Mars Rafikow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mars Zakirowicz Rafikow, ros. Марс Закирович Рафиков (ur. 30 września 1933 w Dżalalabad w Kirgistanie, zm. 23 lipca 2000 w Ałmaty, w Kazachstanie) – radziecki pilot wojskowy, członek pierwszego oddziału kosmonautów ZSRR (WWS 1).

Kirgistan, Republika Kirgiska (kirgiski Кыргызстан, Кыргыз Республикасы trl. i trb. Kyrgyzstan, Kyrgyz Respublikasy; ros. Киргизия, Киргизская Республика trl. Kyrgyzstan, Kyrgyzskaâ Respublika, trb. Kyrgyzstan, Kyrgyzskaja Riespublika; w okresie radzieckim w języku polskim pod nazwą Kirgizja, po ogłoszeniu niepodległości przejściowo również jako Kyrgystan) – państwo w Azji Środkowej. Graniczy z Chinami (dł. granicy 858 km), Kazachstanem (1051 km), Tadżykistanem (870 km) i Uzbekistanem (1099 km).Ałmaty lub Ałma-Ata (kaz. Алматы, ros.: Алматы lub Алма-Ата) – największe miasto Kazachstanu, położone w południowo-wschodniej części kraju, na wysokości ok. 700 m n.p.m. u podnóża Zailijskiego Ałatau (Tienszan), w pobliżu granicy z Kirgistanem, stolica do 1998.

Ukończył wojskową szkołę lotniczą, a później służył w lotnictwie wojsk obrony przeciwrakietowej.

W 1960 roku wybrany został do przygotowań do lotu kosmicznego. 28 kwietnia 1960 roku został jednym z 20 pilotów, którzy dostali się do pierwszego oddziału radzieckich kosmonautów. Przygotowywał się do lotu na statku kosmicznym Wostok.

Po zakończeniu kursu 3 kwietnia 1961 r. pomyślnie zdał egzamin. 16 grudnia 1961 został mianowany kosmonautą. Jednakże 24 marca 1962 roku wykluczono go z oddziału kosmonautów za naruszenie dyscypliny (samowolne oddalenie).

Statek kosmiczny – pojazd poruszający się poza atmosferą Ziemi. Pojazd ten musi być wyniesiony i rozpędzony do odpowiedniej prędkości przez silniki napędowe. Współczesne statki kosmiczne wynoszone są w górę dzięki napędowi rakietowemu, który wytwarza siłę odrzutu. Wyróżnia się kilka rodzajów statków kosmicznych:WWS-1 – pierwszy oddział kosmonautów ZSRR. Został sformowany w okresie od lutego do kwietnia 1960 roku. Jego oficjalna nazwa brzmiała 1960 Группа ВВС № 1 – 1960 grupa WWS nr 1. Skrót WWS oznaczał Военно-Bоздушные Cилы – wojskowe siły powietrzne.

Po opuszczeniu oddziału kosmonautów kontynuował służbę w siłach powietrznych na Przykarpaciu i Zakaukaziu. Służył w lotnictwie myśliwskim, raz katapultował się z samolotu.

Po przejściu do rezerwy wraz z rodziną zamieszkał w Ałmacie, gdzie pracował w kombinacie budownictwa mieszkaniowego.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • grupy i oddziały kosmonautów
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • spacefacts.de (ang.)
  • Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
    Reklama