Mariusz Sieniewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mariusz Sieniewicz (ur. 3 sierpnia 1972 w Olsztynie) – polski prozaik, felietonista i dramatopisarz. Od września 2017 dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Nagroda Literacka „Nike” – polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997 przez fundację tejże nagrody; celem nagrody jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści; wysokość nagrody wynosi 100 000 złotych.

Życiorys[ | edytuj kod]

W 1987 roku podjął naukę w Technikum Elektronicznym w Olsztynie, gdzie w 1992 zdał maturę. Od 1992 roku studiował filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej (WSP) w Olsztynie, a następnie w od 1994 do 1995 na Uniwersytecie Warszawskim. W 1995 był twórcą i następnie został redaktorem naczelnym olsztyńskiego pisma literacko-kulturalnego Portret (do 2009). Na łamach tego pisma zamieszczał do 2002 artykuły i wywiady oraz organizował happeningi. W 1997 uzyskał magisterium w WSP w Olsztynie i następnie pracował do 2005 na stanowisku asystenta w Katedrze Literatury Współczesnej oraz w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na WSP (od 1999 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, UWM). W 2000 roku był stypendystą miasta Olsztyna w dziedzinie literatury. W 2001 brał udział w festiwalu młodej prozy „Tekstylia” w Krakowie. Przygotowywał dla lokalnych radiostacji audycje: Ucho do wycierania Portretu w Polskim Radiu Olsztyn, Kulturalne misie w uniwersyteckim radiu UWM FM. W 2004 otrzymał 3-miesięczne międzynarodowe stypendium w ramach projektu Homines Urbani, przyznane przez Willę Decjusza oraz Instytut Książki w Krakowie.

Willa Decjusza – renesansowy pałacyk znajdujący się w Parku Decjusza, na terenie Woli Justowskiej w Krakowie. Wybudował go właściciel Woli Justowskiej – Just Ludwik Decjusz w 1535 roku w okolicy Panieńskich Skał. Projekt budowli stworzyli włoscy architekci Giovanni Cini ze Sieny, Bernardino Zanobi de Gianotis i Filip z Fiesole (niektórzy badacze wymieniają także Berecciego jako przypuszczalnego współtwórcę willi). W 1590 roku posiadłość kupił Sebastian Lubomirski, którego syn wojewoda Stanisław Lubomirski po 1620 roku kazał rozbudować budynek prawdopodobnie według projektu Macieja Trapola o jedno piętro, dodać dwie wieże i dobudować pomiędzy nimi loggię widokową. Dodano także cebulaste hełmy. Zbudowano także oficynę zwaną obecnie Domem Łaskiego. Kolejnymi właścicielami byli od 1720 roku Sanguszkowie, Andrzej Morzkowski i Wielowiejscy. W XIX wieku Willę przebudowali Ledóchowscy usuwając cebulaste barokowe hełmy i manierystyczne bastiony. Po 1844 roku Henrietta z Ankwiczów Kuczkowska zbudowała reprezentacyjne schody wejściowe, balkony wież i attykę wieńczącą willę. Po pożarze, w 1882 roku Marcelina Czartoryska odrestaurowała willę według projektu Tadeusza Stryjeńskiego. Wcześniej odbywały się tam koncerty organizowane przez księżną, uczennicę Fryderyka Chopina. Do 1917 roku willa była własnością Czartoryskich.Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie - Narodowa Instytucja Kultury (od 2006) Siedziba Teatru znajduje się przy ulicy 1 Maja 4 w Olsztynie.

Debiutował w 1991 opowiadaniem Łysość zamieszczonym w piśmie literacko-kulturalnym Teraz my?. Artykuły, recenzje, felietony, opowiadania i fragmenty powieści publikował m.in. od 1995 do 1999 w Borussi, od 1997 do 1999 w PAL Przeglądzie Artystyczno-Literackim, od 1999 do 2001 w Warmii i Mazurach oraz w FA-art (2000/03), Metropolu (2000/02), Dekadzie Literackiej (2001, 2005 i 2009), Gazecie Olsztyńskiej (2003/04), Krytyce Politycznej (2004/05), Gazecie Wyborczej (2005, 2007 i 2010), Twórczości (2008), Polityce (2009/12 i 2014), Śląskich Studiach Polonistycznych (2013), a także w prasie rosyjskiej i litewskiej. We wrześniu 2005 podjął pracę w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie jako asystent dyrektora do spraw programowych.

Borussia (Borussia, Kultura, Historia, Literatura) - półrocznik (od 2001 kwartalnik) wydawany w Olsztynie przez Wspólnotę Kulturową Borussia. Periodyk historyczno-literacko-kulturalny, regionalny, lecz o obiegu ogólnokrajowym i międzynarodowym. Podejmuje tematykę pogranicza oraz kontaktów polsko-niemieckich w szeroko rozumianym regionie dawnych Prus Wschodnich.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Opublikował osiem książek: powieści Prababka, Miasto Szklanych Słoni (Wawrzyn - Literacka Nagroda Warmii i Mazur), Czwarte niebo, Rebelia (te dwie były nominowane do Paszportu Polityki oraz Nagrody Literackiej Nike), Spowiedź Śpiącej Królewny, Walizki hipochondryka (Wawrzyn - Nagroda Czytelników) oraz zbiór opowiadań Żydówek nie obsługujemy (nominowany do Paszportu Polityki i uhonorowany tytułem "Książki Wiosny 2005" Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych). Jego najnowszą powieść Plankton została wydana w czerwcu 2017 roku w Wydawnictwie Znak. Był jednym z pomysłodawców Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Demoludy”. Wspólnie z Joanną Wilengowską założył pismo literackie Portret. Jego prozę zalicza się do tzw. Prozy Północy. Laureat II Konkursu Dramaturgicznego "Strefy Kontaktu", zorganizowanego przez Wrocławski Teatr Współczesny. Twórca "kursu samoobrony językowej". Mieszka w Olsztynie, w latach 2014/16 był kierownikiem Sceny Margines w Teatrze im. Stefana Jaracza. Na podstawie jego twórczości wystawiono cztery spektakle: Wszystkim Zygmuntom między oczy!!! (Teatr Polski we Wrocławiu), Żydówek nie obsługujemy (Teatr Jaracza w Olsztynie), Spowiedź Śpiącej Królewny (Teatr Jaracza w Olsztynie), Rebelia (Teatr Śląski w Katowicach), Miasto Szklanych Słoni (Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie).

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

13 września 2017 wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, największej instytucji kulturalnej w regionie.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie – uczelnia pedagogiczna i humanistyczna, powstała 19 czerwca 1969 jako Wyższa Szkoła Nauczycielska w Olsztynie, 20 sierpnia 1974 przekształcona w Wyższą Szkołę Pedagogiczną (WSP), w 1999 współtworzyła Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Portret – czasopismo literacko-kulturalne, wydawane w latach 1995-2010 w Olsztynie. Pierwszym redaktorem naczelnym był pisarz Mariusz Sieniewicz, po nim redakcję pisma przejęła dr Bernadetta Darska, pracownik naukowy UWM w Olsztynie.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Proza Północy określana też jako Literatura Północy – kategoria krytycznoliteracka określająca ogół twórców i działań literackich, związanych ze współczesną literaturą Warmii i Mazur, Kujaw oraz Pomorza Gdańskiego. Główne ośrodki to Olsztyn, Toruń, Bydgoszcz, Gdańsk, pośrednio również Białystok.
Instytut Książki – narodowa instytucja kultury otwarta 11 stycznia 2004 w Krakowie przy ul. Szczepańskiej, której powstanie zainicjował minister kultury Waldemar Dąbrowski. Jej celem jest popularyzacja książek i czytelnictwa oraz promocja polskiej literatury i języka polskiego na świecie. Od 1 kwietnia 2010 Instytut przejął wydawanie czasopism patronackich Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

Reklama