Mark Isham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mark Ware Isham – (ur. 7 września 1951 roku w Nowym Jorku) – amerykański kompozytor tworzący głównie muzykę filmową, elektroniczną oraz jazzową. Laureat nagrody Emmy za najlepszy motyw przewodni w serialu Okrutne ulice (1997).

Van Morrison, właśc. George Ivan Morrison (ur. 31 sierpnia 1945 w Belfaście) − północnoirlandzki kompozytor, piosenkarz rockowy, multiinstrumentalista i poeta. Kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

Życiorys[ | edytuj kod]

Mark już od najmłodszych lat, jak większość znanych muzyków jazzowych i klasycznych, uczył się gry pod okiem rodziców. Jego matka była skrzypaczką, a ojciec nauczycielem muzyki i historii. Młody Mark grał na fortepianie, skrzypcach oraz na trąbce. Jak przystało na nastoletniego zdolnego chłopca, grał w orkiestrach: Oakland Symphonies i San Francisco Opera Orchestra. Wtedy też zainteresował się muzyką jazzową oraz rockiem. W latach siedemdziesiątych grał w zespole Rubisa Patrol, współpracował też z Vanem Morrisonem.

Miles Dewey Davis III (ur. 26 maja 1926 w Alton, zm. 28 września 1991 w Santa Monica) – amerykański trębacz, lider grup jazzowych i kompozytor, uznawany za jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku. Słynął z ospałego, melodycznego stylu i lakonicznej, czasem konfrontacyjnej osobowości. Był symbolem potencjału komercyjnego muzyki jazzowej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Później zafascynowała go muzyka elektroniczna oraz new age, co doskonale słychać w jego obecnych kompozycjach. Od początku lat osiemdziesiątych zaczęła się jego kariera muzyka filmowego. Debiutem była ścieżka dźwiękowa do filmu Disneya – "Never Cry Wolf". Z bardziej znanych filmów należałoby wymienić "Geniusz Tate", "Myszy i ludzie", "Krwawy Romeo", "System" z Sandrą Bullock w roli głównej. W 1992 roku za "Rzekę wspomnień" został nominowany do Oscara, a za film "Nell" z 1994 roku do Złotego Globu (w kategorii "najlepszy soundtrack"). Z najnowszych filmów trzeba wspomnieć "Blade: Wieczny łowca" oraz "Siła i honor". Z jego pozafilmowych, jazzowych albumów najpopularniejsze to "Blue Sun" wydany w 1995 roku oraz "Miles Remembered: The Silent Way Project", na którym znalazły się kompozycje zarówno Milesa Davisa jak i samego Marka Ishama.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Dyskografia[ | edytuj kod]

 • Vapor Drawings (1983)
 • Film Music (1985)
 • We Begin (1987)
 • Castalia (1988)
 • Beast of War, The (1988)
 • Tibet (1989)
 • Mark Isham (1990)
 • Songs My Children Taught Me (1991)
 • Cool World (1992)
 • Miracle (1993)
 • Nell (1994)
 • Blue Sun (1995)
 • Mark Isham: A Windham Hill Retrospective (1998)
 • Miles Remembered: The Silent Way Project (1999)
 • Body Shots (1999)
 • Galapagos (2000)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Mark Isham w bazie IMDb (ang.)
 • Mark Isham w bazie Filmweb
 • Oficjalna strona Marka Ishama
 • Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Rzeka wspomnień (oryg. A River Runs Through It) – film z 1992 roku w reżyserii Roberta Redforda na podstawie wspomnień Normana Macleana.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama