Marta Klubowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marta Klubowicz-Schembera primo voto Klubowicz (ur. 8 lutego 1963 w Kłodzku) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, tłumaczka literatury niemieckiej.

Ginekologia – dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych. Ściśle związana z położnictwem.Regulamin nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nysy przyjęła Rada Miejska w Nysie w dniu 30 czerwca 1999 roku. Tytuł ten jest szczególnym wyrazem uhonorowania osoby za zasługi na rzecz miasta Nysy. Może być nadawany osobom niezamieszkałym w Nysie, zarówno obywatelom polskim jak i cudzoziemcom. Jest on przyznawany za wybitne zasługi na rzecz miasta, przyczyniające się do jego rozwoju oraz wzbogacające jego dorobek w różnych dziedzinach.

Życiorys[ | edytuj kod]

Pochodzi z Barda. W 1981 zdała maturę w I Liceum Ogólnokształcącym Jana III Sobieskiego w Nysie. W szkole średniej recytowała, uczestniczyła w konkursach poetyckich i rezultatem tej aktywności były studia we wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, które ukończyła w 1985.

Baczyński – polski film z gatunku dokument–fabularyzowany oraz dramat wojenny w reżyserii Kordiana Piwowarskiego, oparty na biografii poety pokolenia kolumbów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Premiera miała miejsce 15 marca 2013 r.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

9 listopada 1985 wystąpiła w sztuce Bertolta Brechta Baal u boku Zbigniewa Zapasiewicza i Janusza Gajosa na scenie Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, z którym była związana w latach 1985–1992. Występowała także w teatrach warszawskich: Syrena (1989), Stara Prochownia (1991–1992), Komedia (2001, 2008), Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (2001–2002), Narodowym (2004), Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego (2004–2005) i Bajka (2007) oraz im. Jana Kochanowskiego w Opolu (1994), Wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego (1996–98), Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie (2002–2005), Ludowym w Krakowie (2004) i Rozrywki w Chorzowie (2005). W 2002 odebrała nagrodę im. Witolda Hulewicza za stworzenie własnego teatru jednego aktora i odkrywanie poetów zapomnianych.

Bertolt Brecht, właśc. Eugen Berthold Friedrich Brecht (ur. 10 lutego 1898 w Augsburgu, zm. 14 sierpnia 1956 w Berlinie Wschodnim) – niemiecki pisarz, dramaturg, teoretyk teatru, inscenizator, poeta.Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie – teatr założony w 1944 roku z siedzibą przy ulicy Jana Zamoyskiego 20 w Warszawie.

Jeszcze jako studentka zadebiutowała w telewizyjnym filmie Wakacje z Madonną (1983) z Krzysztofem Kiersznowskim. Zwróciła na siebie uwagę rolą Uny w kostiumowym serialu Przyłbice i kaptury (1985), przeznaczonym dla młodzieży, ale oglądanym chętnie przez wszystkich miłośników historycznych romansów. Swoje możliwości dramatyczne ukazała kreując postać mającej dość biedy Amelki, która wychodzi za mąż za niekochanego dużo starszego od niej aptekarza w ekranizacji powieści Poli Gojawiczyńskiej w reżyserii Barbary Sass Dziewczęta z Nowolipek (1985) i Rajska jabłoń (1985). Przebojem frekwencyjnym 1985 okazała się komedia erotyczna Och, Karol (1985) z jej udziałem. Popularność zawdzięcza roli jedynej prawdziwej miłości i konkubiny słynnego uwodziciela i oszusta wzorowanego na Kalibabce w serialu Tulipan (1987) oraz roli Doroty Wanat w serialu W labiryncie (1990–1991).

Bardo (tuż po wojnie Byrdo, niem. Wartha, dial. Woarthe) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bardo, położone w Górach Bardzkich nad Nysą Kłodzką.Pogranicze w ogniu – polski 24-odcinkowy serial telewizyjny, emitowany na antenie TVP od 31 sierpnia 1992 do 8 lutego 1993.

Marta Klubowicz jest również tłumaczką literatury niemieckojęzycznej, m.in. dramatów Freda Apke czy poezji Josepha von Eichendorffa pt.Memento. Wydała zbiory wierszy Wyznanie (1989), Emigracje z Aniołem Stróżem (1991), Wiersze niepozbierane (2005) oraz Odjazdy (2013)

Od 2015 do końca sierpnia 2017 była dyrektorką Nyskiego Domu Kultury.

Miasteczko – serial TVN emitowany od 27 marca 2000 do 4 czerwca 2001. Był autorskim pomysłem stacji. Miejsca plenerowe to: Warszawa, Konstancin, Serock.Tulipan – polski serial telewizyjny z roku 1987, przedstawiający perypetie uwodziciela-oszusta o przydomku Tulipan. Serial luźno nawiązuje do prawdziwych wyczynów Jerzego Kalibabki.

Honorowa obywatelka Nysy.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.
Teatr Ludowy – krakowski teatr, znajdujący się w Nowej Hucie na osiedlu Teatralnym 34, działający od 3 grudnia 1955 roku.
Dziewczęta z Nowolipek – polski film fabularny w reżyserii Barbary Sass z 1985 roku na podstawie powieści Poli Gojawiczyńskiej o tym samym tytule.
Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.
Święta polskie – cykl trzynastu (dotychczas) polskich filmów telewizyjnych związanych ze świętami obchodzonymi w Polsce.

Reklama