Maria Sadowska (ur. 1976)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maria Sadowska (ur. 27 czerwca 1976 w Warszawie) – polska piosenkarka wykonująca muzykę jazz, pop, funkową i elektroniczną, scenarzystka i reżyserka filmowa. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

JazzSoul.pl – polski muzyczny portal internetowy stworzony 15 marca 2011 roku w Warszawie przez pasjonatów muzyki – Mateusza Rymana i Damiana Tomczyka. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Jest córką Krzysztofa Sadowskiego i Liliany Urbańskiej. Ukończyła Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie, warszawską Akademię Filmu i Telewizji i łódzką PWSFTviT na kierunku reżyserii.

Demakijaż – polski film fabularny z 2009 roku z gatunku dramatów obyczajowych. Film składa się z trzech pół-godzinnych nowel filmowych wyreżyserowanych przez troje różnych kobiet-reżyserów i scenarzystów. Wszystkie nowele powstały w ramach programu "30 minut" koordynowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Studio "Młodzi i Film" im. Andrzeja Munka.Electronica – nieformalny i kontrowersyjny termin używany często w krajach zachodnich na określenie gatunków elektronicznej muzyki tanecznej, które nie są ukierunkowane bezpośrednio na parkiet klubowy.

Na początku lat 90. była członkinią muzycznego zespołu dziecięcego Tęcza, z którym występowała w programie Tęczowy Music Box i dawała koncerty. W 1990 zespół nagrał płytę, na której znalazły się solowe występy Sadowskiej, w tym m.in. piosenka „My wariatki, ładne kwiatki” jej autorstwa. W 1993 wydała debiutancki, solowy album pt. Jutro, który został wydany pod szyldem Firmy Fonograficzno–Handlowej STD. W 1997 wydała kolejne dwa, solowe krążki: Lucky Star i Crazy, które ukazały się na japońskim rynku muzycznym.

Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej „Stodoła” – klub studencki w Warszawie. Należy do Politechniki Warszawskiej.
.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Ten wyjazd uświadomił mi, że nie nadaję się do robienia komercyjnych rzeczy, na bycie „produktem”. (...) Moja droga musi być trochę inna, może bardziej (...) wyboista, ale muszę robić swoją muzykę. (...) To było fajne doświadczenie, bo szybko uświadomiło mi, kim chcę być i co chcę robić.

Jazz Jamboree Festival – jeden z większych i najstarszych festiwali jazzowych w Europie odbywający się w Warszawie. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazz Jamboree.Marysia Sadowska - album solowy polskiej piosenkarki Marysi Sadowskiej. Wydawnictwo ukazało się 23 lutego 2004 roku nakładem wytwórni muzycznej Sony Music.
Sadowska o pobycie w USA, wywiad dla JazzSoul.pl z 2014

W wieku 19 lat wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie grała muzykę dance. Podczas pobytu w Ameryce współpracowała z producentami m.in. Madonny i Spice Girls.

Po powrocie z USA rozpoczęła pracę nad nową płytą, a w 2004 wydała album pt. Marysia Sadowska, na którym umieściła utwory z wierszami Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, a także jeden z tekstem Juliana Tuwima i jeden z tekstem samej Sadowskiej. Płyta została zachowana w klimacie jazzowo-elektronicznym. W 2005 z piosenką „Tylko tu i teraz” zajęła czwarte miejsce w konkursie premier 42. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a podczas imprezy zdobyła także nagrodę fotoreporterów.

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. {{Artysta muzyczny infobox}} Brakujące pola: faksymile, wydawnictwo, alt zdjęcia oraz opis faksymile. Nieznane pola: "wytwórnia płytowa" oraz "podpis". Sylwia Karolina Grzeszczak (ur. 7 kwietnia 1989 w Poznaniu) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.

W 2007 uczestniczyła w pierwszej edycji programu TVP2 Gwiazdy tańczą na lodzie, a także wydała album pt. Tribute to Komeda, który był inspirowany twórczością Krzysztofa Komedy, oraz płytę świąteczną pt. Gwiazda dla każdego. Po nagraniu albumu pt. Tribute to Komeda rozpoczęła działalność filmową, a w 2009 zaprezentowała swój pierwszy, krótkometrażowy film Non Stop Kolor, będący częścią tryptyku Demakijaż.

Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).Krzysztof Komeda, właśc. Krzysztof Trzciński (ur. 27 kwietnia 1931 w Poznaniu, zm. 23 kwietnia 1969 w Warszawie) – polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Najczęściej występował z własnym sekstetem (założonym w 1956). Napisał muzykę do 65 filmów. Pierwszym filmem zilustrowanym muzycznie przez Komedę była etiuda filmowa Romana Polańskiego Dwaj ludzie z szafą (1958), ostatnim zaś również film tego reżysera - Dziecko Rosemary (USA, 1968), ze słynną "Kołysanką" jako motywem przewodnim. Z wykształcenia lekarz laryngolog.
Maria Sadowska podczas Orange Warsaw Festival 2009

W 2009 wydała dwie premierowe płyty: Demakijaż, za którą otrzymała nominację do Fryderyka 2010 i Spis treści. Napisała tekst do piosenki „To Ty” z albumu zespołu Volver 10 historii o miłości. W 2012 podczas 37. Festiwalu Filmowym w Gdyni miał premierę jej pełnometrażowy debiut – dramat Dzień kobiet, do którego także napisała muzykę i współtworzyła scenariusz. Film brał udział w konkursie głównym festiwalu. Jest laureatką Nagrody im. Janusza Morgensterna „Perspektywa” przyznawanej najbardziej obiecującym, debiutującym reżyserom i była nominowana do Nagrody Filmowej im. Andrzeja Munka w kategorii „debiut reżyserski".

Sztuka kochania czyli historia Michaliny Wisłockiej – polski film biograficzny z 2017 roku, w reżyserii Marii Sadowskiej, o życiu lekarki Michaliny Wisłockiej. 37. Gdynia Film Festival 2012 – 37. edycja festiwalu filmowego, do 2011 r. noszącego nazwę Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Odbył się w dniach 7-12 maja 2012 (wcześniejszy niż w poprzednich latach termin spowodowany był przez Euro 2012).

W 2013 została trenerką w trzeciej edycji programu The Voice of Poland, a jej podopieczny Mateusz Ziółko zwyciężył w finale. Napisała tekstu do utworu „Zaćmienie” z albumu Sylwii Grzeszczak pt. Komponując siebie. 25 sierpnia wystąpiła podczas koncertu Lata ZET i Dwójki w Uniejowie z utworem „Spis treści”, a także zaśpiewała w trio razem z Edytą Górniak i Markiem Piekarczykiem podczas prezentacji piosenki „Tysiące głosów”, napisanej przez Marka Kościkiewicza na potrzeby promocji trzeciej edycji programu The Voice of Poland. W marcu wydała kolejny album pt. Dzień kobiet, a w październiku zapowiedziała udział w projekcie muzycznym United States of Beta. W grudniu odbył się inauguracyjny koncert zespołu, który został zagrany podczas 55. festiwalu Jazz Jamboree. W marcu 2014 ukazała się płyta zespołu pt. Poles Jazz the World, na potrzeby której Sadowska nagrała utwór „Non-Aggresion Pact (Pakt o nieagresji)”. Oprócz tego została trenerką w czwartej edycji The Voice of Poland, a jej podopieczny Juan Carlos Cano zwyciężył w finale.

Spice Girls – brytyjska żeńska grupa muzyczna założona około 1994 roku, popularna głównie w drugiej połowie lat 90. XX wieku.Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest - odbywający się cyklicznie w Toruniu festiwal filmowy prezentujący kino niezależne.

1 kwietnia 2014 wydała kolejną, solową płytę pt. Jazz na ulicach, która zawierała taneczną muzykę jazzową. Jak wyjaśniła, o nagraniu albumu myślała już po nagraniu albumu Tribute to Komeda, jednak z powodu wielu zobowiązań filmowych musiała przerwać. Krążek promowała singlem „Life Is a Beat”. Jesienią 2015 była trenerką w szóstej edycji The Voice of Poland, a jej podopieczny Krzysztof Iwaneczko zwyciężył w finale. W latach 2016–2017 była trenerką w kolejnych dwóch, jesiennych seriach programu. W 2017 wyreżyserowała Sztukę kochania, filmową biografię Michaliny Wisłockiej, znanej lekarki-seksuolog z czasów PRL.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Dzień kobiet – polski film dramatyczny, ocierający się o dokument, a także komedię przez niektóre dialogi, w reżyserii Marii Sadowskiej. Premiera odbyła się 8 marca 2013.

W 2019 wystąpiła w czwartej edycji programu TVN Agent – Gwiazdy jako tytułowy Agent. 24 stycznia 2020 wystąpiła podczas koncertu charytatywnego Artyści dla Mai, który odbył się w warszawskim klubie „Stodoła”. Ponadto pracowała nad adaptacją reportażu Dziewczyny z Dubaju Piotra Krysiaka, opowiadającego o polskich celebrytkach prostytuujących się w Dubaju oraz otrzymała honorowego Złotego Anioła na 18. MFF Tofifest. W październiku wydała płytę pt. Początek nocy, łączącą w sobie utwory jazzowe i elektroniczne, którą promowała utworami: „Marakeczi” (nagrany z Leszekiem Możdżerem), „Początek nocy”, „Wolno umierać” i „Kocham Cię” (nagrany z Kayah). W tym czasie wystąpiła również w performance Dziady w ramach protestów przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji. W listopadzie wzięła udział w nagraniu piosenki „Moje ciało, mój wybór” inspirowanej tymi wydarzeniami. W 2021 rozpoczęła pracę reżyserską nad komedią romantyczną Miłość na pierwszą stronę.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Lato Zet i Dwójki 2013 – trzecia edycja trasy koncertowej „Lato Zet i Dwójki”, składającej się z czterech otwartych koncertów w Kołobrzegu, Słubicach, Toruniu i Uniejowie, transmitowanych na żywo przez TVP2. Trasę prowadzili Tomasz Kammel oraz Tomasz Florkiewicz. Obu prezenterów wspomagał redaktor Radia Zet, Kamil Nosel.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.
Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Michalina Anna Wisłocka (ur. 1 lipca 1921 r. w Łodzi, zm. 5 lutego 2005 r. w Warszawie) — polska lekarka, ginekolog, cytolog i seksuolog.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Orange Warsaw Festival (OWF) – festiwal muzyczny odbywający się w Warszawie od 2008 roku. Sponsorem tytularnym jest Orange, a organizatorem festiwalu od 2010 roku jest TVN. Festiwal aktualnie odbywa się na Pepsi Arenie, stadionie warszawskiej Legii. Od 2008 r. podczas każdego festiwalu można spotkać największe gwiazdy światowej i polskiej muzyki.
Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.

Reklama