Marriott International

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wszystkie hotele Marriott International (Mapa interaktywna)
Hotel Marriott w Singapurze

Marriott International, Inc. – największa na świecie amerykańska międzynarodowa sieć luksusowych hoteli. Siedziba znajduje się w mieście Bethesda w stanie Maryland. Obecnie spółka dysponuje 1 380 921 pokoi hotelowych w 7349 hotelach, w 134 państwach świata (31 grudnia 2019). Spółka notowana jest na giełdach NASDAQ oraz Chicago Stock Exchange.

Marriott WTC (znany także jako Three World Trade Center lub 3 World Trade Center, pełna nazwa Marriott World Trade Center) – nieistniejący już dzisiaj budynek w nowojorskiej dzielnicy Lower Manhattan na Manhattanie. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w 1979 roku, na potrzebę rozrastającej się spółki World Trade Center, zaś został ukończony w czerwcu 1981. Uroczyste otwarcie nastąpiło na początku lipca 1981.Twin Bridges Motor Hotel, Twin Bridges Marriott – nieistniejący budynek w hrabstwie Arlington, w stanie Wirginia. Pierwszy obiekt noclegowy obsługiwany przez Marriott Corporation, największą siec hotelową na świecie. Otworzony 18 stycznia 1957, krótko przed drugą kadencją prezydenta Dwighta Eisenhowera. Rozebrany został w roku 1990.

Historia[ | edytuj kod]

Firma została założona w 1927 roku przez Johna Willarda Marriotta oraz jego żonę Alice Marriott w Waszyngtonie. Zaczęli od budki z piwem korzennym (ang. root beer - orzeźwiający, bezalkoholowy oraz bezkofeinowy napój o smaku korzennym) we franczyzowej sieci A&W Restaurants. Oboje wychodzili z założenia, że podczas parnego lata, mieszkańcy miasta potrzebują miejsca, aby napić się zimnego napoju. Oprócz napojów, wprowadzają do swojej oferty gorące posiłki i dlatego rodzi się nazwa sieci restauracji Hot Shoppes. Rok później otwierają dwa kolejne lokale, w tym pierwszą restaurację drive-in na Wschodnim Wybrzeżu. Od roku 1937 firma zajmuje się dostawą gotowych posiłków dla pasażerów linii lotniczych dawnego portu lotniczego Hoover w Hrabstwie Arlington. W 1953 firma stała się spółką publiczną i zmieniono jej nazwę na Hot Shoppes, Inc..

Moxy Hotels – amerykańska sieć hotelowa należąca do Marriott International. Powstała w 2014. Pierwszy hotel otworzono w Mediolanie, we Włoszech. Bill Marriott, John Willard Marriott jr (ur. 25 marca 1932 w Waszyngtonie) – amerykański przedsiębiorca, prezes zarządu Marriott International.

Pierwszy hotel Twin Bridges Motor Hotel powstał w hrabstwie Arlington, w stanie Wirginia w 1957. Dyrektorem hotelu został Bill Marriott, syn Johna Willarda. Dwa lata później powstaje kolejny hotel Key Bridge Marriott w tym samym hrabstwie. Hotel ten jest do dziś najdłużej, nieprzerwanie działającym hotelem sieci.

W roku 1967 firma zmienia nazwę na Marriott Corporation a dwa lata później powstaje pierwszy hotel należący do sieci za granicą w Acapulco, w Meksyku.

Spółka publiczna – spółka akcyjna, której choćby część akcji została dopuszczona, po przedstawieniu prospektu emisyjnego i zatwierdzeniu go przez Komisję Nadzoru Finansowego, do publicznego obrotu. Do obowiązku tych spółek należy wprowadzenie do obrotu publicznego każdej nowej emisji akcji, nawet jeżeli emisja ta jest w całości przeznaczona dla jednego lub kilku „dużych” inwestorów.JW Marriott Marquis Hotel Dubai – kompleks składający się z dwóch bliźniaczych wież znajdujących się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dwa budynki JW Marriott Marquis 1 (ukończony w styczniu 2012) i JW Marriott Marquis 2 (ukończony w 2013 roku) Mieszczą się dwa duże hotele. Licząc 355 m i 77 pięter budynki stały się najwyższymi w pełni budynkami hotelowymi, przewyższając Rose Tower. W budynkach znajdują się m.in. tarasy widokowe, 20 restauracji oraz bar na dachu.

W 1976 sieć otwiera dwa parki tematyczne, jeden Marriott's Great America w hrabstwie Greene oraz drugi w Santa Clara. Oba parki zostały sprzedane w 1984. W 1983 zostaje otworzony pierwszy hotel pod marką Courtyard, a rok później JW Marriott. W roku 1985 umiera John Willard, jego funkcję przejmuje John Willard jr. Pierwszy hotel marki Fairfield powstaje w 1987. W tym samym roku sieć nabywa Residence Inn. W roku 1988 otwarto pięćsetny hotel w Warszawie, jako pierwszy hotel tej sieci w Europie Wschodniej.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Obecna nazwa firmy powstała w 1993, kiedy to Marriott Corporation podzielono na dwie firmy: Marriott International oraz Host Marriott Corporation. W kwietniu 1995 sieć nabywa 49% udziałów w The Ritz-Carlton Hotel Company oraz jest jedyną firmą z branży hotelarskiej na świecie, która zaoferowała gościom możliwość rezerwacji online, przez wdrożenie automatycznego systemu rezerwacji hotelowej MARSHA (ang. Marriott's Automatic Reservation System for Hotel Accommodations). Dwa lata później kupuje Renaissance Hotels oraz TownePlace Suites. W roku 1998 sieć dokupuje SpringHill Suites. Dwa lata później w wieku 92 lat umiera Alice Marriott.

Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe).Chicago Stock Exchange (CHX) – (pl. Giełda Papierów Wartościowych w Chicago) – trzecia pod względem wielkości obrotów giełda w Stanach Zjednoczonych, a największa poza Nowym Jorkiem. Zajmuje czwarte miejsce w Ameryce Północnej, po New York Stock Exchange, NASDAQ i Toronto Stock Exchange.

Podczas zamachu z 11 września 2001 zniszczony zostaje Marriott World Trade Center. W roku 2004 otwarto w Mediolanie, we Włoszech pierwszy hotel marki Bulgari, Marriott International sprzedaje również firmie Cendant markę hotelową Ramada. 19 lipca 2006 firma ogłasza, że od września tego samego roku we wszystkich obiektach należących do sieci w USA i Kanadzie będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia. Podczas zamachu z 20 września 2008 w Islamabadzie zniszczony został hotel należący do sieci. W tym samym roku założono markę hoteli EDITION a rok później firma nabywa Autograph Collection i podczas zamachu z 17 lipca zostaje zniszczony kolejny hotel.

Luksus (łac. luxus – zbytek, przepych) – ogólna definicja obejmująca obiekty materialne, usługi, artykuły spożywcze itp. dostępne dla wąskich grup społecznych, o przychodzie wyższym niż ogół społeczeństwa. Co jest luksusem u biednych ludów, może być pospolite u innych. Np. wodociąg Somalii.Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy.

Dnia 21 stycznia 2011 Marriott International oświadczył, że pornografia nie będzie objęta rozrywką oferowaną w nowych hotelach, które wykorzystują internetowy system wideo na żądanie. Od tego samego roku zaczyna działać marka hoteli AC Hotels, a 13 grudnia 2011 J.W. Marriott jr ogłosił, że ustąpi ze stanowiska dyrektora generalnego spółki, jednocześnie pełniąc funkcję prezesa zarządu. Ogłoszono, że Arne Sorenson przejmie jego stanowisko od marca 2012. W 2012 nabyto również Gaylord Hotels, a w grudniu tego roku hotel JW Marriott Marquis Hotel Dubai został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako najwyższy obiekt hotelarski na świecie. Obecnie (kwiecień 2020) jest drugim pod względem wysokości hotelem na świecie. W 2013 otworzono pierwszy hotel marki Moxy. Rok później sieć nabywa afrykańską markę hotelową Protea Hotels.

Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. The Ritz-Carlton Hotel Company, LLC, The Ritz-Carlton – amerykańska sieć hotelowa należąca do Marriott International. Sieć pod obecną nazwą została założona w 1983, kiedy poprzedni właściciele sprzedali jej nazwę oraz pierwszy hotel w Bostonie, w stanie Massachusetts.

27 stycznia 2015 Marriott International nabywa kanadyjską sieć hotelową Delta Hotels. We wrześniu 2016 roku Marriott International kupił sieć Starwood za 13 mld dolarów, tworząc w ten sposób największą sieć hotelową na świecie. 9 grudnia 2019 dokupił kolejną sieć Elegant Hotels Group plc.

Zamach w Dżakarcie miał miejsce 17 lipca 2009 roku. W jego wyniku śmierć poniosło 9 osób, 53 zostały ranne. Ładunki wybuchowe eksplodowały jednocześnie w dwóch luksusowych hotelach. Ofiary to w większości cudzoziemcy.Alice Marriott (ur. 19 października 1907 w Salt Lake City, zm. 17 kwietnia 2000) – amerykańska przedsiębiorczyni i filantropka. Żona Johna Willarda Marriotta, założyciela sieci hotelowej Marriott International.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Online (online, pierwotnie on-line z ang. dosł. na linii) – zwykle status osoby, serwera lub innego podmiotu związanego z dostępem do łączy komunikacyjnych (np. internet), który informuje o dostępności – aktywności. Przeciwieństwem trybu online jest tryb offline.
Europa Wschodnia to region znajdujący się na wschód od Europy Środkowej, graniczący z Azją. Region ten jest różnie definiowany.
Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Wschodnie Wybrzeże (ang. East Coast, nazywane także Atlantic Coast) – rejon geograficzny na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W jego skład wchodzi 14 stanów:  Maine, New Hampshire, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, Nowy Jork, New Jersey, Delaware, Maryland, Wirginia, Karolina Północna, Karolina Południowa, Georgia i Floryda.

Reklama