Mario Van Peebles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mario Cain Van Peebles, lepiej znany jako Mario Van Peebles (ur. 15 stycznia 1957 w Meksyku) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, reżyser, producent, scenarzysta, model i piosenkarz, doktor literatury.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodzony w Meksyku jako jedno z trojga dzieci czarnoskórego amerykańskiego scenarzysty, reżysera i aktora Melvina Van Peeblesa i niemieckiej fotograf Marii Marx, dorastał wraz z siostrą Megan i bratem Maxem w Meksyku. W 1965 roku rodzina przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych.

Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.Literatura to wszystkie "sensowne twory słowne" (wg definicji Stefanii Skwarczyńskiej), czyli dzieła artystyczne, tj. literatura piękna, oraz teksty użytkowe, tj. literatura stosowana, zachowane w formie pisanej lub w przekazie ustnym.

Kariera[ | edytuj kod]

Mając czternaście lat pojawił się po raz pierwszy na kinowym ekranie w kontrowersyjnym dramacie sensacyjnym swojego ojca Sweet Sweetback's Baadasssss Song (1971) oraz w telewizyjnym dramacie kryminalnym CBS Crosscurrent (1971) z Robertem Wagnerem.

Po ukończeniu Saint Thomas More School w Connecticut w 1974 i wydziału ekonomii na Uniwersytecie Columbia na nowojorskim Manhattanie w 1978 roku, podjął pracę w finansach, wymianie artykułów spożywczych na Wall Street i przez dwa lata zajmował się analizą budżetu nowojorskiego burmistrza Edwarda Irvinga Kocha (1978-1989).

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.

We wczesnych latach 80. dorabiał jako model dla Ford Modeling Agency. W 1984 wystąpił ana scenie Broadwayu w sztuce Waltz of the Stork.

Po udziale w operze mydlanej ABC Tylko jedno życie (One Life to Live, 1982-83) jako Doc Gilmore, pojawił się w sensacyjnym dramacie kryminalnym Exterminator 2 (1984) jako mesjanistyczny przywódca gangu, kryminalnym dramacie muzycznym Francisa Forda Coppoli Cotton Club (The Cotton Club, 1984) jako tancerz z Richardem Gere, Diane Lane i Laurence'em Fishburne, komedii Delivery Boys (1985), dramacie sensacyjnym South Bronx Heroes (1985), dramacie Rappin' (1985), gdzie wykonał piosenkę Two of a Kind oraz telewizyjnym dramacie CBS Children of the Night (1985).

American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Cotton Club – amerykański film z 1984 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli, na podstawie powieści Jima Haskinsa.

Przełomem w karierze była kreacja wokalisty rockowego wychowywanego w bezwzględny sposób na komandosa w impertynenckiej piechocie morskiej w dramacie wojennym Clinta Eastwooda Wzgórze złamanych serc (Heartbreak Ridge, 1986), gdzie wykonuje także skomponowaną przez siebie piosenkę „I Love You But I Ain't Stupid”.

Pojawiał się w także serialach: NBC Prawnicy z Miasta Aniołów (L.A. Law, 1986), 20th Century Fox 21 Jump Street (1987, 1989-1990), NBC Sonny Spoon (1988) jako detektyw.

20th Century Fox (pełna nazwa Twentieth Century Fox Film Corporation) – jedna z głównych amerykańskich wytwórni filmowych, położona w Century City w obszarze hrabstwa Los Angeles na zachód od Beverly Hills, własność News Corporation.Muhammad Ali, właśc. Cassius Marcellus Clay Jr. (ur. 17 stycznia 1942 w Louisville, zm. 3 czerwca 2016 w Phoenix) – amerykański bokser.

Debiutował jako reżyser jednego z odcinków serialu CBS Wiseguy (1989) i 21 Jump Street (1989), a potem thrillera New Jack City (1991), dwa lata później odniósł sukces filmem Posse – opowieść o Jessie Lee (Posse, 1993) z Billym Zane.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Ożenił się z Chitrą Sukhu, z którą ma pięcioro dzieci. Są to Makaylo, Mandela, Marley, Maya i Morgana (3 chłopców, 2 dziewczyny).

Bill Cosby Show (oryg. The Cosby Show) – sitcom autorstwa komika Billa Cosby’ego. Serial składa się z ośmiu sezonów, nakręcono 201 odcinków, każdy z nich trwa około 24 minut. Nadawany był od 20 września 1984, do 30 kwietnia 1992 roku. Przedstawia on afroamerykańską rodzinę Huxtable zamieszkująca w Brooklynie w Nowym Jorku. Serial był hitem w latach 80. W Polsce emitowany był w latach 1991-1998 na TVP1, a później na antenie stacji Wizja Jeden, TV Niepokalanów Puls, Comedy Central i Comedy Central Family. Laurence John Fishburne III (ur. 30 lipca 1961 w Augusta w stanie Georgia) – amerykański aktor, producent i reżyser.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Clinton Eastwood, Jr. (ur. 31 maja 1930 w San Francisco) – amerykański aktor, reżyser, producent i kompozytor filmowy. Wielokrotny zdobywca najważniejszych nagród filmowych – Oscarów i Złotych Globów, a także Palmy Palm (Festiwal w Cannes). Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
Wzgórze złamanych serc (lub Wzgórze rozdartych serc) – amerykański dramat z 1986 roku w reżyserii Clinta Eastwooda.
Prawo i bezprawie (ang. Law & Order: Trial by Jury) – fabularny amerykański serial telewizyjny emitowany przez NBC w latach 2005 do 2006. Serial jest trzecim spin-offem serialu Prawo i porządek.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Nashville (2012-??) – musicalowy serial obyczajowy produkcji amerykańskiej stworzony przez Callie Khouri. Wyprodukowany przez ABC Studios, Gaylord Entertainment i Lionsgate Television.
Richard Tiffany Gere (ur. 31 sierpnia 1949 roku w Filadelfii, w stanie Pensylwania) – amerykański aktor i producent filmowy.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Reklama