Mark von Wietersheim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mark Bertold Hans August von Wietersheim (ur. 25 października 1897 w Nowym Lądzie, w powiecie lwóweckim; zm. 1969) – niemiecki posiadacz ziemski, polityk (NSDAP) i starosta (landrat) powiatu lwóweckiego.

Landratura (niem. Landratsamt) – urząd landrata, zarząd powiatowy, jeden z odpowiedników starostwa powiatowego w niemieckich systemach podziału administracyjnego, dawniej w Prusach, także na terenach Polski włączonych bezpośrednio do III Rzeszy.Krzyż Żelazny (niem. Eisernes Kreuz, EK) – pruskie, potem niemieckie odznaczenie wojskowe nadawane za męstwo na polu walki, a także za sukcesy dowódcze.

Życiorys[ | edytuj kod]

Mark von Wietersheim był synem Waltera von Wietersheim (1863-1919), urzędnika państwowego i posiadacza majątku Nowy Ląd (dzisiaj część Niwnic). Jego młodszym bratem był późniejszy Generalleutnant Wend von Wietersheim (1900–1975).

Wietersheim uczęszczał do roku 1914 do gimnazjum w Lubaniu i Brandenburgu. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do armii. Początkowo był porucznikiem w regimencie kirasjerów gwardii a potem lotnikiem-zwiadowcą przy pierwszym korpusie armii w oddziale lotników polowych nr 14. W 1918 r dostał się do niewoli angielskiej. Został z niej zwolniony w 1919 r. i w tym samym roku opuścił armię. Podczas wojny został odznaczony Krzyżem Żelaznym I i II klasy.

Brandenburg an der Havel (powszechnie stosowna jest również forma skrócona Brandenburg; pol. hist. Branibór lub Branibórz) - miasto na prawach powiatu w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, położone nad rzeką Hawelą.Wend von Wietersheim (ur. 18 kwietnia 1900 w Neuland Löwenberg, zm. 19 września 1975 w Bad Honnef), niemiecki oficer Wehrmachtu w randze Generalleutnanta. Służył w czasie I i II wojny światowej. Za swoją służbę został odznaczony Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu i Mieczami.

W 1920 r. Wietersheim podjął studia prawnicze i ekonomiczne na Uniwersytecie Wrocławskim. W trakcie studiów zmienił kierunek na leśnictwo, które studiował w Eberswalde i we Fryburgu. W roku 1923 został pełnomocnikiem ds. gospodarki rolnej i leśnej w Nowym Lądzie, gdzie następnie żył jako właściciel dobra rycerskiego.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) – niemiecka partia polityczna, zwana potocznie nazistowską, sprawująca totalitarną władzę w III Rzeszy w latach 1933–1945 z Adolfem Hitlerem jako kanclerzem Rzeszy (od 30 stycznia 1933), a od sierpnia 1934 Führerem i kanclerzem Rzeszy. Podczas norymberskich procesów korpusu kierownictwa politycznego została uznana za organizację zbrodniczą odpowiedzialną za szereg zbrodni przeciwko ludzkości.

Wietersheim wstąpił w 1929 r. do NSDAP. Od marca do października 1933 r. był posłem do pruskiego landtagu. W wyborach 12 listopada 1933 r. z ramienia NSDAP kandydował do Reichstagu. Nie został jednak wybrany. W latach 1933-1945 był starostą powiatu lwóweckiego. Podczas II wojny światowej został powołany do Wehrmachtu.

Lwówek Śląski (pol. hist. Lwów, niem. Löwenberg in Schlesien, łac. Leopolis) to miasto leżące na Śląsku (Dolnym Śląsku), w woj. dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lwówek Śląski. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. jeleniogórskiego. Miasto leży nad Bobrem oraz jego dopływami: Płóczką, Srebrną i Widnicą, na granicy Pogórza Izerskiego i Kaczawskiego.Dobra rycerskie (łac. praedium nobilium sive equestrum, niem. Rittergut), były w Niemczech majątkami ziemskimi, właściciele których zobowiązani byli pełnić służbę rycerską lub płacić specjalny podatek w przypadku wojny. Z posiadaniem majątku rycerskiego związane były pewne uprawnienia (nobilitas realis): posiadacze byli zwolnieni ze zwykłych podatków, z obowiązku zakwaterowania żołnierzy i zabierania chłopów z majątku do przymusowej pracy w czasie wojny. Oprócz tego posiadali stały mandat w sejmiku krajowym (Landtag) i prawo sądownictwa patrymonialnego, myślistwa i rybołówstwa na własnym terenie.

W roku 1957 jako emerytowany starosta mieszkał w Friedrichsaue – przysiółku miasteczka Zierenberg w Hesji.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Walter Greiff: Das Boberhaus in Löwenberg/Schlesien 1933-1937, Sigmaringen 1985, S. 132.
 • Ernst Kienast (Hrsg.): Handbuch für den Preußischen Landtag, Ausgabe für die 5. Wahlperiode, Berlin 1933, S. 399.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Genealogisches Handbuch des Adels, Band 17, 1957, S. 231
  Landtag Pruski lub Pruski Sejm Krajowy (niem. Preußischer Landtag) – były parlament Królestwa Prus, a później kraju związkowego Prusy. I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lubań (niem. Lauban) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. Położony na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą.
  Uniwersytet we Fryburgu Bryzgowijskim, Uniwersytet Alberta Ludwika, niem. Albert-Ludwigs-Universität Freiburg, łac. Alma Mater Alberto-Ludoviciana – niemiecki uniwersytet we Fryburgu Bryzgowijskim, założony w 1457. Patronami uniwersytetu są jego pierwszy fundator – arcyksiążę austriacki Albrecht VI (Albert to łacińska wersja imienia) i inny dobroczyńca, wielki książę Ludwik I Badeński.
  Wehrmacht – całość sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej z wyłączeniem Waffen-SS, utworzona 16 marca 1935 ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która stanowiła jednostronne zerwanie klauzul militarnych traktatu wersalskiego (1919).
  Eberswalde (do 30 czerwca 1993 Eberswalde-Finow; pol. hist. Rudnicko) - miasto we wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Brandenburgia, siedziba powiatu Barnim. Leży nad kanałami Odra-Hawela oraz Finow. Powstało z połączenia miast Eberswalde i Finow, liczy 41 331 mieszkańców (2008 r.).
  Porucznik – oficerski stopień wojskowy występujący w większości armii świata. W Wojsku Polskim zaliczany jest do korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu porucznika na naramiennikach nosi trzy gwiazdki.
  Generalleutnant - drugi stopień generalski sił lądowych (Wehrmachtu) i powietrznych (Luftwaffe) w III Rzeszy w latach 1936-1945. Jego odpowiednikiem w wojsku polskim jest generał dywizji, a w Kriegsmarine jego odpowiednikiem był Vizeadmiral. W formacjach SS odpowiednikami były SS-Gruppenführer i Generalleutnant der Waffen-SS.
  Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmujemy jako sztukę zdobywania władzy i rządzenia państwem, przy czym celem jest tu dobro wspólne, a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne. Polityk dąży więc do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy.

  Reklama