Mario Scaramella

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mario Scaramella (ur. w 1970 w Neapolu) – włoski prawnik i konsultant w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego.

Okręt podwodny – wojskowa jednostka pływająca, konstrukcyjnie przystosowana do prowadzenia działań i operacji zarówno na powierzchni, jak i pod wodą; współcześnie jedna z głównych klas okrętów. Okręty podwodne zdolne są do samodzielnego zanurzenia i wynurzenia oraz kontrolowanego pływania pod wodą, a także do prowadzenia w tym środowisku walki oraz wykonywania zadań transportowych i rozpoznawczych.Zatoka Neapolitańska (wł. Golfo di Napoli) – zatoka morska położona na południowo-zachodnim wybrzeżu Włoch w Prowincji Neapol, w regionie Kampanii.

W latach 1996-2000 był profesorem prawa środowiska naturalnego na uniwersytecie w Bogocie. W latach 2002-2006 był konsultantem Komisji Mitrochina parlamentu włoskiego, która zajmowała się badaniem powiązań czołowych postaci włoskiego życia politycznego z KGB. Potwierdził przed komisją, że 10 stycznia 1970 radziecki okręt podwodny K-8 rozstawił 20 min nuklearnych w Zatoce Neapolitańskiej.

Aleksandr Walterowicz Litwinienko, ros. Александр Вальтерович Литвиненко (ur. 4 grudnia 1962 w Woroneżu, zm. 23 listopada 2006 w Londynie) – były podpułkownik KGB/FSB, emigrant rosyjski, występował przeciw polityce prowadzonej przez prezydenta Rosji Władimira Putina, szczególnie w odniesieniu do Czeczenii.Polon (Po, łac. polonium) − pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 84, radioaktywny metal. W układzie okresowym leży w bloku p (grupa 16, okres 6). Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Polski. Polon bywa błędnie klasyfikowany jako półmetal, mimo iż wykazuje on typowe właściwości metalu.

Był bliskim znajomym byłego agenta FSB Aleksandra Litwinienki. Tuż przed ostatnim ze spotkaniem z nim, Litwinienko został napromieniowany izotopem polonu 210, podanym mu w herbacie przez jednego z dwóch agentów FSB, znajomych Litwinienki.

Przypisy[ | edytuj kod]

Warto wiedzieć że... beta

Archiwum Mitrochina – zbiór 300 tys. tajnych i poufnych dokumentów sowieckich zebrany przez archiwistę KGB ZSRR Wasilija Mitrochina i wywiezionych na Zachód w 1992 roku.
Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB, ros. Федеральная служба безопасности Российской Федерации, ФСБ) – służba specjalna w Rosji od 1995. Stanowi bezpośrednią następczynię KGB, głównie (II Zarządu Głównego) III Zarządu Głównego oraz 5 Zarządu KGB ZSRR. Po dojściu Putina do władzy jej kompetencje zostały mocno poszerzone.
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
Bogota (hiszp. Bogotá, poprzednia nazwa oficjalna Santa Fe de Bogotá), to miasto w Ameryce Południowej, stolica Kolumbii.

Reklama