Marek Tarnowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marek Tarnowski, właściwie Wojciech Zieliński (ur. 22 kwietnia 1942, zm. 15 stycznia 2008 w Gdyni) – polski wokalista rockandrollowy i jazzowy.

Jazz Jamboree Festival – jeden z większych i najstarszych festiwali jazzowych w Europie odbywający się w Warszawie. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazz Jamboree.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

Pochodził z Gdyni i był jednym z pierwszych wokalistów spod znaku polskiego rock and rolla. W latach późniejszych zwracał się stopniowo w kierunku jazzu.

Wówczas miał już za sobą udział w legendarnym Jazz Campingu na Kalatówkach (1959), zdobyte nagrody w konkursie festiwalu wokalistów jazzowych (w 1959 i 1960), występ na Jazz Jamboree '60, zaś w ankiecie miesięcznika Jazz zwyciężył czterokrotnie w kategorii „Wokalista”.

Śpiewał z następującymi zespołami muzycznymi: Rhythm and Blues, Big Band Jerzego Matuszkiewicza, Czerwono-Czarni, New Orleans Stompers, Rama 111 i Sami Swoi. Współpracował także z jazzmanami, takimi jak: Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Włodzimierz Gulgowski, Czesław Bartkowski i Włodzimierz Nahorny.

Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Zmarł na atak serca w gdyńskim szpitalu 15 stycznia 2008 roku.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Sylwetka Marka Tarnowskiego na stronie czasopisma „Jazz Forum”
 • Warto wiedzieć że... beta

  Michał Urbaniak (ur. 22 stycznia 1943 w Warszawie) – polski muzyk jazzowy i kompozytor, grający głównie na skrzypcach i saksofonie. Współtwórca tzw. polskiej szkoły jazzu. Były mąż wokalistki Urszuli Dudziak, ojciec piosenkarki Miki Urbaniak.
  Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz (ur. 10 kwietnia 1928 w Jaśle) – muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki do wielu seriali i filmów z czasów PRL-u.
  Zbigniew Namysłowski (ur. 9 września 1939 w Warszawie) – polski saksofonista jazzowy. Współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem, Krzysztofem Herdzinem i Leszkiem Możdżerem.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warszawscy Stompersi - polski zespół jazzu tradycyjnego, wcześniej występujący pod nazwą New Orlean Stompers i Warsaw Stompers.
  Jazz – miesięcznik poświęcony muzyce, pierwsze pismo jazzowe ukazujące się w krajach demokracji ludowej. Miesięcznik powstał w 1956 r. pod redakcją Józefa Balceraka, który do połowy 1977 r. był jego redaktorem naczelnym. Początkowo redakcja pisma mieściła się w Gdańsku przy ul Wały Jagiellońskie 1, a jego wydawcą była Rada Okręgowa Zrzeszenia Studentów Polskich w Gdańsku. W styczniu 1963 roku redakcja przeniosła się do Warszawy, do gmachu opery przy Placu Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego) a wydawcą pisma zostało RSW Prasa-Książka-Ruch. W latach 70. siedziba redakcji znajdowała się w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 21/23. Ostatnim jej adresem była Kredytowa 5/7.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

  Reklama