Maria Haukaas Mittet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maria Haukaas Mittet, z domu Storeng (ur. 3 sierpnia 1979 w Finnsnes) – norweska piosenkarka, kompozytorka i aktorka.

Sveriges Television AB (SVT) - to publiczna telewizja w Szwecji. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Nadaje SVT1, SVT2, SVT24, SVTB, SVTK, SVT1 HD, SVT2 HD, SVT Play, SVT World, SVT UR i dwanaście kanałów regionalnych. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów.iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

Uczestniczka drugiej norweskiej edycji programu Idol (2003). Reprezentantka Norwegii w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji (2008).

Życiorys[ | edytuj kod]

Wychowała się w norweskiej Senji. Debiut sceniczny zaliczyła, mając pięć lat. Profesjonalną karierę muzyczną zaczęła sześć lat później, występując w musicalu Annie wystawianym w Oslo.

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 2004 zajęła szóste miejsce w drugiej norweskiej edycji programu typu talent show Idol. Z grupą dwunastu finalistów wzięła udział podczas trasy koncertowej Idol Tour 2004. Również w 2004 wydała debiutancki album studyjny pt. Breathing.

W 2008 reprezentowała Norwegię z piosenką „Hold On Be Strong” w 53. Konkursu Piosenki Eurowizji w Belgradzie. 20 maja wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu i zakwalifikowała się do finału, rozgrywanego 24 maja. Zajęła w nim piąte miejsce. Po finale konkursu wydała drugi album studyjny, również zatytułowany Hold On, Be Strong. W 2009 z piosenką „Killing Me Tenderly”, nagraną w duecie z Sahlene, zakwalifikowała się do udziału w szwedzkich eliminacjach eurowizyjnych Melodifestivalen 2009. Zajęły siódme miejsce w czwartym półfinale konkursu, przez co nie zdobyły awansu do finału. Singiel dotarł do 10. miejsca krajowych list przebojów.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.

W czerwcu 2010 wydała trzeci, solowy album studyjny pt. Make My Day. W listopadzie 2011 wydała album pt. Lys imot mørketida, który nagrała z Gospelowym Chórem z Oslo. W 2014 zaprezentowała piąty album studyjny pt. Heim.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Albumy studyjne[ | edytuj kod]

 • Breathing (2005)
 • Hold On, Be Strong (2008)
 • Make My Day (2010)
 • Lys imot mørketida (2011)
 • Heim (2014)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. About Maria (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-30].
  2. Rune Johansen: Maria Haukaas Storeng (norw.). W: NRK [on-line]. nrk.no, 2005-01-27. [dostęp 2013-08-30].
  3. Maria* – Breathing (ang.). W: Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2014-06-24].
  4. Eurovision Song Contest 2008 Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-30].
  5. Maria* – Hold On Be Strong (ang.). W: Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2014-06-24].
  6. Melodifestivalen 2009 (szw.). W: SVT [on-line]. svt.se. [dostęp 2014-06-24].
  7. SVERIGETOPPLISTAN - SINGLES TOP 60 (ang.). swedishcharts.com, 2009-03-20. [dostęp 2014-06-24].
  8. Maria Haukaas Storeng – Make My Day (ang.). W: Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2014-06-24].
  9. Lys Imot Mørketida - Oslo Gospel Choir Maria Haukaas Mittet (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2014-06-24].
  Warto wiedzieć że... beta

  Melodifestivalen 2009 – 48. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2009. Półfinały odbyły się kolejno: 7, 14, 21 oraz 28 lutego, druga szansa 7 marca, a finał 14 marca. Podczas półfinałów o wynikach decydowali widzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali w połowie widzowie oraz jury (w tym 11 członków regionalnych i jury międzynarodowe).
  Norwegia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1960 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się norweski nadawca publiczny NRK. Telewizja wybiera swojego reprezentanta podczas krajowych selekcji do konkursu - Melodi Grand Prix.
  Talent show – typ telewizyjnych programów rozrywkowych, w których z reguły występują osoby wcześniej niezwiązane zawodowo z telewizją. Najczęściej programy takie polegają na tym, że uczestnicy przez pewien czas ćwiczą pod okiem specjalistów swoje talenty, aby pokazać je następnie w wersji udoskonalonej publiczności. Programy takie mają postać konkursu. Najczęściej istotą programu jest postawienie widza w roli jurora. Z reguły talent show nadawane są na żywo.
  Konkurs Piosenki Eurowizji 2008 – 53. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana przez serbskiego nadawcę Radio-Televizija Srbija (RTS) w Serbii, dzięki zwycięstwu Mariji Šerifović w 2007 roku. Hasłem przewodnim tej edycji konkursu zostało „Confluence of Sound”.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.

  Reklama