jako singel przez wytwórnię Melodje.
Andrzej Bogucki (ur. 11 listopada 1904 w Warszawie, zm. 29 lipca 1978 tamże) – polski aktor teatralny i filmowy, śpiewak operetkowy, piosenkarz.

Reklama