Marek Hendrykowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marek Hendrykowski (ur. 18 stycznia 1948 w Jeleniej Górze) – polski filmoznawca, wykładowca akademicki, badacz historii i kultury filmowej, medioznawca, teoretyk filmu, autor publikacji z zakresu filmoznawstwa. Współodkrywca najstarszego polskiego filmu fabularnego Pruska kultura (1908). Założyciel filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Były Członek Komitetu Nauk o Sztuce PAN. Od 2003 redaktor naczelny czasopisma "Images".

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Doktorat uzyskał w 1978 roku pracą "Słowo w filmie", 10 lat później otrzymał habilitację pracą "Autor jako problem poetyki filmu". Tytuł profesora zwyczajnego nadano mu 18 czerwca 1996 roku.

W 2002 roku wraz z żoną Małgorzatą Hendrykowską, podczas poszukiwania we francuskim archiwum filmowym Bois d'Arcy filmu Odrodzona Polska (1924) natrafili na trwającą 8 minut, wybrakowaną kopię filmu, który zidentyfikowali jako Pruską kulturę z 1908 roku – najstarszy znany polski film fabularny. Z kolei w 2008 roku małżonkowie odkryli w rzymskim archiwum Centro Sperimentale kilka innych zaginionych polskich filmów, w tym pochodzący z okresu I wojny światowej film z Polą Negri.

Na medioznawstwo (nauki o mediach) składa się szereg przedmiotów akademickich traktujących o treści, historii, znaczeniu i skutkach różnych mediów. Uczeni z dziedziny nauk o mediach skupiają swoją uwagę na różnych tematach: politycznej, społecznej, ekonomicznej czy kulturalnej roli jaką pełnią media lub na wpływie jaki wywierają.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Jego żoną jest profesor Małgorzata Hendrykowska, również filmoznawczyni.

Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • Słowo w filmie. Historia-teoria-interpretacja (1982)
 • Film w Poznaniu i Wielkopolsce 1986-1996 (współaut. Małgorzata Hendrykowska, 1996)
 • Słownik terminów filmowych (1994)
 • Stanisław Różewicz (1997)
 • Język ruchomych obrazów (1999)
 • Leksykon gatunków filmowych (2001)
 • Metafory Internetu (2005)
 • Film i moda (2011)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Filmoznawstwo, pracownicy zakładu, (pol.). [dostęp 2011-05-03].
  2. Prof. dr hab. Marek Hendrykowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2011-05-03].
  3. Beata Kęczkowska: Perły starego kina. [dostęp 2011-03-10].
  4. Odnaleziona Pola Negri. [dostęp 2011-03-10].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Filmoznawstwo, Pracownicy zakładu.. [dostęp 2011-05-03].
 • Akademia Polskiego Filmu. Wykładowcy. [dostęp 2011-05-03].
 • Filmoznawstwo (również: wiedza o filmie lub filmologia) jest dyscypliną humanistyczną, zajmującą się naukową refleksją nad filmem. Obejmuje trzy zasadnicze dziedziny: teorię filmu (z historią myśli filmowej), historię filmu oraz krytykę filmową. W kręgu zainteresowań filmoznawców znajduje się także wiele innych przenikających się dyscyplin, np. antropologia filmu, teoria nowych mediów i audiowizualności.Pola Negri, właściwie Apolonia Chałupiec albo Barbara Apolonia Chałupiec (ur. 22 grudnia 1896/3 stycznia 1897 w Lipnie, zm. 1 sierpnia 1987 w San Antonio w Teksasie) – polska aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Polska Akademia Nauk (PAN) – państwowa instytucja naukowa będąca z jednej strony placówką skupiającą najwybitniejszych polskich uczonych, na wzór Francuskiej Akademii Nauk, a z drugiej - siecią wspólnie zarządzanych państwowych instytutów naukowych, których celem jest prowadzenie badań naukowych o możliwie najwyższym poziomie naukowym.
  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.
  Pruska kultura (fr. Les martyrs de la Pologne, pl. Cierpienia Polski) – jeden z najstarszych zachowanych filmów polskich.

  Reklama