Marek Kijewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marek Kijewski (ur. 27 maja 1955 w Gdańsku, zm. 19 sierpnia 2007 w Warszawie) – polski artysta rzeźbiarz.

Pawieł Aleksandrowicz Fłorienski (ros. Павел Александрович Флоренский, ur. 21 stycznia 1882 w Jewlachu, zm. 8 grudnia 1937 w Leningradzie) – rosyjski duchowny i teolog prawosławny, filozof, esteta, biolog, fizyk, elektrotechnik, chemik, matematyk, wynalazca, poliglota i poeta.Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku – została założona w 1945 w Sopocie jako Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych, w póżniejszym okresie przemianowana na Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (PWSSP). W 1954 siedzibę PWSSP przeniesiono z Sopotu do Gdańska, do odbudowanej Wielkiej Zbrojowni. W 1968 uczelnia zyskała nowe, modernistyczne skrzydło według projektu profesora uczelni Ryszarda Semki. Od 1996 posiada status Akademii Sztuk Pięknych.

Życiorys[ | edytuj kod]

W latach 1975-1979 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) na kierunku rzeźba. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiował w latach 1981-1985, uzyskując dyplom pod kierunkiem prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, twórcy Pomnika Małego Powstańca w Warszawie. Wraz z Mirosławem Bałką i Mirosławem Filonikiem współtworzył w latach 1985-1987 jedną z najważniejszych polskich grup artystycznych lat 80. XX wieku – Świadomość Neue Bieriemiennost. W tym okresie tworzył głównie prace figuratywne związane z nurtem tak zwanej Nowej Ekspresji. Od 1987 r. zaczął wykorzystywać w swojej twórczości światło, wprowadził barwy oraz symbolikę często zaczerpniętą z pism teologa prawosławnego Pawła Florenskiego.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W latach 90. XX wieku, tematem przewodnim jego prac stała się kultura masowa. Od 1996 r. współpracował ze swoją partnerką życiową Małgorzatą Malinowską „Kocur”. Tworzył w Warszawie. W pracach z tego okresu wykorzystywał skrajnie niepasujące do siebie przedmioty, do najbardziej znanych rzeźb z tego okresu twórczości Kijewskiego należą między innymi: Fred Flintstone z Knossos (praca wykonana z betonu, pianki poliuretanowej, pawich piór, dojrzałych i zielonych jeżyn cukrowych, rogów byka i gumy), Królowa Midas szuka Bugsa (wykonana z klocków lego, betonu, złota i gumy), Jestem w ciąży (wykonana z orzechów włoskich, sklejki i gumy), oraz Portret Johna Cage'a (wykonana z puszek po piwie, marmurowego baranka i gumy). W 1998 r., podczas wystawy Transfer w warszawskiej Królikarni, zaprezentował głośną pracę Portret konny Andy Warhola przedstawiającą słynnego artystę odzianego w tani sweterek z Jarmarku Europa, osadzonego na końskim tułowiu z nogami zebry.

Małgorzata Malinowska (ur. 19 marca 1959 w Sopocie, zm. 6 września 2016) – polska artystka, pseudonim artystyczny Kocur.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Był uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych oraz prezentacji sztuki nurtu niezależnego, jak między innymi Ekspresja lat 80 w Sopocie i Co słychać w Warszawie, gdzie Kijewski zaprezentował kompozycję przestrzenną pod tytułem Rozważania króla Zygmunta III na temat kobiety upadłej na duchu.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Zmarł w wieku 52 lat. Został pochowany 28 sierpnia 2007 r., w kolumbarium cmentarza Powązkowskiego w Warszawie (rząd 29-1).

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Cmentarz Stare Powązki: MAREK EDMUND KIJEWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-11-08].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Sylwetka Marka Kijewskiego na Stronie Culture.pl
 • Wspomnienie Doroty Jareckiej o Marku Kijewskim w „Gazecie Wyborczej” (2007-08-22)
 • Biogram
 • Neue Bieriemiennost (w terminologii twórców "Świadomość") – polska grupa artystyczna istniejąca w latach 1985-1987 związana z nurtem Nowej Ekspresji. Tworzyli ją trzej niedawni absolwenci warszawskiej ASP: Mirosław Bałka, Mirosław Filonik i Marek Kijewski, późniejsi znani twórcy indywidualni. Grupa uznawana jest za jedną z najważniejszych inicjatyw artystycznych lat 80. XX wieku w Polsce.Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) - wielofunkcyjny stadion piłkarsko - lekkoatletyczny w Warszawie, istniejący w latach 1955-2008. Był obiektem olimpijskim z pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej oraz 8-torową bieżnią lekkoatletyczną o długości 400 metrów. Posiadał odkryte trybuny z drewnianymi ławkami mieszczącymi 71 008 osób, choć w czasach największych imprez masowych zasiadało na nich prawie 100 tysięcy widzów. Stanowił własność Skarbu Państwa (w zarządzie Centralnego Ośrodka Sportu). W latach 1989-2008 wykorzystywany jako największe targowisko w Europie (Jarmark Europa oraz Centrum Hurtowo Detaliczne Stadion). W jego miejscu powstał Stadion Narodowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Królikarnia – klasycystyczny pałac w Warszawie, wzniesiony w latach 1782-1786, położony przy ul. Puławskiej 113a na Mokotowie u szczytu skarpy wiślanej. Jego nazwa pochodzi z czasów saskich, kiedy to znajdował się tu zwierzyniec, w którym polowano na króliki.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Kultura popularna (popkultura, kultura masowa) – charakterystyczny typ kultury powszechnie dostępny i praktykowany (faworyzowany, lubiany) przez "masy", "lud", czyli liczne i szerokie rzesze ludzi, przy tym zasadniczo jest to pojęcie zawężone do obszaru kultury symbolicznej, szczególnie tej związanej z działalnością intelektualną, artystyczną (estetyczną), zabawowo-rozrywkową (ludyczno-rekreacyjną). Kultura popularna oznacza więc zasadniczo tyle co egalitarnie zorientowana sztuka.
  Pomnik Małego Powstańca – pomnik znajdujący się przy ulicy Podwale u zbiegu z ulicą Wąski Dunaj, przy zewnętrznym murze obronnym Starego Miasta w Warszawie. Upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Sopot (kaszb. Sopòt lub też Sopòtë, Copòtë, Copòt, niem. Zoppot) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Jest jednym z miast aglomeracji gdańskiej. Sopot jest najmniejszym pod względem ludności miastem na prawach powiatu w Polsce.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

  Reklama