Marinha do Brasil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Brazylijskiej Marynarki Wojennej

Marinha do Brasilmarynarka wojenna Brazylii odpowiedzialna za prowadzenie operacji morskich na Atlantyku, istnieje od uzyskania przez kraj niepodległości od Portugalii w 1822.

Foch (R 99) - francuski lotniskowiec typu Clemenceau, który wszedł do służby w lipcu 1963 roku. Był drugim okrętem w historii Francuskiej Marynarki Wojennej nazwanym imieniem marszałka Francji, Wielkiej Brytanii i Polski Ferdinanda Focha (pierwszą jednostką był ciężki krążownik, w służbie w latach 1932-1942). W 2000 roku został sprzedany Brazylii i tam kontynuował służbę jako São Paulo. Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

W 2012 roku posiadła około 100 okrętów i 85 statków powietrznych. W 2000 roku odkupiono od Francji lotniskowiec „Foch” (wszedł do służby jako „São Paulo”), a główne okręty stanowiło sześć brytyjskich fregat typu Niterói i pięć niemieckich okrętów podwodnych typu 209. Dawniej marynarka wykorzystywała także lotniskowiec typu Colossus oraz cztery amerykańskie fregaty typu Garcia. W 2011 roku w Brazylii rozpoczęto budowę pierwszego z czterech nowych okrętów podwodnych typu Scorpène, w 2012 zakupiono też trzy wyprodukowane w Wielkiej Brytanii duże patrolowce typu Port of Spain.

Okręty desantowe typu Newport – typ dwudziestu amerykańskich okrętów desantowych do przewozu czołgów (LST, ang. Landing Ship, Tank) zbudowanych na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Był to ostatni typ okrętów tej klasy wykorzystywany przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych.Marynarka wojenna – część sił zbrojnych państwa zajmująca się obroną granic morskich i wybrzeża, a także prowadzeniem innych działań wojskowych na morzach i oceanach.

W ubiegłych latach ze służby wycofano dwie fregaty rakietowe typu 22: w 2004 roku „Dodswortha”, a w 2015 roku „Bosísio”, a w 2016 i 2017 dwie korwety rakietowe typu Inhaúma. Z powodu braku funduszy na remont w 2017 roku podjęto decyzję o wycofaniu ze służby lotniskowca A12 São Paulo do 2020. W jego miejsce pozyskano 20-letni ex-brytyjski śmigłowcowiec HMS „Ocean”, na którym banderę podniesiono 29 czerwca 2018 pod nazwą PHM (Porta-Helicópteros Multipropósito) Atlântico (A140).

Lotniskowce typu Colossus – brytyjskie lotniskowce lekkie, które zaczęły wchodzić do służby w grudniu 1944 roku. Planowano zbudować 16 jednostek tego typu, jednak do służby ostatecznie weszło tylko 10.Okręty desantowe typu Round Table – typ sześciu brytyjskich okrętów desantowych (LSL, ang. Landing Ship Logistic) zbudowanych w latach 60. XX wieku. Okręty, początkowo użytkowane przez British India Steam Navigation Company na potrzeby armii brytyjskiej, w 1970 roku zostały przekazane Royal Fleet Auxiliary.

Okręty[ | edytuj kod]

Lotniskowce (1)
 • Wielka Brytania Lotniskowiec (śmigłowcowiec) „Atlântico” (A140)
 • Fregaty (6)
 • Wielka BrytaniaBrazylia Fregaty rakietowe typu Niterói (6)
 • Okręty podwodne (5)
 • NiemcyBrazylia Okręty podwodne typu 209/1400
 • Korwety (3)
 • Brazylia Korwety rakietowe typu Inhaúma (2)
 • Brazylia Korwety rakietowe typu Barroso (1)
 • Okręty desantowe (4)
 • Stany Zjednoczone Okręt desantowy typu Newport (1)
 • Wielka Brytania Okręty desantowe typu Round Table (2)
 • Francja Okręty desantowe typu Foudre (1)
 • Niszczyciele min (6)
 • Niemcy Niszczyciele min typu Aratu
 • Okręty patrolowe (40)
 • Wielka Brytania Okręty patrolowe typu Amazonas (3)
 • Brazylia Okręty patrolowe typu Macaé (3)
 • Holandia Korwety typu Imperial Marinheiro (1)
 • Brazylia Okręty patrolowe typu Port of Grajaú (12)
 • Brazylia Okręty patrolowe typu Marlin (6)
 • Wielka Brytania Niszczyciele min typu River (4)
 • Brazylia Okręty patrolowe typu Roraima (3)
 • Brazylia Okręty patrolowe typu Pedro (2)
 • Stany Zjednoczone Okręty patrolowe typu Cape (6)
 • Korwety rakietowe typu Inhaúma – typ czterech brazylijskich korwet rakietowych należących do Brazylijskiej Marynarki Wojennej, zbudowanych na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.Okręty podwodne typu Scorpène – francuskie, konwencjonalne okręty podwodne zaprojektowane w państwowym koncernie Direction des Constructions Navales Services (DCNS) przy współudziale hiszpańskiej stoczni Navantia.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Okręty typu Amazonas – typ pełnomorskich okrętów patrolowych (korwet) zbudowanych w Wielkiej Brytanii. Wszystkie zasiliły Marynarkę Wojenną Brazylii w 2012 i 2013 roku.
  Fregaty typu Garcia - seria amerykańskich okrętów klasyfikowanych początkowo jako eskortowce oceaniczne, a następnie od czerwca 1975, po reformie klasyfikacji okrętów, jako fregaty. Zbudowano 11 okrętów, które pozostawały w służbie w US Navy w latach 1964 - 1990. Wycofywane ze służby w US Navy okręty przekazywano marynarkom wojennym Brazylii i Pakistanu.
  Fregaty rakietowe typu Niterói – typ sześciu brazylijskich fregat rakietowych należących do Brazylijskiej Marynarki Wojennej, zbudowanych w latach 70. XX wieku.
  Fregata rakietowa – klasa średniej wielkości współczesnych okrętów, o uzbrojeniu w skład którego wchodzą wyrzutnie rakietowe. Fregaty rakietowe, nazywane też po prostu fregatami, stanowią obecnie jedną z najliczniejszych i podstawowych klas okrętów.
  Okręty desantowe typu Foudre – typ okrętów desantowych-doków marynarki francuskiej, do którego należą dwa okręty, znajdujące się w służbie od 1990. Nazwa pochodzi od nazwy głównego okrętu typu.
  Fregaty rakietowe typu 22 – brytyjskie fregaty rakietowe budowane w trzech podstawowych seriach dla Royal Navy. Okręty tego typu wzięły udział w wojnie o Falklandy w 1982.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Reklama