• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marisa Tomei  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Kroniki Seinfelda — amerykański sitcom, który zadebiutował na antenie NBC 5 Lipca 1989 i trwał przez pełne 9 sezonów. Twórcami programu byli Larry David oraz Jerry Seinfeld, ten drugi występował potem w serialu w roli samego siebie. Znaczna część serialu dzieje się w mieszkaniu na Manhatannie (ale kręcona była w Los Angeles). Odcinki sitcomu w znacznej mierze napisane zostały przez Davida i Seinfelda, przy współpracy z wieloma innymi scenarzystami.Sarah Jessica Parker (ur. 25 marca 1965 roku w Nelsonville w stanie Ohio) – amerykańska aktorka żydowskiego pochodzenia.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Marisa Tomei (ur. 4 grudnia 1964 w Nowym Jorku) − amerykańska aktorka filmowa i teatralna, także producentka filmowa. Zdobywczyni Oscara za rolę drugoplanową w komedii Mój kuzyn Vinny, była także nominowana do nagrody BAFTA, Złotego Globu, Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych.

  Kojarzona głównie z filmami komediowymi (Tylko ty, Slumsy Beverly Hills, Czego pragną kobiety) oraz melodramatami (Skryta namiętność), ma w swym dorobku także cenione role dramatyczne (Chaplin, Zapaśnik). Za kreację w Za drzwiami sypialni została w 2002 po raz drugi nominowana do Oscara. Ponownie nominację do tej nagrody otrzymała w roku 2009 za rolę w filmie Zapaśnik.

  Melodramat (gr.) – gatunek literacki lub filmowy o sensacyjnej fabule, zwykle miłosnej, nasyconej patetyczno-sentymentalnymi efektami i kończącej się z reguły pomyślnie dla bohaterów szlachetnych, a źle dla tzw. "czarnych charakterów". Początki melodramatu sięgają XVIII wieku, kiedy był to utwór dramatyczny opatrzony muzyką. Schemat miłości w melodramacie: miłość + przeszkoda nie do pokonania = cierpienie. Melodramat zatem to film o miłości trudnej lub niemożliwej do zrealizowania.As the World Turns – amerykański serial telewizyjny, emitowany od 2 kwietnia 1956 roku. Po zdjęciu z anteny serialu Guiding Light była to najdłuższa emitowana telewizyjna opera mydlana.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w nowojorskim Brooklynie w rodzinie o włoskich korzeniach jako córka Patricii Adelaide „Addie” (z domu Bianchi), nauczycielki języka angielskiego, i Gary’ego A. Tomei, prawnika sądowego. Jej młodszy brat, aktor Adam Tomei (ur. 24 października 1967), częściowo został wychowany przez swoich dziadków ze strony ojca. W 1982 ukończyła Edward R. Murrow High School w Brooklynie. Uczęszczała na Uniwersytet Bostoński, a następnie studiowała na Uniwersytecie Nowojorskim.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Mary Beth Hurt, właściwie Mary Beth Supinger (ur. 26 września 1948 roku w Marshalltown w stanie Iowa) − amerykańska aktorka teatralna i filmowa.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Marisa Tomei podczas 81. ceremonii wręczenia Oscarów (2009)

  Była członkiem Naked Angels, nowojorskiej trupy teatralnej, gdzie także byli: Matthew Broderick, Sarah Jessica Parker, Rob Morrow, Mary Stuart Masterson, Nancy Travis i Gina Gershon. W latach 1983-1985 występowała jako Marcy Thompson w operze mydlanej CBS As the World Turns. Debiutowała na kinowym ekranie rolą Mandy w komedii Garry’ego Marshalla Chłopak z klubu Flamingo (The Flamingo Kid, 1984) z udziałem Matta Dillona, Richarda Crenny i Hectora Elizondo. Pojawiła się jako dziewczyna w klubie zdrowia w komedii sensacyjnej Toksyczny mściciel (The Toxic Avenger, 1984). Grała potem postać Maggie Lauten w sitcomie NBC Inny świat (A Different World, 1987), spin-off Bill Cosby Show.

  Dana Vernon Ashbrook (ur. 24 maja 1967 w San Diego) – amerykański aktor i scenarzysta. Wystąpił w roli Roberta „Bobby’ego” Briggsa w kultowym serialu Miasteczko Twin Peaks (1990–1991, 2017) i prequelu Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną (1992). Gang dzikich wieprzy (ang. Wild Hogs) – amerykański komediowy film akcji z roku 2007, w którym w głównych rolach występują John Travolta, Tim Allen, Martin Lawrence i William H. Macy.

  W 1987 otrzymała Theatre World Award za rolę Cetty w sztuce off-Broadwayowskiej Córki (Daughters). Brawurowa kreacja Mony Lisy Vito, dziewczyny początkującego adwokata (Joe Pesci) komedii Jonathana Lynna Mój kuzyn Vinny (My Cousin Vinny, 1992) została uhonorowana Oscarem dla najlepszej aktorki drugoplanowej i MTV Movie Award. Została wtedy poddana plotkom, że Jack Palance odczytał złe imię (albo przez pomyłkę, albo jako żart). Firma PricewaterhouseCoopers, która zajmuje się głosowaniem w ramach nagrody Akademii, twierdzi jednak, że jej nazwisko zostało poprawnie przeczytane.

  Robert John Elias Downey Jr. (ur. 4 kwietnia 1965 na Manhattanie w Nowym Jorku) - amerykański aktor filmowy i telewizyjny, producent filmowy, scenarzysta, autor tekstów piosenek, komik.MTV Movie Awards – nagroda filmowa przyznawana od 1992 roku przez telewizję MTV. Każdej gali rozdania nagród towarzyszą parodie z oficjalnych materiałów filmowych. Imprezę prowadzą celebryci, gośćmi gali także są różne sławy. Galę urozmaicają występy muzyków.

  Zagrała postać Mabel Normand w komediodramacie biograficznym Richarda Attenborough Chaplin (1992). Za postać Caroline w melodramacie Tony’ego Billa Skryta namiętność (Untamed Heart, 1993) zdobyła MTV Movie Award w kategorii „Najlepszy pocałunek” Christianem Slaterem. Zebrała znakomite recenzje za postać Faith Corvatch w komedii romantycznej Normana Jewisona Tylko ty (Only You, 1994) z Robertem Downeyem Jr. i Bonnie Hunt. Jako Monica Warren w dramacie Nicka Cassavetesa Odmienić los (Unhook the Stars, 1996) była nominowana do Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych w kategorii „Wybitny występ aktorki w roli drugoplanowej”.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

  8 lutego 1996 pojawiła się w jednym z odcinków sitcomu NBC Kroniki Seinfelda (Seinfeld) - pt.: „The Cadillac”.

  Rola Natalie Strout w dramacie Todda Fielda Za drzwiami sypialni (In The Bedroom, 2001) przyniosła jej nominację do Złotego Globu w kategorii „Najlepsza aktorka drugoplanowa”. Z kolei za kreację striptizerki Cassidy / Pam w dramacie sportowym Darrena Aronofsky Zapaśnik (The Wrestler, 2008) u boku Mickeya Rourke była nominowana do Złotego Globu dla Najlepszej aktorki drugoplanowej i nagrody BAFTA w kategorii „Najlepsza aktorka drugoplanowa”.

  Christian Slater, właściwie Christian Michael Leonard Gainesborough Slater (ur. 18 sierpnia 1969 w Nowym Jorku, w stanie Nowego Jorku) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.Jack Palance, właściwie Wołodymyr Pałahniuk (ur. 18 lutego 1919 w Hazle Township w stanie Pensylwania − zm. 10 listopada 2006 w Montecito w stanie Kalifornia) − amerykański aktor pochodzenia ukraińskiego.

  W 2003 na scenie Broadwayu zagrała tytułową postać Salome III w dramacie autorstwa Oscara Wilde’a Salome u boku Ala Pacino (jako Herod Antypas), Davida Strathairna (Jokanaan, prorok) i Dianne Wiest (Herodiada). W 2008 zdobyła Drama Desk Award za trzy role Isabella Bird/Joyce/Pani Kidd w spektaklu Top Girls z Mary Beth Hurt. W 2014 odebrała Drama Desk Award jako Pony Jones w przedstawieniu The Realistic Joneses.

  Richard Crenna (ur. 30 listopada 1926 w Los Angeles, zm. 17 stycznia 2003 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.Cztery pokoje (ang. Four Rooms) – film fabularny z 1995 roku. Składa się z czterech nowel wyreżyserowanych przez czterech różnych reżyserów: Allison Anders – Brakujący składnik (The Missing Ingredient), Alexandre Rockwell – Nie ten mężczyzna (The Wrong Man), Roberta Rodrigueza – Rozrabiaki (The Misbehavers) i Quentina Tarantino – Mężczyzna z Hollywood (The Man from Hollywood). Każdy z reżyserów opracował jedną z czterech historii.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jonathan Lynn (ur. 3 kwietnia 1943 w Bath w hrabstwie Somerset) - brytyjski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy od połowy lat 80. tworzący także w Stanach Zjednoczonych. Zasłynął jako reżyser kilku bardzo udanych i popularnych komedii.
  Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.
  Matt Dillon właściwie Matthew Raymond Dillon (ur. 18 lutego 1964 w New Rochelle) – amerykański aktor i reżyser filmowy.
  Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.
  Imperium (ang. Empire) – dramat, musical amerykański, serial telewizyjny wyprodukowany przez Imagine Television, Be Dark Entertainment, Danny Strong Productions, 20th Century Fox Television, Yevsterdays Televised Pictures oraz RavaGEEKS International. Pomysłodawcami serialu są Lee Daniels i Danny Strong. Serial jest emitowany od 7 stycznia 2015 roku przez FOX. 18 stycznia 2015 roku stacja FOX zamówiła 2 sezon serial W Polsce serial będzie emitowany od 12 lutego 2015 roku przez Fox Polska
  Bill Cosby Show (oryg. The Cosby Show) – sitcom autorstwa komika Billa Cosby’ego. Serial składa się z ośmiu sezonów, nakręcono 201 odcinków, każdy z nich trwa około 24 minut. Nadawany był od 20 września 1984, do 30 kwietnia 1992 roku. Przedstawia on afroamerykańską rodzinę Huxtable zamieszkująca w Brooklynie w Nowym Jorku. Serial był hitem w latach 80. W Polsce emitowany był w latach 1991-1998 na TVP1, a później na antenie stacji Wizja Jeden, TV Niepokalanów Puls, Comedy Central i Comedy Central Family.
  Uniwersytet Nowojorski (ang. New York University) (NYU) – największa szkoła wyższa w Nowym Jorku i jedna z największych w USA. Główny kampus uniwersytetu znajduje się w Greenwich Village na Manhattanie. NYU został założony w 1831 przez Alberta Gallatina i grupę prominentnych nowojorczyków, stał się największym prywatnym uniwersytetem non-profit w Stanach. Uczelnia składa się z 14 szkół, college’ów i wydziałów skupionych w 6 częściach Manhattanu. NYU posiada także oddziały zagraniczne w Londynie, Paryżu, Pradze, Berlinie, Ghanie, Madrycie i Szanghaju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.06 sek.