Mario Soldati

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mario Soldati (ur. 17 listopada 1906 w Turynie, zm. 19 czerwca 1999 w Lerici) – włoski reżyser i scenarzysta filmowy, pisarz i dziennikarz.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Isa Miranda, właśc. Ines Isabella Sampietro (ur. 5 lipca 1909 w Bergamo, zm. 8 lipca 1982 w Rzymie) – włoska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, pracująca z powodzeniem również za granicą. W czasie swojej trwającej ponad 40 lat kariery zagrała w niemal 100 filmach i serialach telewizyjnych, z których najważniejszym były Mury Malapagi (1949) René Clémenta z jej nagrodzoną na 3. MFF w Cannes kreacją.

Życie i twórczość literacka[ | edytuj kod]

Po szkole jezuickiej studiował nauki humanistyczne w rodzinnym Turynie, gdzie zawiązał liczne przyjaźnie z liberalnymi intelektualistami, m.in. z Carlo Levim. Następnie przeniósł się do Rzymu, gdzie studiował historię sztuki.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

Swoją pierwszą sztukę Pilatus napisał w wieku 18 lat. Pierwszy zbiór opowiadań pt. Salmace opublikował w 1929 r. W latach 1929-31 przebywał jako gościnny wykładowca na Columbia University. Swój pobyt w USA opisał w książce America primo amore, opublikowanej w 1935 r. Przyniosła mu ona duży rozgłos.

Był autorem powieści psychologicznych, takich jak Listy z Capri (1954) i Aktor (1970). Pisał także nowele i opowiadania (m.in. zbiór Opowiadania wachmistrza z 1967). Za Listy z Capri otrzymał w 1954 r. Nagrodę Stregi, najbardziej prestiżowe włoskie wyróżnienie literackie.

Wojna i pokój – amerykańsko-włoski melodramat z 1956 roku na podstawie powieści Lwa Tołstoja. Film w formacie VistaVision.Ben-Hur – film Williama Wylera z 1959 roku. Jest to pierwszy film, który otrzymał 11 Oscarów podczas 32. ceremonii wręczenia Oscarów.

Regularnie pisywał też artykuły do popularnych włoskich dzienników (m.in. "Corriere della Sera", "La Stampa", "L'Unita").

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Corriere della Sera (wł. Kurier wieczorny) jest jednym z czołowych dzienników we Włoszech. Reprezentuje orientację centrolewicową. Jego nakład sięga 690 tysięcy egzemplarzy (największy we Włoszech), ma też cztery tzw. wydania lokalne. Stanowi konkurencję dla wydawanego w Rzymie dziennika La Repubblica oraz w Turynie La Stampa. Jest trzecią najchętniej czytaną przez Włochów gazetą – zaraz po La Gazzetta dello Sport i La Repubblica.
Carlo Levi - (ur. 29 listopada 1902 w Turynie, zm. 4 stycznia 1975 w Rzymie) - włoski pisarz i malarz pochodzenia żydowskiego, z wykształcenia lekarz. Jako malarz inspirował się francuskim impresjonizmem. Kilkakrotnie więziony za działalność antyfaszystowską, został skazany na przymusowny pobyt w Lukanii, na południu Włoch.
Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.
Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Reklama