Marlon Brando

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marlon Brando Jr. (ur. 3 kwietnia 1924 w Omaha, zm. 1 lipca 2004 w Los Angeles) – amerykański aktor, gwiazda filmowa, odtwórca ról w takich filmach jak Tramwaj zwany pożądaniem, Na nabrzeżach, Dziki, Ojciec chrzestny czy Czas apokalipsy. Wyreżyserował też western Dwa oblicza zemsty, w którym sam zagrał. American Film Institute umieścił go na 4. miejscu w rankingu „Największych aktorów wszech czasów” (The 50 Greatest American Screen Legends).

Invincible – ostatni album studyjny Michaela Jacksona. Został wydany 30 października 2001 roku przez wytwórnie Epic Records. Okładki płyty były dostępne w pięciu różnych kolorach - czerwonym, zielonym, pomarańczowym, niebieskim i srebrnym. Aktualnie tylko wersja ze srebrną okładką jest sprzedawana, druk pozostałych został zaprzestany. Do tej pory album sprzedał się w nakładzie ponad 13 milionów egzemplarzy na całym świecie.Leonard „Lenny” Bernstein (ur. 25 sierpnia 1918 w Lawrence, Massachusetts, zm. 14 października 1990 w Nowym Jorku) – amerykański kompozytor, pianista i dyrygent.

Uznawany jest często za jednego z najlepszych aktorów w historii kina. Wypracował własny styl gry aktorskiej, oparty na systemie Stanisławskiego. Konsekwencją postawy aktorskiej Brando była niechęć do uczenia się ról. Dlatego podczas kręcenia jego scen plan filmowy był obwieszony kartkami z jego kwestiami. Jego styl aktorski miał wpływ na takich aktorów jak James Dean, Paul Newman i Robert De Niro.

Wounded Knee – miejscowość niesamorządowa, położona w hrabstwie Shannon, w Dakocie Południowej, USA w pobliżu potoku Wounded Knee, od którego wzięła swą nazwę. Według spisu powszechnego z 2000 zamieszkiwało ją 328 mieszkańców.Sir Arthur John Gielgud, lepiej znany jako John Gielgud (ur. 14 kwietnia 1904 w Londynie, zm. 21 maja 2000 w Wotton Underwood) − brytyjski aktor teatralny i filmowy, odtwórca ról szekspirowskich, pochodził z polsko-litewskiej rodziny magnackiej Giełgudów herbu Giełgud.

Był laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. dwóch Oscarów (oprócz tego zdobył jeszcze sześć nominacji) – za Na nabrzeżach i Ojca chrzestnego.

Życiorys[ | edytuj kod]

Młodość[ | edytuj kod]

Urodził się w Omaha w stanie Nebraska jako syn Dorothy Julii (z domu Pennebaker; 1897–1954) i Marlona Brando Sr. (1895–1965), producenta pestycydów i pasz chemicznych. Miał dwie starsze siostry: Jocelyn Brando (1919–2005) i Frances (1922–1994). Jego rodzina była pochodzenia niemieckiego, holenderskiego, angielskiego i irlandzkiego. Wychowywał się w wierze Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki. Kiedy miał 11 lat, wraz z rodziną przeprowadził się do Evanston. W 1937 wraz z rodziną przeniósł się do Libertyville w Illinois, gdzie uczęszczał do Libertyville High School. Naukę kontynuował w Shattuck Military Academy w Faribault w stanie Minnesota.

Fred Zinnemann (ur. 29 kwietnia 1907 w Wiedniu, zm. 14 marca 1997 w Londynie) - amerykański reżyser filmowy pochodzenia austriackiego.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Kariera[ | edytuj kod]

Marlon Brando (1948)

W 1944 na warsztatach aktorskich w New School poznał Stellę Adler, która zapoznała go z systemem Stanisławskiego. Gdy Brando odnosił sukcesy zawodowe, Lee Strasberg próbował przypisać sobie zasługi za nauczenie go aktorstwa. Marlon często podkreślał, że to właśnie Stella uczyła go gry aktorskiej– a później Elia Kazan. W tym samym roku zadebiutował na Broadwayu w Music Box Theatre jako Nels w dramacie I Remember Mama u boku Oskara Homolki. W 1947 na deskach Ethel Barrymore Theatre wystąpił jako Stanley Kowalski w spektaklu Tennessee Williamsa Tramwaj zwany pożądaniem. Wkrótce zadebiutował na kinowym ekranie w roli Kena Wiloceka w dramacie Freda Zinnemanna Pokłosie wojny (The Men, 1950) z Teresą Wright, Everettem Sloane i Dorothy Tree.

Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.

Kreacja Stanleya Kowalski w dramacie Elii Kazana Tramwaj zwany pożądaniem (A Streetcar Named Desire, 1951) przyniosła mu nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego i nagrody nowojorskich krytyków. Z kolei za postać meksykańskiego rewolucjonisty Emiliano Zapaty w dramacie historycznym Elii Kazana Viva Zapata! (1952) po raz drugi był nominowany do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, a także otrzymał nagrodę BAFTA w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy i Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowy w Cannes. Kolejną nominację do Oscara i nagrodę BAFTA zdobył za rolę Marka Antoniusza w filmie kostiumowym Josepha L. Mankiewicza Juliusz Cezar (Julius Caesar, 1953).

Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.Rock Hudson, właściwie Roy Harold Scherer Jr. (ur. 17 listopada 1925 w Winnetka, w stanie Illinois, zm. 2 października 1985 w Beverly Hills, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy, znany głównie z ról w filmach Uzdrawiająca obsesja (Magnificent Obsession, 1954), Olbrzym (Giant, 1956 – nominacja do Oscara), Telefon towarzyski (Pillow Talk, 1959), Wracaj, kochany (Lover Come Back, 1961) i Nie przysyłaj mi kwiatów (Send Me No Flowers, 1964). Jest pięciokrotnym laureatem niemieckiej nagrody Bambi, czterokrotnie otrzymał nagrodę Henrietta Award – Złotego Globu.

Grał główne role w dramatach, komediach i westernach, gdzie zwykle wcielał się w postaci zbuntowanych bohaterów o skomplikowanej psychice. W dramacie László Benedeka Dziki (The Wild One, 1954) zagrał Johnny’ego Strablera, motocyklistę poszukującego rozróby. Jako Terry Malloy w melodramacie kryminalnym Na nabrzeżach (On the Waterfront, 1954) został uhonorowany Oscarem, Złotym Globem i nagrodą BAFTA dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Tramwaj zwany pożądaniem (A Streetcar Named Desire) – sztuka autorstwa Tennessee Williamsa z 1947 roku. Wystawiana na scenach teatralnych w kraju i na świecie. W Polsce ostatnią inscenizacją tego dramatu było przedstawienie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Premiera odbyła się w październiku 2009 roku.Krótkofalarstwo (ang. ham radio, Amateur Radio – radiowa służba amatorska) – hobby polegające na nawiązywaniu łączności radiowych na wydzielonych pasmach radiowych – od fal długich, poprzez średnie, krótkie i ultrakrótkie aż do mikrofal, między krótkofalowcami przy pomocy radiostacji, potwierdzaniu łączności za pomocą karty QSL, uczestnictwie w zawodach krótkofalarskich, jak również konstruowaniu urządzeń radiowych i antenowych do nawiązywania łączności. Osobną grupę krótkofalowców stanowią nasłuchowcy (SWL).


Lata 70

Kiedy Francis Ford Coppola powierzono wyreżyserowanie Ojca Chrzestnego, opracował on listę aktorów do wszystkich ról, a na jego liście potencjalnych osób do roli Vita Corleone. Coppola przyznał w wywiadzie z 1975 roku: " W końcu z Robertem Evansem doszliśmy do wniosku, że w filmie musi wystąpić najlepszy aktor na świecie. To było proste. Wszystko sprowadzało się do Lawrence'a Oliviera (odmówił on przyjęcia roli z powodów zdrowotnych) lub Marlon'a Brando, którzy są największymi aktorami na świecie". Holograficzna kopia listy obsady Coppoli pokazuje imię Brando podkreślone. Albert S. Rundy, któremu Paramount powierzył produkcję filmu Ojca Chrzestnego zgodził się z wyborem Brando. Jednak szefowie studia Paramount byli przeciwni obsadzeniu Brando ze względu na jego reputację jako osoby, z która trudną współpracować na planie filmowym. Prezes Paramount Pictures, Stanley Jaffe, powiedział zdenerwowanemu Coppoli: "Dopóki jestem prezesem tego studia, Marlon Brando nie wystąpi w tym filmie i koniec tematu". Ostatecznie Jaffe wyznaczył trzy warunki obsadzenia Brando; otrzyma wynagrodzenie znacznie mniejsze, musi przyjąć odpowiedzialność finansową za wszelkie opóźnienia produkcji oraz musiał nagrać próbne nagranie. Występ Brando w roli Don Vito Corleone w filmie Francisa Forda Coppoli Ojciec Chrzestny (The Godfather, 1972) był punktem zwrotnym w jego karierze, przywracając go do pierwszej dziesiątki najlepszych aktorów.

Dziki (ang. The Wild One) – amerykański dramat filmowy z 1953 roku reżyserii László Benedeka. Scenariusz do filmu powstał na podstawie książki Franka Rooneya, która z kolei odnosiła się do prawdziwych wydarzeń.Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.

W 1973 roku odmówił przyjęcia Oscara za rolę Don Vito Corleone na znak protestu przeciwko dyskryminacji Indian i ich fałszywemu przedstawianiu w westernach oraz w geście poparcia dla Indian z Ruchu Indian Amerykańskich okupujących Wounded Knee w rezerwacie Pine Ridge. Zamiast niego na scenę wyszła młoda Indianka Sacheen Littlefeather (Maria Cruz), która w jego imieniu odmówiła przyjęcia nagrody oraz wyjaśniła tego powody (Brando wspierał potem m.in. przywódcę okupacji Dennisa Banksa).

Wyspa doktora Moreau – amerykański film fabularny z roku 1996 w reżyserii Johna Frankenheimera oparty na motywach powieści pt. Wyspa doktora Moreau, której autorem jest Herbert George Wells. W głównych rolach występują Marlon Brando, Val Kilmer i David Thewlis.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W następnym filmie, w którym zagrał Brando, było Ostatnie tango w Paryżu w reżyserii Bernarda Bertolucciego. Podobnie jak w poprzednich filmów, odmawiał uczenia się scenariusza na pamięć; zamiast tego zapisywał swoje kwestie na kartkach i umieszczał je wokół planu filmowego. Występ w filmie przyniósł Marlonowi, kolejną nominacje do Oscara za najlepszą postać pierwszoplanową.

Desirée - amerykański film biograficzny, którego tematem jest historia życia Dezyderi Clary-Bernadotte. Scenariusz oparto na książce Annemarie Selinko.Estelle Merle Thompson (ur. 18 lutego 1911 w Bombaju, zm. 23 listopada 1979 w Malibu) − brytyjska aktorka, nominowana do Oscara za rolę w filmie Czarny anioł.

W 1979 roku Brando zagrał pułkownika Waltera E. Kurtza w dramacie wojennym „Czas apokalipsyFrancisa Forda Coppoli.

Oprócz nagród prestiżowych miał na swoim koncie także Złotą Malinę za rolę w filmie Wyspa doktora Moreau oraz dwie nominacje – za Wzór i Kolumba odkrywcę.

W 2001 roku razem z m.in. Chrisem Tuckerem wystąpił w teledysku Michaela Jacksona do piosenki „You Rock My World” z albumu Invincible.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Ojciec chrzestny (ang. The Godfather) – dramat gangsterski nakręcony w 1972 roku. Fabuła filmu oparta jest na książce amerykańskiego pisarza włoskiego pochodzenia Maria Puzo o tym samym tytule. Reżyserem filmu był Francis Ford Coppola, a scenariusz napisali wspólnie Puzo i Coppola. Aktorzy występujący w filmie to m.in. Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton oraz James Caan. Film opowiada o historii rodziny mafijnej Corleone w latach 1945-1955. Dalsze losy rodziny Corleone zostały ukazane w Ojcu chrzestnym II oraz Ojcu chrzestnym III.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Herbaciarnia „Pod Księżycem” – amerykański film w reżyserii Daniela Manna na podstawie sztuki Johna Patricka i książki Verna Sneidera.
Burt Lancaster; właściwie Burton Stephen Lancaster (ur. 2 listopada 1913 w Nowym Jorku, zm. 20 października 1994 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Elmer Gantry (1960; reż. Richard Brooks).
Jacqueline Jill "Jackie" Collins (ur. 4 października 1937 w Londynie) – brytyjska pisarka powieści sensacyjno-obyczajowych.
Dennis J. Banks (w odżibwe Nowacumig, ur. 12 kwietnia 1932 w Leech Lake, Minnesota) – amerykański Indianin z plemienia Czipewejów, działacz społeczno-polityczny tubylczych Amerykanów, obrońca praw Indian, lider Ruchu Indian Amerykańskich (AIM) i okupacji Wounded Knee w 1973 r., organizator sztafetowych Świętych Biegów, nauczyciel, aktor i twórca.
Tab Hunter, właśc. Arthur Andrew Kelm (ur. 11 lipca 1931 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, wokalista i pisarz, laureat nominacji do nagrody Golden Laurel. Posiada własną gwiazdę przy Hollywood Walk of Fame. Wystąpił w ponad czterdziestu filmach, a na początku swojej kariery stał się bożyszczem nastolatek.
Holendrzy – naród germański zamieszkujący głównie Holandię (około 16 mln), a także USA (ok. 5 mln osób pochodzenia holenderskiego), Kanadę (około 900 tys.) oraz Niemcy i holenderskie posiadłości na Morzu Karaibskim. W Południowej Afryce mieszka około 5 milionów Afrykanerów, którzy są w dużej mierze potomkami holenderskich osadników.
Marilyn Monroe, właśc. Norma Jeane Mortenson, Norma Jeane Baker (ur. 1 czerwca 1926 w Los Angeles, zm. 5 sierpnia 1962 tamże) – amerykańska modelka i aktorka filmowa, gwiazda filmowa, legenda światowego kina lat 50. i 60. XX w.

Reklama