Marek Sierocki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marek Ryszard Sierocki (ur. 27 lipca 1959 w Zielonce) – polski dziennikarz, konferansjer, piosenkarz, akordeonista, dyrektor artystyczny festiwali w Opolu i Sopocie, a także prowadzący działu muzycznego w Teleexpressie. Członek Rady Akademii Fonograficznej ZPAV kadencji 2011–2012, w sekcji muzyki rozrywkowej.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Radio Plus - sieć stacji radiowych, wspólny projekt grup medialnych Eurozet i Time SA. W skład sieci - na podstawie umów operatorskich bądź franczyzowych - wchodzą głównie rozgłośnie diecezjalne.

Życiorys[ | edytuj kod]

Debiutował w telewizji w latach 80. jako ilustrator muzyczny (grając na akordeonie) w programie Poligon Naczelnej Redakcji Programów Wojskowych PRL. W 1980 został DJ-em w klubie „Hybrydy”.

Akordeon (fr. Accordéon) – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych (patrz niżej). Jest rodzajem harmonii, opartym na stroikach przelotowych. Prąd powietrza wytworzony przez ręcznie poruszany miech, wprawiając w drganie stroik wywołuje dźwięk. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Instrument ten z prawej strony ma klawiaturę klawiszową (lub guziki w przypadku akordeonu guzikowego), a z lewej guziki (dźwięki basowe, akordy oraz – choć nie zawsze – manuał melodyczny zwany barytonem.TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.

Karierę prezentera zaczynał w 1985 na Festiwalu Młodzieży i Studentów w Moskwie. Od połowy lat 80. pozostaje prezenterem muzycznym Teleexpressu. W latach 1991–1997 był redaktorem naczelnym polskiej edycji magazynu „Bravo”. W latach 90. nagrał kilka duetów w nurcie disco polo, m.in. z Markiem Hojdą pt. „Całuj mnie”. Występował też z przedstawicielami tego gatunku muzycznego, m.in. Marcinem Millerem na wspólnych koncertach. W drugiej połowie lat 90. koncertował gościnnie z kabaretem OT.TO rapując do kilku piosenek.

Marcin Miller (ur. 27 maja 1970 w Prostkach) – polski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów, lider i wokalista zespołu disco polo Boys. Szansa na sukces – teleturniej muzyczny typu talent show, emitowany w TVP2 od 14 listopada 1993 do 29 kwietnia 2012 w niedziele o godzinie 15.00. Twórcą programu była Elżbieta Skrętkowska, prowadził go Wojciech Mann.

W latach 2000–2004 był szefem Redakcji Rozrywki TVP1 oraz dyrektorem artystycznym Festiwali w Opolu i Sopocie.

W 2007 rozpoczął współpracę z radiem Vox FM, którą zakończył w 2019.

W 2011 wystąpił na Śląskiej Gali Biesiadnej, na którym wraz z Anną Popek i Marcinem Kindlą zaśpiewał kilka piosenek, a także grał na akordeonie. W marcu 2012 zaczął prowadzić autorski program Video Mix na antenie Polo TV, a w kwietniu poprowadził koncert „Solidarni z Białorusią”.

Postanowieniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z 3 października 2013 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi „za zasługi dla rozwoju telewizji publicznej, za osiągnięcia w pracy zawodowej i działalności społecznej”.

Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Radio VOX FM – lokalna rozgłośnia radiowa należąca do Grupy Radiowej Time, nadająca w Warszawie. Prezentuje muzykę w formacie classic hits (przeboje lat 60., 70. i 80.). Swój program adresuje głównie do słuchaczy w wieku 30-54 lat.

W latach 2013–2014 prowadził autorski program W rytmie disco na antenie TVP Rozrywka. W stacji tej został również gospodarzem cyklów Sylwester z Europą oraz Sierocki na lato.

Od 2018 jest jednym z prowadzących odbywającego się w Kielcach w sezonie letnim Festiwalu Muzyki Tanecznej, który transmitowany jest przez TVP2 i TVP Polonię.

Od 29 września 2018 do 31 sierpnia 2019 prowadził program TVP2 Sierocki na sobotę, w którym emitowane były klipy oraz fragmenty koncertów wykonawców muzyki disco polo i szeroko rozumianego gatunku dance. Cykl opatrzony był komentarzami prezentera dotyczącymi polskich i światowych wykonawców oraz ich piosenek prezentowanych w programie. 2 września 2019 dołączył do redakcji Radia Plus, dla którego prowadzi programy: Prywatka z Radiem Plus, Przebojowa poczta Marka Sierockiego oraz Muzyczny Alfabet Marka Sierockiego.

Marcin Kindla (ur. 7 listopada 1979 w Świętochłowicach) – polski wokalista, multiinstrumentalista, autor tekstów i piosenek.Disco polo – gatunek muzyki popularnej, powstały w Polsce w latach 80. XX wieku, w początkowym okresie istnienia znany jako muzyka chodnikowa. Gatunek przyniósł popularność w latach 90. XX wieku, z czego największą odniósł w latach 1995-1997. Potem nastąpił stopniowy spadek popularności tego gatunku muzyki, co doprowadziło do upadku tego gatunku muzyki na początku XXI wieku. Odrodzenie tego gatunku muzyki nastąpiło w 2007 roku i od tego momentu disco polo z roku na rok ponownie uzyskuje popularność.

W 2020 był ponownie dyrektorem artystycznym Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od 2 stycznia do 19 czerwca 2021 na antenie TVP2 emitowany był premierowo jego autorski magazyn Hity wszech czasów, w którym prezentował największe przeboje muzyki rozrywkowej z lat 60., 70. i 80. XX wieku. Od 2021 jest prowadzącym programu rozrywkowego Szansa na sukces. Pierwszy taki odcinek został wyemitowany 4 kwietnia.

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W maju 2021 wraz z Aleksandrem Sikorą komentował dla Telewizji Polskiej 65. Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie.

Autor m.in. książki Gwiazdy pop & rock oraz publikacji o zespole Depeche Mode.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Kabaret OT.TO – polski kabaret założony w 1987 roku z inicjatywy Wiesława Tupaczewskiego. Swoją oficjalną działalność rozpoczął 1 stycznia 1990 roku, od kiedy to występował w składzie: Ryszard Makowski, Andrzej Piekarczyk, Andrzej Tomanek i Wiesław Tupaczewski. W styczniu 2001 r. Ryszard Makowski odszedł z Kabaretu OT.TO. Od tego czasu kabaret występuje w składzie trzyosobowym.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Polo TV – polskojęzyczna stacja telewizyjna o charakterze muzycznym, wytwórni Lemon Records należącej do ZPR SA. Emituje głównie muzykę disco polo i dance oraz muzykę biesiadną i zagraniczną muzykę dyskotekową. Poza teledyskami w ramówce obecne są programy rozrywkowe i relacje z imprez.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Reklama