Maria Anna Mozart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maria Anna Walburga Ignatia Mozart (ur. 30 lipca 1751 w Salzburgu, zm. 29 października 1829 tamże) – austriacka klawesynistka i pianistka; córka Leopolda i Anny Marii (z domu Pertl) Mozartów, starsza siostra Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Sankt Gilgen, St. Gilgen – gmina w Austrii, w kraju związkowym Salzburg, w powiecie Salzburg-Umgebung. Liczy 3824 mieszkańców (1 stycznia 2015).Johann Georg Leopold Mozart (ur. 14 listopada 1719 w Augsburgu, zm. 28 maja 1787 w Salzburgu) – niemiecki skrzypek i kompozytor. Ojciec Wolfganga Amadeusza Mozarta i Marii Anny ‘Nannerl’ Mozart.

Życiorys[ | edytuj kod]

Przez rodzinę i znajomych była pieszczotliwie nazywana Nannerl. Od Wolfganga Amadeusza była starsza o pięć lat. Jako utalentowana klawesynistka i pianistka, razem z bratem i rodzicami jeździła po Europie, koncertując dla elit politycznych i kulturalnych. W czasie podróży odwiedziła m.in. w Wiedeń, Paryż i Londyn.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Zgodnie z wolą ojca w 1784 poślubiła Johanna Baptystę Reichsfreiherrera Berchtoldema von Sonnenburga (1736–1801), urzędnika państwowego i sędziego, z którym zamieszkała w Sankt Gilgen niedaleko Salzburga (skąd pochodziła jej matka). Urodziła troje dzieci: Leopolda Aloisa Pantaleona (1785–1840), Jeanette (1789–1805) i Marię Babette (1790–1791). Po śmierci męża w 1801 roku, wróciła do Salzburga, gdzie prawie do końca życia udzielała lekcji muzyki i gry na fortepianie. Pomogła też wydawcom odnaleźć zaginione dzieła brata. W wieku 74 lat straciła wzrok.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Zgodnie z własnym życzeniem, w 1829 została pochowana na cmentarzu św. Piotra w Salzburgu.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Eva Rieger: Mozart [‘Nannerl’], Maria Anna (Walburga Ignatia). W: The New Grove Dictionary of Music and Musicians, vol. M. Oxford University Press, 2004. ISBN 978-0-19-517067-2. (ang.)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Anna Maria Walburga Mozart (ur. 25 grudnia 1720 w Sankt Gilgen w Wolfgangsee; zm. 3 lipca 1778 w Paryżu), matka Marii Anny Mozart i Wolfganga Amadeusza Mozarta.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) – kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych. Razem z Haydnem i Beethovenem zaliczany do klasyków wiedeńskich.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama